Po pożarze w ZUO. Załoga będzie miała pracę

30
27.10.2025
Po pożarze w ZUO. Załoga będzie miała pracę
(fot. UM Elbląg)
- Odpady będą odbierane od mieszkańców miasta na bieżąco, wszyscy zatrudnieni na stałe pracownicy ZUO utrzymają zatrudnienie i wynagrodzenia. Szukamy rozwiązań, które zapewnią racjonalną gospodarkę odpadami w najbliższych miesiącach oraz analizujemy możliwości finansowe i prawne związane z budową nowej sortowni – informują władze Elbląga.

Sobotni pożar całkowicie strawił sortownię Zakładu Utylizacji Odpadów wraz z parkiem maszynowym. Akcja gaśnicza zakończyła się w niedzielę po południu. Obecnie na pogorzelisku trwają prace porządkowe, trwa ustalanie przyczyn pożaru, które nie są jeszcze znane, i zabezpieczanie terenu.

- Zgodnie z zapowiedziami Zakład Utylizacji Odpadów zapewnia ciągłość odbioru odpadów od mieszkańców miasta. Śmieci komunalne od mieszkańców miasta są odbierane na bieżąco i przyjmowane w ZUO w godzinach od 8 – 16. Obecnie prowadzone są rozmowy z najbliżej położonymi zakładami na temat dowożenia odpadów do sortowania. Szukamy również możliwości zakupu mobilnych linii do sortowania. Aktualnie w ZUO przygotowywane jest również miejsce do uruchomienia sortowania ręcznego, aby jak najbardziej ograniczyć ilość odpadów zmieszanych. W tym miejscu apelujemy również do mieszkanek i mieszkańców o rzetelne segregowanie odpadów. W ten sposób każdy z nas może pomóc w tej trudnej sytuacji. – informuje Joanna Urbaniak, kierownik zespołu prasowego Biura Prezydenta Elbląga.

Władze miasta zapewniają, że wszyscy zatrudnieni na stałe pracownicy ZUO utrzymają zatrudnienie i dotychczasowe wynagrodzenia. Osoby, które będą chciały zmienić pracę, otrzymają taką możliwość w innych firmach komunalnych.

- Jak już informowaliśmy, prezydent jest w stałym kontakcie z wojewodą i marszałkiem województwa. Równolegle bowiem z działaniami związanymi z aktualnym funkcjonowaniem ZUO oraz odbiorem i zagospodarowaniem odpadów, analizowane są kwestie związane z możliwościami finansowymi i prawnymi dot. budowy nowej sortowni. Jeszcze raz dziękujemy strażakom z całego regionu, pracownikom ZUO i wszystkim zaangażowanym w akcję gaśniczą. Wiele osób narażało swoje zdrowie i życie pomagając służbom. Dzięki ich poświęceniu udało się uratować obiekt biurowy i pobliską kompostownię – informują władze miasta.

 

Od redakcji: Wysłaliśmy szereg pytań do władz miasta dotyczących przeciwpożarowych zabezpieczeń ZUO i bezpieczeństwa. Czekamy na odpowiedzi.

red. na podst. informacji UM Elbląg

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No właśnie może to nieszczęście - pożar sortowni - spowoduje że my mieszkańcy wreszcie zaczniemy sami sortować swoje śmieci. Bądźmy więc empatyczni w stosunku do osób zatrudnionych w ZUO.
kij (2025.10.27)
Czy wiadomo ile ton zgromadzonych tam śmieci spłonęło emitując w niekontrolowany sposób skażenie do powietrza? Ciekawe to pokieruje śledztwem. Jak to możliwe, że monitorowany i dozorowany obiekt spłonął doszczętnie? Co zawiodło i kto jest za to odpowiedzialny? Jeśli okaże się, że to sabotaż kto zagwarantuje, że nie zdarzy się ponownie?
(2025.10.27)
Ja pracowałem w ZUO przez Agencję Pracy i zostałem okradziony. Ponieważ Agencja Pracy brała 500 zł prowizji z wypłaty
(2025.10.27)
skoro juz na nowo budować to może w końcu spalarnia?
b675 (2025.10.27)

info

27  
  3
Zlikwidować ZBK
(2025.10.27)

info

17  
  10
Takie tam o PISowcach
(2025.10.27)

info

11  
  12
Jaki sens jest sortować odpady, skoro rachunki ciągle są wyższe cały czas. Po drugie śmieciarka zabiera wszystko jak leci.
(2025.10.27)
@kij - Przeciez za smieci, posortowane i nieposoryowane sa duze oplaty. Tu nic nie ma za darmo, co za naiwnosc!
(2025.10.27)
Sortownia w dobie opakiwan kaucyjnych staje sie niepotrzebna. Odbudowac nie sortyownie, a ekologiczna spalarnie, a wytworzobe cieplo wykorzystac do obnizenia rachunkow za CW i CO.
Gleboka czerwona Myśł. (2025.10.27)

info

19  
  13
"Po drugie śmieciarka zabiera wszystko jak leci. " - a wiesz może, że śmieciarka jest wielosekcyjna na różne śmieci i można to przełączać? Nie wiesz?
(2025.10.27)