Pielgrzymi z Elbląga weszli na Jasną Górę

29
11.08.2020
Pielgrzymi z Elbląga weszli na Jasną Górę
Fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)
Dziś (11 sierpnia) na Jasną Górę wchodzi XXVIII Elbląska Pielgrzymka Piesza. Pątnicy wyruszyli na szlak 28 lipca, ich trasa do Częstochowy wynosi 517 km.

- Można powiedzieć, że ta pielgrzymka była ogromnym przeżyciem duchowym, jak zresztą wszystkie poprzednie: w każdym z nas, pielgrzymów, przez ostatnie dwa tygodnie dokonało się wiele cudów – mówił nam dziś w rozmowie telefonicznej ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor elbląskiej pielgrzymki. - Po to pielgrzymujemy na Jasną Górę, by spotkać Pana Boga i przybliżyć się do Niego i to właśnie działo się w tym czasie, były to nasze rekolekcje w drodze – zaznaczał.

Tegoroczna pielgrzymka, ze względu na pandemię koronawirusa, wyglądała od strony organizacyjnej inaczej niż do tej pory.

- Wyruszając na szlak mieliśmy świadomość, że nie ma innego wyjścia, nawet nie chcielibyśmy szukać innych rozwiązań, niż te, które przedstawił nam Główny Inspektor Sanitarny – zaznaczył ks. Maliszewski. Wśród zasad bezpieczeństwa wprowadzonych z racji pandemii wymienił m. in. mierzenie temperatury kilka razy w ciągu dnia, używanie maseczek w czasie odpoczynków, dezynfekcję rąk itd. - Pielgrzymom bardzo szybko wszedł w krew schemat działania: kiedy ustawialiśmy się z płynem dezynfekcyjnym, nikt się nie migał, wszyscy wystawiali ręce. Poza tym, kiedy przybywaliśmy na odpoczynki i noclegi, nasze służby przygotowywały te miejsca poprzez ozonowanie i dezynfekcję przed i po naszym pobycie w remizach, domach kultury i salach, w których nocowaliśmy. Wszystkie te miejsca były oddawane gospodarzom dopiero po tych działaniach. Myślę, że wiele z nich wyglądało po naszej wizycie nawet lepiej niż dawniej - podkreślił. Ks. Maliszewski przyznał też, że w wielu miejscach gospodarze byli rozczarowani brakiem możliwości przyjęcia pielgrzymów w domach, wyrażali jednak nadzieję, że sytuacja wróci do normy w przyszłym roku.

Kilka słów dyrektor elbląskiej pielgrzymki poświęcił też tzw. pielgrzymowaniu duchowemu, które funkcjonowało z powodzeniem także w innych latach, jednak teraz, w dobie koronawirusa, nabrało jeszcze szerszego zasięgu.

- Tych pielgrzymów duchowych mieliśmy każdego roku. Za pomocą środków komunikacji elektronicznej korzystali z tego, co dało się za ich pomocą przekazać. W tym roku działało to na jeszcze większą skalę, ludzie czekali na relacje z mszy, katechez, konferencji, spotkań i innych wydarzeń, które miały miejsce na pielgrzymce – zaznaczył. - Świat idzie do przodu i coś, co dawniej wydawało się niemożliwe, dziś jest normalnością i chcemy to wykorzystywać – mówił.

Na taką formę pielgrzymowania zdecydowała się m. in. pani Katarzyna z Elbląga.

- Pielgrzymowanie duchowe polega na trwaniu w modlitwie, pamiętaniu o pielgrzymach, ofiarowaniu swoich cierpień oraz innych życiowych doświadczeń w intencjach pielgrzymki – tłumaczy. - To staranie się być blisko, mimo tego, że nie przechodzi się codziennie tych kilometrów i tym samym nie odczuwa się tego fizycznego wymiaru pielgrzymowania. W tym roku z powodu pandemii i związanych z nią obostrzeń postanowiłam nie uczestniczyć w pielgrzymce w jej tradycyjnej formie – podkreśla elblążanka. - Nikt z moich przyjaciół, z którymi od lat chodziłam pieszo na Jasna Gorę, nie szedł do Matki Bożej w Częstochowie. To jakby umocniło mnie w decyzji wyłącznie duchowego pielgrzymowania. Cieszę się jednak, że mogę uczestniczyć w pielgrzymce autokarowej na Jasną Górę w dniu, kiedy wchodzi na nią elbląska pielgrzymka – przyznaje. Dodaje również, że przez minione dwa tygodnie oglądała zdjęcia i śledziła relacje z pielgrzymki transmitowane za pośrednictwem Facebooka i innych mediów.

- W tym roku nie udało mi się wyruszyć na szlak, ponieważ praca mi na to nie pozwoliła, dodatkowo narzucono ograniczenia związane z ilością osób, które mogą uczestniczyć w pielgrzymce pieszej – mówi inna mieszkanka naszego miasta. - Grupy są o wiele mniejsze, myślę więc, że warto dać szansę innym, aby mogli uczestniczyć w pielgrzymce. Przez minione dwa tygodnie miałam jednak kontakt z pielgrzymami: dowiadywałam się, jak im się idzie, zapewniałam ich też o swojej modlitwie – podkreśla.

Na Jasną Górę pielgrzymi wejdą ok. godz. 18. Po dotarciu na miejsce wszystkich grup, biskup elbląski Jacek Jezierski będzie przewodniczył mszy św. w sanktuarium. Później, tradycyjnie, pielgrzymi będą uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim o 21, a o północy rozpoczną czuwanie w jasnogórskiej kaplicy, które potrwa przynajmniej dwie godziny.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
pomyslalem sobie ze raz w zyciu pojde na pielgrzymke, i natchnela mnie mysl, ze bede gdzies w drodze ledwo zrobie 40 km i powiem sobie kurcze, ale goraco ale pic mi sie chce ale bym sobie polezal, i sobie odpuscilem
(2020.08.11)

info

12  
  11
Tiaaaa i znowu żołnierze milicjanci czy my utrzymujemy ich ciężko pracując żeby chodzili na pielgrzymki?
gfnc (2020.08.11)
@gfnc - nie ma ze sie siedzi i nic nie robi, na emerytury niech zarabiaja
(2020.08.11)
Przynajmniej ten okropny samolot nie lata im nad głowami!!! Apropos kiedyś byłem na pielgrzymce, ale swierszcze tak głośno ujadaly, że zawrocilemi biegiem wróciłem do domu
A.Boczek (2020.08.11)

info

9  
  16
No i super. Szczęść Wam Boże! Elbląg potrzebuje modlitwy.
Adwersarz (2020.08.11)
@Adwersarz - Zostaw Elbląg w spokoju ty zaś potrzebujesz więcej relaksu, wypoczynku albo szybkiej konsultacji z psychologiem.
zającpoziomka (2020.08.11)
Zajączku. .. Elbląg nie jest tylko Twój.
(2020.08.11)

info

6  
  15
Bardzo prosze zeby na błoniach pod klasztorem odbyli 2 tygodniowa kwarantanne zanim wrócą do Elbląga!!!
(2020.08.11)
Zgromadzen zakazali. .. a pielgrzymka idzie dalej
(2020.08.11)

info

19  
  9
Witos wspominal jak w 1920 roku w oblężonej stolicy przez kilka dni dziesiątki tysięcy ludzi maszerowało z proporcami w intencji obrony stolicy przez kilka dni, wspominał też, że nie było sposoby, by tych ludzi modlących się zagonić do pracy przy umocnieniach w stolicy
spx (2020.08.11)

info

14  
  4