151
07.02.2019

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nie rozśmieszaj mnie. Czechy nic nie zrobiły, żeby bronić swojego kraju, jakby były mądrym krajem to nie napadły by na nasze Zaolzie jak Polska walczyła z Bolszewikami w 1919/1920. No i zawiązałyby sojusz właśnie z nami. Czesi mieli potężne umocnienia w Sudetach i nowoczesną dobrze uzbrojoną armię zwłaszcza Czołgi Lt 35, Lt 38. Samoloty Avia, czy działa Skoda i CKM bren i CZK. Oddali swój kraj, bo mieli dużo tam Niemców sudeckich. A dużo z Czechów wyjechało do innych krajów walczyć z Niemcami, nie mogąc się z tym pogodzić, nawet do Polski, a w bitwie o Anglię brał udział slynny pilot czeski Josef Frantiszek. Beck fakt był niezbyt rozgarniętym politykiem. Jednak i tak mimo tego musielibyśmy walczyć z Niemcami, bo taki był plan Niemiec i Stalina, żeby zlikwidować Polskę.
Zen (2019.02.08)
Większość się wywiązala, tylko Śmigły- Rydz i paru twardogłowych hamowali rozwój lotnictwa w tym także Piłsudski, który twierdził, że samoloty mają służyć tylko w celach rozpoznawczych i łącznikowych. To Rydz zablokował polska ofensywę nad Bzurą, która mogła odwrócić losy wojny. A reszta walczyła dzielnie często wygrywając potyczki z przewazajacymi siłami wroga. np general Stanisław Maczek nie przegrał żadnej bitwy we Wrześniu i dowodził 1 brygadą motorowa- jedyna polska w pełni zmotoryzowaną jednostka z czołgami , samochodami i transporterami opancerzonymi i zadawał Niemcom duże straty, to samo gen Kutrzeba, Franciszek Kleberg walczyl i z Niemcami i z Bolszewikami. A admirał Unrug bronił dzielnie Helu do października i po kapitulacji Niemcy zaproponowali mu, żeby wstąpił do Kriegsmarine jako, że urodził się w Niemczech i znał niemiecki lepiej jak polski, ale on odmówil i kazał potem Niemcom w obozie jenieckim przychodzic z tłumaczem do końca wojny, bo powiedział im, że już nigdy sie do nich nie odezwie po niemiecku.
Zen (2019.02.08)
@Zen - Jakie nowoczesne uzbrojenie przed 39? Wymieniasz typy broni które już przed uruchomieniem produkcji seryjnej byłyby przestarzałe, podobnie z dowódcami zapatrzonymi w I wojnę światową. Tożsamo z wyolbrzymionymi przez propagandę niesamowitymi stratami zadanymi Niemcom i Sowietom. Planowano zakupy tego i owego. .. .. tylko za co i ile tego miało by być. Polska była jeszcze w odbudowie po straszliwych zniszczeniach wojennych. Legendy o fantastycznych konstrukcjach, które mogły by zmienić losy wojny są fajne lecz nie mają pokrycia w rzeczywistości.
Jacuś (2019.02.08)
Mogą latać bo spełniają kryteria ruchu bezwizowego i mają poniżej 3% odmów Polska z racji tego, że jest w USA duża społeczność polska ok kilkunastomilionowa i dużo osób tam latało do nielegalnej pracy nie spełniala, teraz jak u nas sie poprawlio z pensjami i pracą, a USA nie są uważane już za raj przez Polaków, to i u nas spada procent odmów już poniżej 4% i już pewnie niedługo u nas będzie ruch bezwizowy.
Zen (2019.02.08)
Co Ty bredzisz? 7Tp był w 1939 roku najnowocześniejszą konstrukcją na świecie, jako 1 czołg świata miał peryskop odwracalny konstrukcji Rudolfa Gundlacha, który jest do dzisiaj wykorzystywany w wielu pojazdach, tak to polski wynalazek, nie radziecki jak mówili w ,,czterech pancernych'' mial armate bofors 37 mm natomiast połowa niemieckich czołgów atakujących Polskę to Panzer I wyposażony tylko w CKMy bez działa i Panzer II wyposażony w dzialko 20 mm a zakupy miały być finansowane za zboże i inne płody rolne z tego, jak nie wiesz. To nie są legnedy tylko prawda bo te konstrukcje istniały i duża część z nich sprawdziła się podczas wojny nawet polskie pistolety VIS były produkowane przez Niemców do końca wojny i bardziej cenione od swoich. To Polak w LWS opracował uderzenie w układzie V stosowane do dzisiaj np w f 117 czy predatorach i wyrzutniki bomb do latających fortec już przed wojną więc nie opowiadaj glupot, bo te wynalazki były w tamtym czasie bardzo nowoczesne i miały być stosowane w naszych samolotach i czołgach od 1940 roku, dlatego Hitler się spieszył z atakiem, bo Polska juz się odbudowała i miala już wybudowane kompletne fabryki zbrojeniowe jak w Stalowej Woli obecne HSW gdzie robi się Rosomaki i tam właśnie miała ruszyć produkcja nowoczesnego sprzętu, jak tych dzial plot, które już zaczęto produkować (ponad 100 sztuk) a do 1940 miało być ich znacznie więcej i to utrudniłby operacje niemieckiego lotnictwa, to samo szybkostrzelny NKM 20 mm nowoczesne dzialko już zamontowane na części TKS i właśnie z takiego Roman Orlik zniszczyl kilkanaście czołgów niemieckich. Polacy zadali Niemcom duże straty i gdyby nie Atak ZSRR to bylyby one dużo dużo większe. Samych czołgów i pojazdów zniszczyli ok 1000 Niemcom.
Zen (2019.02.08)
To powiedz @Zen po co oni są ci - "nasi" "dzielni" wojacy - dlaczego ich utrzymujemy skoro walczyć za nas nie będą
Abnegat (2019.02.08)
A poza tym powiedz co inne kraje miały nowocześniejszego? W 1939 roku Polska była 1 Z 7 KRAJÓW NA CAŁYM ŚWIECIE, które posiadały i produkowały czołgi, więc nie mów tu o zacofaniu naszego kraju mieliśmy też 5 liczbę patentów naukowych w Europie, czyli tyle co Szwajcaria. Problemem naszego kraju była nie technika, bo Polacy potrafili ją opracować tylko paru twardogłowych polityków nieprzekonanych do niej i brak pieniędzy na szybkie zwiększanie liczby sprzętu.
Zen (2019.02.08)
Po to, żeby odstraszać potencjalnych przeciwników, bo jakby ich wcale nie było to zaraz by tutaj wjechało sobie wojsko np malutkiej Słowacji, albo Litwy czy Białorusi. Kraje bez armii zawsze są okupowane, chyba, że leżą gdzieś za oceanem, albo w wysokich górach. Proste. Wojsko też pomaga przy powodziach, bo ma np amfibie, którymi można dowiezc zywność do zalanych terenow czy ewakuowac np krowę, albo konia i dużych wydarzeniach jak wizyty ważnych polityków czy papieża. Nawet jak policja strajkowala, to Żandarmeria Wojskowa była wtedy na ulicach zamiast nich.
Zen (2019.02.08)
W 1939 roku Niemcy w całym kraju posiadali ok 3250 czołgów z czego 1445 to Panzer I wyposażony jedynie w 2 CKMy i słaby pancerz, 1223 Panzer II też ze słabym pancerzem i działkiem 20 mm, 98 Panzer III z działem 37 mm i 211 Panzer IV z krótkim działem 75 mm, Panzer III i IV prawie wcale nie wzięly udziału w ataku na Polskę i też miały cienkie pancerze, dodatkowo Niemcy przejęli od Czechów nowoczesne czołgi LT 35 w liczbie ok 190 sztuk i Lt 38 w liczbie 78. Te czołgi też miały armatę 37 mm- więc powiedz w czym POLSKI czołg 7tp był zacofany wobec tych konstrukcji? 7tp był od nich bardziej opancerzony, miał peryskop odwracalny co wzmacnialo pancerz, bo nie trzeba było robić w nim szczelin obserwacyjnych i pole obserwacji było dzięki temu 360 stopni wszyscy inni na świecie mieli wtedy szczeliny obserwacyjne w czołgach. 7tp był też pierwszym na świecie seryjnie produkowanym czołgiem wyposażonym w silnik diesla, co sprawiło, że po trafieniu się łatwo nie palil i nadal można go było naprawić i prowadzić walkę a załoga miała dużą szansę na przeżycie, a inne czołgi w tym niemiecki były na latwopalną benzynę i naftę zapalały się po trafieniu często. Więc teraz powiedz w czym ten polski czołg był przestarzały? 7 tp miał być też modernizowany do 9tp i już zaczęto to robić pogrubiono przedni pancerz do 40 mm pancerz był już spawany, a nie nitowany, no i miał nowy mocniejszy i lżejszy polski silnik. Był bardziej opancerzony od czołgów niemieckich. Skonstruowano też czołg 10 TP o jeszcze grubszym pancerzu i prędkości 50 km/h i aromacie 47 mm- ciekawostką było to, że miał trakcję kolowo gąsienicowa i po ściągnięciu gasienic mógł jechac ponad 70 km/h po drodze, dlatego był to czołg pościgowy, zbudowano też czołg pływający pzinż 130. Dlatego Hitler się spieszył, żeby Polacy nie zdążyli naprodukować wiecje tych nowoczesnych pojazdów.
Zen (2019.02.08)
I jeszcze 1 ostatnio był wywiad w Onecie z jakimś czeskim dziennikarzem i on jasno powiedział, że Czesi pomimo tego, że byliśmy wiele lat pod zaborami i okupacja zazdroszczą nam naszej wspaniałej historii i tego, że byliśmy mocarstwem przez pewien czas, że mieliśmy Kopernika, Jagielle, Sobieskiego i że zatrzymaliśmy Turków, i Bolszewików w 1920 roku pod Warszawą co jest uznane za 1 z decydujących bitew w historii ludzkości i nikt nam tego nie odbierze, że zdobyliśmy Monte Cassino, braliśmy znaczący udział w bitwie o Anglię i Czarne Diabły Gen. Maczka wyzwoliły Holnadię część Francji, Belgii i tego, że przed Maczkiem kapitulowala cała baza niemieckiej marynarki wojennej, że wypalił hitlerowców w bitwie pod Falaise. No i tego, że Polacy brali udział w zdobywaniu Berlina i Polska flaga zawisła na Bramie Brandenburskiej.
Zen (2019.02.08)