Przybędzie rond partnerskich

33
12.03.2020
Przybędzie rond partnerskich
Rondo przy wiadukcie będzie nosiło nazwę Leer (fot. Michał Skroboszewski)
Leer i Nowogródek – miasta partnerskie Elbląga – będą miały w naszym mieście swoje ronda. Zdecydują o tym radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Rondo przy skrzyżowaniu ulic Żuławskiej i Warszawskiej, zbudowane przez inwestora pobliskiego marketu budowlanego, będzie poświęcone Nowogródkowi.

- W bieżącym roku mija 25 lat partnerskiej współpracy z białoruskim Nowogródkiem, w ramach której utrzymywane są regularne kontakty i wymiana grup artystycznych, a także oficjalnych delegacji -czytamy w uzasadnieniu uchwały przygotowanej na najbliższą sesję Rady Miejskiej. - Obecnie Nowogródek to miasto rejonowe obwodu grodzieńskiego, mające około 30 tysięcy mieszkańców. Miasto, które po wielu wydarzeniach historycznych zachowało swój urok, swoje tradycje i słynną tolerancję z czasów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jak niegdyś współmieszkają tu Białorusini, Polacy, Rosjanie, Tatarzy i przedstawiciele innych narodów. Nowogródek jest - obok Grodna - jednym z największych polskich ośrodków na Białorusi.

Z kolei rondo u zbiegu ulic Skrzydlatej i Lotniczej, które powstało w związku z budową wiaduktu na Zatorze, będzie nosiło nazwę Leer, z którym to miastem położonym w Niemczech Elbląg współpracuje od 1992 roku. - Leer słynie z przemysłu stoczniowego, portu morskiego i śródlądowego, rybołówstwa, handlu, rzemiosłai dającej coraz większe dochody turystyki. Na podstawie wzajemnego oświadczenia o  "Przyjaznych stosunkach pomiędzy miastami" z dnia 27.06.1992 r. podpisano 23.06.2001 r. w Elblągu umowę o partnerstwie i współpracy, której celem jest wymiana informacji i współpracy w różnych dziedzinach, doświadczeń samorządów komunalnych, współpraca w zakresie gospodarki, ochrony środowiska, oświaty, kultury i sportu – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Co ciekawe, nazwę Leer miało nosić początkowo inne rondo – na ul. Warszawskiej przy węźle łączącym drogę nr 22 z trasą nr 7. Taką decyzję podjęli radni już w 2011 roku, ale zarządca drogi – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, nie zgodził się na postawienie na rondzie pamiątkowej tablicy wykonanej z kamienia. A właśnie w ten sposób oznakowane są wszystkie ronda miast partnerskich w Elblągu.

 

 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
po co te wymyślanie i nadawanie takich nazw, zabawa tylko i nic więcej,
(2020.03.12)

info

17  
  18
nie wierzę
(2020.03.12)
Bardzo sympatyczny zwyczaj z tym nazywaniem ronda w Elblągu. W Morągu jest miło kiedy przyjeżdżam przez Rondo Elblaskie. A dzięki temu, że chociaż niekonsekwentnie są ronda w Elblągu nazywane nazwami miast partnerskich, wiadomo przynajmniej które miasta takimi są.
BEZ ŚCIEM proszę (2020.03.12)

info

31  
  1
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - a czym uzasadnili? Nie, bo nie. Co im szkodziła tablica?
(2020.03.12)
Stwierdzili, że tablica będzie zasłaniała widoczność i zmusi kierowców do zmniejszenia prędkości. .. Tak, jakby przez rondo należało pędzić bez ograniczenia prędkości.
(2020.03.12)
wyjątkowo cenna i mądra inicjatywa, szczególnie teraz w dobie zagrożeń koronawirusem, dla przypomnienia w Elblągu mieszka okolo 65 tys osób w wieku poprodukcyjnym, u nich infekcja wirusem nie przejdzie raczej niezauważalnie, takie nowe rondo na pewno im pomoże,
Wszech (2020.03.12)
Piszcie o tym co miasto robi w związku z epidemią co że szpitalami przychodniami komunikacja sklepami ? Dlaczego sklepy nie mają miejsc do dezynfekcji rak dlaczego autobusy i tramwaje nie są wskazane?
(2020.03.12)

info

20  
  3
Odkażane - miało być.
(2020.03.12)

info

8  
  2
Zamiat budować nowe ronda to oni nazwy wymyślają...toc to komunizm! Wtedy pralki tez miały imiona. Frania itd.
Gosxhr (2020.03.12)

info

6  
  8
Żadne z tych miast nie chce się zamienić urzędnikami na czele z prezydentami tam panującymi Taka wymiana jak studentów powiedzmy na 50 lat
Z i e l a r z (2020.03.12)

info

3  
  5