Rolnicy będą protestować przeciwko Mercosur

149
29.12.2025
Rolnicy będą protestować przeciwko Mercosur
Protest rolników w Elblągu z grudnia ubiegłego roku (fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
We wtorek, 30 grudnia. w całym kraju odbędą się protesty rolników przeciwko planowanemu podpisaniu przez Komisję Europejską umowy z tzw. blokiem Mercosur. W Elblągu protest odbędzie się na wiadukcie nad drogą S7 prowadzącym do Helenowa, w sumie w powiecie elbląskim takich protestów będzie sześć.

- Barszcz, ryby, opłatek, grzybowa, choinka - wszystko to pochodzi z pracy rolników: z pól, stawów, plantacji, pieczarkarni i sadów. I właśnie o to walczymy. O zachowanie tych smaków, tej jakości i tej tradycji dla przyszłych pokoleń. Dlatego 30.12.2025 r. wychodzimy na ulice, aby sprzeciwić się umowie UE–Mercosur. Żądamy, by rząd RP stanął po stronie polskich rolników i polskich obywateli, a nie taniego importu kosztem naszego bezpieczeństwa żywnościowego – informuje Oddolny Ogólnopolski Protest Rolników, grupa zrzeszająca niezależne, bezpartyjne komitety strajkowe z całej Polski.

Protesty rolników odbędą się w całej Polsce we wtorek, 30 grudnia. W Elblągu zaplanowano go na wiadukcie nad trasą S7 prowadzącym w kierunku Helenowa (przedłużenie ul. Żuławskiej. Zablokowany przez rolników będzie jeden pas ruchu, a protest potrwa od godz. 10 do 15. Traktory pojawia się w sumie na sześciu wiaduktach nad S7 na terenie powiatu elbląskiego.

Umowa UE-Marcosur ma być podpisana w styczniu. Była negocjowana przez 25 lat i ma stanowić porozumienie o wolnym handlu między krajami Ameryki Południowej (Mercosur tworzą Argentyna, Boliwia, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj i Wenezuela) i objąć m.in. wzajemne zniesienie większości ceł, liberalizację handlu usługami i inwestycjami, ale także ochronę europejskich produktów regionalnych. Jej postanowienia mają być wprowadzane stopniowo przez 15 lat.

Umowa budzi wiele kontrowersji, m.in. wśród rolników, którzy obawiają się zalania rynków europejskich tanią żywnością z Ameryki Południowej, która jest produkowana przy niższych standardach nić w UE. Porozumieniu sprzeciwiają się też trzy unijne kraje – Polska, Francja i Włochy. Miało być podpisana w grudniu, ale szefowa KE Ursula von den Layen – po ostatnich protestach rolników, którzy przyjechali do Brukseli - ogłosiła przesunięcie tego terminu na styczeń.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Brawo rolnicy blokujcie wszystko. Jestem zadowolony wami.
Nierolnik (2025.12.27)
Rolnicy strajkują, ciekawe czy jak MWRCOSUR wejdzie w życie Ci sami rolnicy będą kupować produkty importowane wynikające z tego porozumienia. Podobnie jak rolnicy narzekają na markety, tym czasem powstaje market w Gronowie elbląskim i jest pełen okolicznych rolników
okoniowaty (2025.12.27)

info

73  
  26
Przecież z góry wiadomo że łunia zrobi jak chce i protesty i tak nic nie dadzą bo po ursuli i jej ziomkach to spływa Ale jest zima to i są rolnicy, taka nowa świecka tradycja
Zielarski (2025.12.27)
Proponuję robić strajki jak macie zbiory. Albo transport zacznie pod waszymi polami protestować w wasze zbiory.
Trabsportowychlop (2025.12.27)
A dlaczego rolnicy nie apelują do pana prezydenta RP, przecież może m. in. zawetować i się postawić?
(2025.12.27)

info

80  
  28
Drogi redaktorku kto z ramienia łuni negocjował to 25 lat? Ha ha ha chyba tylko korporacje typu bayer czy monsanto ale trzeba łuni przypudrować że to niby jest super dla wszystkich
Zielarski (2025.12.27)

info

25  
  49
Mercosur to tania i zawierająca wszystkie normy europejskie żywność. Dla konsumenta dostępna na każdą kieszeń a dla rolnika nieopłacalne więc strajkują, demonstrują bo nie będą mogli zedrzeć z konsumenta. Proste
(2025.12.27)
@Zielarski - Idz do doktora i wyłącz telewizję zarublika.
(2025.12.27)
Nikogo poza zwykłymi obywatelami tymi protestami nie ruszacie. Skrajna głupota
(2025.12.27)

info

68  
  26
Znowu pisowcy będą utrudniać życie żeby tylko im było lepiej. Jemy mięso z Danii czy Niemiec możemy i z Argentyny. Jeśli wam się nie opłaca produkcja to...
Słuchajcie prezesa (2025.12.27)