Nigdy nie jesteś sam, czyli wigilia na placu Dworcowym
- Przychodzę tu od półtora roku, prawie w każdy piątek. Miałem w życiu taki moment, że mogłem upaść bardzo nisko przez nieodpowiednie towarzystwo Te spotkania tutaj i rozmowy dają naprawdę dużo do myślenia – mówi pan Krzysztof, który przyznaje, że w życiu wyszedł na prostą, znalazł pracę jako stolarz.
- Jestem tu pierwszy raz, jestem samotną matką, ledwo wiąże koniec z końcem. Tak się życie ułożyło, że przed świętami potrzebuję wsparcia. Szukam pracy na cały etat, jednozmianowej, by móc zajmować się dzieckiem. Na razie mam pół etatu, realia są jakie są... – przyznaje młoda kobieta, którą spotkaliśmy na wigilii.
Spotkania dla potrzebujących na placu Dworcowym odbywają się co piątek o godz. 17, bez względu na pogodę czy porę roku. Organizuje je Misja Teen Challenge. Od 11 lat w ostatni piątek przed świętami Bożego Narodzenia zaprasza na wigilijne spotkanie pod hasłem „Nie jesteś sam”.
- Choćby dla jednej osoby warto tu być – mówi Beata Grzeszczuk z Misji Teen Challenge. - Zawsze przychodzimy z tym samym zaangażowaniem i sercem. Nawet gdyby było osiem osób, tak jak podczas pierwszej wigilii.
Ta pierwsza odbyła się bez kamer, bez mikrofonów i bez rozgłosu.
– Byliśmy my, Bóg i ludzie. My dla nich, oni dla nas. To było bardzo ciche, bardzo prawdziwe i do dziś wzruszające – wspomina pani Beata. - Widzimy, że to spotkanie wpisało się w coś, co ludzie nazywają elbląską tradycją. My nie lubimy tego słowa, ale wiemy jedno – ta wigilia jest bardzo ważna. – Nikt nie jest sam. Dzięki Jezusowi Chrystusowi jesteśmy tu razem. On w nas, my w Nim – po to, by budować relację z Bogiem i z ludźmi, do których zostaliśmy posłani.
Co roku Misji Teen Challenge pomagają przedsiębiorcy, organizacje, stowarzyszenia i dziesiątki wolontariuszy, m.in. z elbląskich szkół.
- Jesteśmy tu od 10 lat. Do tej pory działały z nami Szkoła Podstawowa nr 21 i Zespół Szkół Zawodowych, a w tym roku dołączył OHP. Organizowaliśmy kiermasze z ciastami i innymi rzeczami. Zebrane środki przeznaczyliśmy na herbaty, środki czystości i słodycze, które dzisiaj rozdajemy – mówi Anna Olszewska z Zespołu Szkół Zawodowych w Elblągu.
W piątkowych spotkaniu wigilijnym wzięło udział około 200 osób.