Warszawa przyjechała w teren. Posłowie na Żuławach

17
2 godziny
temu
Warszawa przyjechała w teren. Posłowie na Żuławach
fot. Anna Dembińska
Czy Elbląg stanie się wielkim węzłem logistycznym i turystycznym? Prezydent Elbląga Michał Missan i lokalni samorządowcy przekonywali w poniedziałek posłów z komisji infrastruktury, że nasz region potrzebuje rządowego wsparcia. Zobacz zdjęcia.

W poniedziałek (22 czerwca) w Elblągu odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury. Zanim parlamentarzyści usiedli w sali sesyjnej elbląskiego Urzędu Miejskiego, zwiedzili region, aby zapoznać się z jego najbardziej palącymi problemami.

– Chcemy poruszyć sprawy Elbląga oraz gmin ościennych – mówił poseł Zbigniew Ziejewski, inicjator wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury w województwie warmińsko-mazurskim. – Chcemy rozmawiać o budowie dróg, których koszty ze względu na trudny teren są wyższe. Byliśmy z wizytą w Aeroklubie i zapoznaliśmy się z kwestią budowy utwardzonego pasa startowego. Chcemy poruszyć temat remontu elbląskiego dworca. Największym wyzwaniem są jednak kwestie związane z gospodarką wodną. Nasze dezyderaty przedstawimy ministrom, aby podjęli konkretne działania.

– Chcemy wsłuchać się w głos samorządu. Mamy tutaj bardzo specyficzny teren, który wymaga innego podejścia i zrozumienia lokalnych warunków – uzupełnił Mirosław Suchoń, przewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury, na konferencji prasowej po zakończeniu obrad.

Warszawa przyjechała w teren. Posłowie na Żuławach
fot. Anna Dembińska
Tematów nie brakowało. Podczas trzygodzinnego posiedzenia samorządowcy przedstawili parlamentarzystom największe problemy swoich miast, gmin i powiatów. Prezydent Elbląga, Michał Missan, przedstawił kwestie dotyczące rozbudowy elbląskiego portu – głównie w kontekście pogłębienia toru wodnego do terminala i budowy obrotnicy. W swoim wystąpieniu poruszył również temat infrastruktury kolejowej: połączeń pomiędzy terminalem portowym a węzłami kolejowymi, trasy Elbląg – Nowy Dwór Gdański – Gdańsk oraz Kolei Nadzalewowej. Wspomniał także o modernizacji dworca pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz o braku dostępności do miejskich terenów inwestycyjnych przy krajowej siódemce

– Elbląg może stać się dużym węzłem gospodarczym, logistycznym i turystycznym. Dziś mamy szansę odwrócić niekorzystne tendencje i bardzo prosimy o pomoc. W naszej ocenie, przy niewielkich nakładach, uzyskamy wielkie korzyści dla całego subregionu – argumentował prezydent Michał Missan.

Starosta elbląski Maciej Romanowski poruszył z kolei głośną kwestię sporu pomiędzy powiatem elbląskim a Urzędem Morskim w Gdyni o nowy most w Nowakowie. Chodzi o to, kto ma ponosić koszty jego funkcjonowania.

– Mamy mały problem z tym mostem i może go wspólnie rozwiążemy – mówił Maciej Romanowski. – Nie chcemy spotykać się z Urzędem Morskim w sądzie, wolimy podpisać porozumienie, które wspólnie wynegocjujemy.

To tylko niektóre z kwestii podniesionych przez lokalnych polityków i przedsiębiorców. Posłowie wysłuchali postulatów. Czy wizyta w Elblągu przyniesie namacalne efekty? Czas pokaże.

– Od początku tej kadencji rozpoczął prace Żuławski Zespół Parlamentarny. I Żuławy przestały być tajemnicą dla Warszawy – mówiła posłanka Magdalena Kołodziejczak, przewodnicząca zespołu. – Troszeczkę zmieniliśmy zwyczaje: teraz to Warszawa jedzie w teren, a nie odwrotnie. Nasz zespół składa się z parlamentarzystów z obu województw i to bardzo dobrze, bo problemy Żuław są wspólne.

We wtorek (23 czerwca) i środę (24 czerwca) parlamentarzyści odwiedzą Olsztyn oraz Ełk.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Zobaczymy co wyjdzie w praktyce, bo w teori ta partia jest niesamowicie aktywna!
Eg1 (2026.06.23)

info

6  
  2
oj pali się grunt od nogami przed wyborami.
ghjkl (2026.06.23)

info

10  
  6
cóż szkodzi obiecać.
ghjkl (2026.06.23)

info

10  
  5
Przyjechali partyjni delegaci KCKO i jedyne co można im było pokazać to dzieła PIS w tym przekop mierzei wiślanej, kanał do Elbląga, most obrotowy. Otwierali buzie że zdziwienia i podziwu. Zapytali miśka a co zrobili nasi, wskazał na mini piekarczyki. Oto ich oowoce, po owocach ich poznacie....
Harleyem po bażantarni (2026.06.23)
W sprawie lokalnych VIP roorm'ów przyjechali
(2026.06.23)

info

5  
  2
@Harleyem po bażantarni - ""cóż szkodzi obiecać?"" dokładnie to będzie. Jak mówili w 2023 To rząd PiS blokuje rozwój portu jak będzie rząd PO ( obecnie KO) i ta sama opcja rządziła w mieście ( jak ma to miejsce obecnie) to inwestycja "ruszy z kopyta ! Widzimy mamy połowę 2026 i te pogłębianie idzie jak po grudzie. Jestem zdziwiony że ktoś się na te ich zagrania jeszcze nabiera.
(2026.06.23)
@Harleyem po bażantarni - Czyli ty jako lokalny przedstawiciel kc pis propaganda tradycyjnie ucho zapusciles
Jawamkaczoraniewybieralem (2026.06.23)
Jest coś takiego jak "mądrość etapu" - im szybciej to zrozumiemy tym lepiej. Im szybciej tubylcy zrozumieją, że wystarczy już ponad 30 lat z hamulcem ręcznym w postaci "resortowych" polityków i ich dzieci we wszelkich zarządach, mediach.... i w końcu zaczną głosować poważnie na prawo -to akurat właśnie "mądrość etapu", wcześniej można było i na "lewo", zresztą to nie miało większego znaczenia - dziś cała Europa niby się budzi i zaczyna jarzyć, że ktoś ich konkretnie zasabotował pchając tu rozwalaczy ich spokojnego życia... Polska musi wyprzedzić ten trend. W tych kadencjach -dzięki naszym kochanym migrantom i temu co robią- w większości krajów wygra ultra prawica. W tej chwili tylko to oznacza konkretną politykę migracyjną, liberalizację systemu podatkowego, likwidację ton bzdurnych regulacji i przepisów duszących przedsiębiorczość w Polsce jak i EU... a poza tym, jak widać po raz kolejny, tradycyjnie - politycy POPiSLDPSL znów pokazali co potrafią; ) - od dawna powtarzam, że NFZ, służba zdrowia do SCAM, w którym można przeprać KAŻDĄ ilość pieniędzy - te salki VIP dla rodzin POlityków to już tylko kwiatek do kożucha... swoją drogą - podobnie to wyglądało w PRL :) nawet mieli swoje sklepy "dla swoich"; )... także - dajcie tym torfowym dziadkom już pójść na emeryturę... i to taką mniejszą od średniej ubeckiej; )
WolneMedia (2026.06.23)

info

0  
  2
Niech ci pseudo-politycy zasubują sobie na początek kanał WOLNE RZEKI na YT - zanim zabiorą się za "zarządzanie" w swoim stylu naszym strategicznym już zasobem, jakim stała się WODA. Niech przestaną walczyć z naszą produkcją ENERGII - także już walutą w nowoczesnym świecie... jak się ma straszenie przez naszego Helmuta "wojną w przeciągu kilku miesięcy" do walki rządu z produkcją i magazynowaniem ENERGII przez Polaków? :o
2084 (2026.06.23)

info

4  
  2
Wszystkie inwestycje omijają Elbląg. Wiadomo ze olsztyn buduje wszystko od nowa bo gawno mieli. Pytam posłów jak długo miasto 130 tys Elbląg będzie traktowane jak wieś. Muszą tu być inwestycje i pieniądze a Żuławy powinny być połączone w całość.
(2026.06.23)

info

6  
  0