„Nie likwidujcie pediatrii"

26
08.02.2021
„Nie likwidujcie pediatrii
fot. Michał Skroboszewski
- Dlaczego w pasłęckim szpitalu planowane jest zamknięcie Oddziału Pediatrycznego. Jest on nam potrzebny, nie rozumiemy tej decyzji. Gdzie będziemy leczyli nasze dzieci? - pytają mieszkańcy Pasłęka. Jak podkreśla Maciej Romanowski, starosta elbląski, obłożenie na tym oddziale to 0,7 dziecka na dobę. Decyzja jest więc ekonomiczna, ale też związana z nową inwestycją, którą w lutym rozpocznie pasłęcki szpital.

Mieszkańcy Pasłęka sprzeciwiają się likwidacji Oddziału Pediatrii w tamtejszym szpitalu. Spotkali się już z prezes szpitala, chcą jeszcze zorganizować spotkanie ze starostą elbląskim w tej sprawie. Tymczasem zbierają podpisy pod petycją.

- Nie chcemy likwidacji tego oddziału, jest on potrzebny. Gdzie będziemy leczyli nasze dzieci. Mówi się nam, że to decyzja podyktowana kosztami, ale przecież nie tylko one są ważne. Ważne są też nasze dzieci. Zbieramy podpisy pod petycją. Chcemy jeszcze spotkać się z panem starostą w tej sprawie – mówi jedna z mieszkanek Pasłęka.

Jak powiat elbląski wyjaśnia likwidację Oddziału Pediatrycznego w Pasłęku?

- W pasłęckim szpitalu nie mamy tak naprawdę czego likwidować, jeśli przeanalizujemy 2020 rok na oddziale pediatrycznym pod względem obłożenia, to przebywało na nim średnio 0,7 dziecka na dobę (na oddziale jest 10 łóżek). W miesiącach letnich nie było tam hospitalizowane żadne dziecko, zimą było to kilkoro dzieci. Oddział obsługuje kilku lekarzy oraz kilkanaście pielęgniarek. Straty ponoszone przez szpital na oddziale pediatrycznym przekraczają miesięcznie 120 tys. zł. Rocznie jest to około 1.5 mln zł – mówi Maciej Romanowski, starosta elbląski.

Jak podkreśla starosta, szpital to spółka, która musi brać pod uwagę twarde zasady ekonomii.

- Takie straty są niegospodarnością, to generowanie długu dla szpitala, który się chce rozwijać. Oddział dziecięcy zostanie wchłonięty przez duży oddział rehabilitacji całodobowej, którego budowę jeszcze w lutym rozpocznie pasłęcki szpital. Tam również będzie część przeznaczona dla najmłodszych pacjentów - mówi Maciej Romanowski.

Mowa tu o inwestycji za blisko 7 mln zł. W pasłęckim szpitalu ma powstać ośrodek rehabilitacji dziennej dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego oraz rehabilitacja całodobowa dla dorosłych.

- Szpital w Pasłęku jest oczywiście w stanie świadczyć usługi medyczne na wysokim poziomie, ale niedaleko mamy Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, z oddziałem dziecięcym, który jeszcze lepiej od nas spełni to zadanie. My chcemy zająć się rehabilitacją dzieci i młodzieży oraz oczywiście osób dorosłych. Chcemy obsługiwać nie 0,7 dziecka na dobę a 30 dzieci w procesie rehabilitacji – mówi starosta elbląski.

 

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A kto powiedział ze sluba zdrowia to dochodowy interes, najlepiej dac zarobic elblagowi. Tak bylo z położniczym ktory jednak dawal dochod
Los (2021.02.08)
a gdzie jest nasz kochany wicewojewoda z pod Rossmana? Może on nam pomoże w tej sprawie?
zenobiusz (2021.02.08)

info

3  
  2
5min S7 do Elblaga. Nawet Nowy Dwor powiat, nie ma pediatrii. Z rezta ten powiat wyszedl i oscia w gardle, bo ich glowny szpital i wszystkie urzedy do Malbork. Wiec zamiast 5min do Elblaga, musza sie tluc 40min do Malborka. Takze Pasleku ciesz sie ze Elblag blisko.
(2021.02.08)
@Los - Nie ma w Polsce od roku 1999 służby zdrowia jest OCHRONA zdrowia!
(2021.02.08)
Co ten starosta gada, na jakim wysokim poziomie tam ani rezonansu, ani tomografi rtg też o określonych godzinach, przecież i tak odsyłaja ze wszystkim do Elbląga nawet po 18 głupia ranę szyć trzeba jechać. Doprowadziliście ten szpital do ruiny teraz mydlenie oczu rehabilitacją jakąś. .. Też jest to potrzebne ale już na koniec po wyleczonej chorobie a nie przed. ..
(2021.02.08)

info

15  
  2
Proponuję napiszcie do pewnego komunisty pomoże wam
WróglewakaRobertaK (2021.02.08)
Szpital to instytucja spoleczna, która nie musi przynosić dochodów. Ma służyć mieszkańcom. Zamiast myśleć nad likwidacją oddziału dziecięcego w Pasłęku, powinno sie zastanowić jak udoskonalić personel jak i lekarzy. Miastu odebrano już oddział ginekologiczny. Nie pozwolimy na to, żeby odebrano teraz możliwość leczenia dzieci w naszym mieście.
Iza M (2021.02.08)

info

9  
  3
Niestety. Nie liczy się człowiek tylko pieniądze!!!! Dzieci z małych wsi pod Pasłękiem bez problemu dostaną się do Elbląga czy też Olsztyna, prawda? Przykre, że zamiast stawiać na rozwój będziemy się tylko cofać a jedyne co nam zaoferuje miasto to butik na butiku przecież tylko to się tu opłaca. Nie mamy lekarzy specjalistów, to po co nam też szpital. Jeszcze tylko zamknąć szpital dla dorosłych i z glowy. Empatia to cecha zanikająca w dzisiejszym świecie. Brawo 👏👏👏
Zawiedziona. (2021.02.08)

info

7  
  0
Sami wybraliście sobie "bur mistrza :)"z PO to macie jak chcieliście. Zrzucać winę na wszystkich z rządem na czele to nieporozumienie. Mózgu trzeba używać przed głosowaniem a nie PO, jak Wam TVN kazali.
(2021.02.08)

info

8  
  9
Chcieliście kapitalizmu, to macie. Liczy się tylko pieniądz, nie człowiek.
l.b. (2021.02.08)

info

7  
  3