Połączenie tradycji z nowoczesnością

14
26.02.2011
Połączenie tradycji z nowoczesnością
Dyrektor ZSM Ryszard Smoliński: Pracownie mamy fantastycznie wyposażone (fot. WS)
Sale wyposażone w nowoczesny sprzÄ™t i wykwalifikowana kadra nauczycieli to dwa elementy, które połączone dajÄ… mÅ‚odzieży szansÄ™ na dobre wyksztaÅ‚cenie. O taki start dla mÅ‚odych elblążan dba ZespóÅ‚ SzkóÅ‚ Mechanicznych przy ul. KomeÅ„skiego. DziÅ› (26 lutego) gimnazjaliÅ›ci mogli obejrzeć szkołę, do której być może od wrzeÅ›nia bÄ™dÄ… uczÄ™szczać. Sobotnie przedpoÅ‚udnie staÅ‚o siÄ™ również okazjÄ… do uroczystego zakoÅ„czenia projektu modernizacji obiektu. Zobacz fotoreportaż.
Popularny „mechanik” jest szkołą z 65-letniÄ… tradycjÄ…. W jej murach kolejne pokolenia ksztaÅ‚ciÅ‚y siÄ™ na kierunkach: budowlanym, elektronicznym, samochodowym i innych. SzkoÅ‚a może poszczycić siÄ™ wybitnymi absolwentami takimi, jak Adam Giersz, Minister Sportu i Turystyki, PaweÅ‚ Olechnowicz, prezes zarzÄ…du Grupy Lotos czy Å›wiatowej sÅ‚awy matematyk prof. Henryk Iwaniec.
   DziÅ› szkoÅ‚a łączy tradycjÄ™ z nowoczesnoÅ›ciÄ…. PomogÅ‚a w tym mariażu realizacja projektu pn. „Modernizacja i wyposażenie ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Mechanicznych w ElblÄ…gu – elastyczne ksztaÅ‚cenie kadr dostosowane do rynku pracy”. Sobotnie przedpoÅ‚udnie staÅ‚o siÄ™ okazjÄ… do uroczystego podsumowania prac, a także zaprezentowania ich efektów.
   W auli ZSM przy ul. KomeÅ„skiego zebrali siÄ™ przedstawiciele samorzÄ…du (wiceprezydent Grażyna Kluge, przewodniczÄ…cy Rady Miejskiej Jerzy WcisÅ‚a, przewodniczÄ…cy komisji oÅ›wiaty RM Antoni Czyżyk), pracownicy UrzÄ™du Miejskiego, dyrektorzy innych, miejskich szkóÅ‚, a także wÅ‚aÅ›ciciele firm budowlanych, które wykonaÅ‚y prace modernizacyjne.
   - RealizacjÄ™ projektu rozpoczÄ™liÅ›my w 2010 roku – mówiÅ‚ Ryszard SmoliÅ„ski, dyrektor ZespoÅ‚u SzkóÅ‚ Mechanicznych w ElblÄ…gu. – Jego caÅ‚kowity koszt to 2 mln 240 tys. zÅ‚, z czego 1 mln 738 tys. zÅ‚ to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a pozostałą kwotÄ™ wyÅ‚ożyÅ‚o miasto. W ramach projektu wyremontowaliÅ›my i wyposażyliÅ›my sześć sal, w tym cztery to pracownie zawodowe: mechatroniki i elektroniki, samochodowa, logistyczna oraz projektowania komputerowego.
   - StaraliÅ›my siÄ™, by podczas trwania remontu mÅ‚odzież nie miaÅ‚a problemów z pobieraniem nauki – zapewniaÅ‚ dyrektor szkoÅ‚y. – ByÅ‚y oczywiÅ›cie pewne utrudnienia, ale prace budowlane prowadziliÅ›my piÄ™trami. Obecnie sale sÄ… fantastycznie wyposażone. Jednak o tym, jak dobrze mÅ‚odzież zostanie wyksztaÅ‚cona decyduje jeszcze jeden, nieodłączny element – to wykwalifikowana kadra. I takÄ… mamy – stwierdziÅ‚ dyrektor SmoliÅ„ski.
   Z metamorfozy, jakÄ… przeszÅ‚a szkoÅ‚a cieszyÅ‚a siÄ™ także Grażyna Kluge, wiceprezydent ElblÄ…ga: - Teraz ważna szkoÅ‚a w mieÅ›cie ma nowe pracownie. W tej rzeczywistoÅ›ci oÅ›wiatowej nie można przecież inaczej pracować z mÅ‚odzieżą, jak na nowoczesnym sprzÄ™cie. A ten jest na miarÄ™ nie XXI a XXII wieku. Cieszy również doskonaÅ‚a kadra nauczycieli. DziÄ™ki tym dwóm elementom wierzÄ™, że absolwenci tej szkoÅ‚y znajdÄ… siÄ™ na najlepszy uczelniach, jak również odnajdÄ… siÄ™ na rynku pracy – podkreÅ›laÅ‚a pani wiceprezydent.[fotor]
   Pracownie zawodowe w „mechaniku” prezentujÄ… teraz europejski poziom. Wyposażenie pozwala m.in. na stworzenie wirtualnych przedsiÄ™biorstw i w ten sposób efektywne ksztaÅ‚cenie logistyków; profesjonalnÄ… obróbkÄ™ zdjęć i filmów u informatyków i „oczko w gÅ‚owie’ dyrekcji – pracownia mechatroniki. GoÅ›cie, którzy dziÅ› odwiedzili mury szkoÅ‚y byli pod dużym wrażeniem.
   DziÅ› również gimnazjaliÅ›ci zwiedzali obiekt, by być może we wrzeÅ›niu podjąć tu naukÄ™.
   
Agata Janik

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
ta szkola powinna byc wzorem pod wzgledem praktycznym dla technikum budowlanego.
234123tfgfg (2011.02.26)

info

0  
  0
PANI Agata JANIK ne zauważyła, że wsród zaproszonych gości byli jeszcze. .. .. >?
(2011.02.26)

info

0  
  0
Gapa a nie reporterka
(2011.02.26)

info

0  
  0
Szkoda tylko że nie było takiego zainteresowania rok temu jak zdawałem w tej szkole egzamin zawodowy, na który niekt nie potrafił nas przygotowac. I tak o to techników mechatroników z pośród 60 osób zdało o ile dobrze pamiętam 5 osób? Na prymitywnym sprzęcie, który sami sobie musielismy sobie złożyć żeby miec na czym egzamin zawodowy zdać, także gratulacje.
(2011.02.26)

info

0  
  0
Kolego jeżeli ktoś przyłożył się do nauki to zdał ten egzamin. Do głowy nikt ci nie włoży na siłę trzeba chcieć. Tutaj sprzęt niestety jest ważny. Tak na marginesie dane masz nieprawdziwe.
korektor (2011.02.27)

info

0  
  0
Wszystko ładnie pięknie, sprzęcik kupiony, jeszcze niech grono pedagogiczne wymienią "na nowszy" model, bo jestem przekonany, że część z tych nauczycieli nie będzie potrafiła wykorzystać potencjału tego sprzętu.
;p;p;p (2011.02.27)

info

0  
  0
dziwna prawa - maja Centrum Kształcenia Praktycznego na ul. Bema z bardzo dobrze wyposażoną stacją diagnostyczna i pracowniami a pchaja się w pracownie w szkole ?
(2011.02.27)

info

0  
  0
Moim zdaniem ta szkoła ma potencjał, a kadra naprawdę jest wykwalifikowana, więc z wykorzystaniem sprzętu nie będzie problemu:)
uczeń (2011.02.27)

info

0  
  0
Dane mam dobre, nie zdało więcej niż 7 osób z mechatroniki. A sama wiedza nic mi nie dała, nie mieliśmy sprzętu do ćwiczenia, dopiero w ostatnim półroczu się coś zaczeło ruszać a gdzie i kiedy będziemy zdawać egzamin nie było wiadomo jeszcze miesiąć przed, czy w olsztynie czy tu na miejscu, wszystko było nie dopracowane i było jedną wielką niewiadomą do samego końca, nie obwiniam o to szkoły ale raczej kogoś kto siedział wtedy na stołku i nie potrafił nic z tym zrobić.
(2011.02.28)

info

0  
  0
Jaki śliczny ten uczeń przy kompie, w koszuli w krateczkę :)
(2011.02.28)

info

0  
  0