Narody, które tracą pamięć, tracą niepodległość

86
01.09.2019
Narody, które tracą pamięć, tracą niepodległość
Salwa honorowa na cześć bohaterów (fot. Anna Dembińska)
Władze Elbląga, zaproszeni goście i mieszkańcy uczcili dzisiaj 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości odbyły się przy grobach aliantów na cmentarzu Agrykola. Zobacz więcej zdjęć
- W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny, pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty spośród państwa walczących, Zginęło prawie 6 milionów polskich obywateli, czyli niemal 16 procent przedwojennej ludności kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach II wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwo, a na prawdziwą wolność przyszło nam jeszcze długo czekać – mówił podczas uroczystości Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Dla nas, mieszkańców Elbląga, ważne jest, że w wyniku traktatów pokojowych kończących II wojną światową nasze miasto stało się ponownie częścią Rzeczypospolitej, a wśród nowych mieszkańców pojawili się ludzie z różnych stron Polski, także z utraconych Kresów Wschodnich. Wspólnie budujemy tożsamość naszego miasta, kultywując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno tych małych ojczyzn jak i ojczyzny pisanej wielką literą. Stajemy dziś w powadze i zadumie nad naszymi wojennymi pomnikami ku przestrodze i z nadzieją, że tak dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem obecnych i przyszłych pokoleń.
   - Wtedy wrzesień nie tylko był słoneczny jak teraz, ale i samotny. Polscy żołnierze walczyli w samotności, a Niemcy mieli zdecydowaną przewagę. Warto podkreślić jeden fakt, polscy żołnierz bronił się tylko trochę krócej od potężnej armia francuska – przypominał Sławomir Sadowski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. - Dzisiaj oddajemy cześć obrońcom Polski, bohaterskim żołnierzom Wojska Polskiego. To jest ta pamięć, tradycja, tożsamość i wiara. Bardzo się cieszę, że jest tu młode pokolenie, bo ono przyjdzie po nas i będzie kultywować tę pamięć i te wartości, dzięki którym jesteśmy tutaj. Wiara i pamięć jest najważniejsza. Narody, którą tracą pamięć, tracą niepodległość.
   - Nie wolno nam zapominać ogromu zła, jakie zostało wówczas wyzwolone. Musimy tę pamięć przenieść w młodsze pokolenia jako ostrzeżenie. Dziś oddajemy hołd bohaterom, dla których „Bóg, honor i Ojczyzna” to nie tylko słowa, ale nadrzędne wartości, za które przelewali swoją krew. Cześć bohaterom!” - mówił Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu
   Po przemówieniach przedstawicieli władz odbył się apel pamięci i salwa honorowa, a następnie poszczególne delegacje oraz mieszkańcy złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, obok którego znajdują się groby aliantów.
RG

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I zarosniety bartosz sie zalapal...dziwne ze tym razem sie znowu nie wymigal
Rys (2019.09.01)

info

8  
  0
Warto przypomnieć nieco faktów o kapitalistycznych, mocno pro-faszystowskich władzach 2RP: W 1938 r. Polska zablokowała inicjatywę w Lidze Narodów potępiającą terrorystyczne bombardowania miast republikańskiej Hiszpanii przez lotnictwo faszystowskich frankistów i ich sojuszników z m. in. niemieckiego Legionu Condor. Warszawa instruowała delegatów, aby "nie urazić Rządu gen. Franco jakimiś wystąpieniami". Republikański dyplomata Pablo de Azcárate napisał potem w swych wspomnieniach: "Kto mógł powiedzieć delegatowi polskiemu, że już dwa lata później miasta ich własnej ojczyzny będą zrównane z ziemią przez lotników niemieckich, którzy nauczyli się swego rzemiosła i odbyli trening w ramach bombardowań miast hiszpańskich?". Polscy politycy i władze naszego kraju bardzo często w historii bywali/ły idiotami bez krzty wyobraźni i to akurat do dziś niewiele się zmieniło - wystarczy spojrzeć na aktualny reżim i ich łajdacką politykę dezawuowania polskich bohaterów walki z faszyzmem (Dąbrowszczacy, Brygady Międzynarodowe), zaś wychwalania zwyczajnych anty-Polaków, faszystów i hitlerowskich kolaborantów z np. Brygady Świętokrzyskiej-NSZ. Naszym zaś dzisiejszym prelegentom warto tu przypomnieć, że to z hasłami o "bogu, honorze i ojczyźnie" na ustach i klamrach pasów wmaszerowały do Rzeczpospolitej czarne i brunatne, hitlerowskie hordy.
RobertKoliński (2019.09.01)
Mamy 2019 rok a w info Elbląg komina cenzura wpisów. Co boicie się prawdy że walimy na olsztyn i tych że zdjęć z PSL. Ptzegracie wybory PSL z prezesem za to co robicie z Elbląga.
(2019.09.01)

info

7  
  8
daliśmy sie pozabijać za darmo, i straciliśmy wszystko co można było stracić, jakoś świat nie wypomina: Holandii, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Austrii, Francji, Rumuni, Węgrom, Słowakom, Czechom, Włochom, Chorwacji, Indiom, Ukraińcom, że poszli na współpracę z Niemcami cóż bywa, nikt nie wypomina Japonii i ich sojusznikom Tajlandii, Birmie, Indiom, Indochinom Holenderskim ale Polakom się wypomina że byli mordercami Żydów i zagrabili ich majątki i żydzi bali się bardziej Polaków niż Niemców hahaha tak się bije piankę i znajda się wisienkę, genialne. a może trzeba było przekonać Niemców żeby jednak tych Żydów nie zabijać ? Smutne jest to że plują nam w twarz tak zwani "sojusznicy" że Polacy walczyli za Anglię i Francję a potem wystawili rachunek do zapłaty, Siły zbrojne na zachodzie ? heh no no zrobili swoje, utrzymywali w tajemnicy przed nami to że już dawno temu sprzedali nas Sovietom, niech walczą niech umierają kogo to obchodziło?zachód handlował nami jak bydłem, śmieją sie z nas że daliśmy się tak załatwić i każdy na zachodzie to wie ale polacy udają że jest dobrze, bo ich klepią po pleckach, następna w kolejce jest wasza ukochana Ameryka z 447,dajcie się dalej klepać po pleckach, brawo
Azja (2019.09.01)
Droga Redakcjo, można prosić o publikację komentarzy nie łamiących prawa i na temat? Cenzura prewencyjna bez powodu nie świadczy jednak za dobrze o poziomie demokracji i wolności słowa w PortEl-u;)
RobertKoliński (2019.09.01)
Alanci na Agrykola? Sowieccy zolnierze? 17 wrzesnia za ponad 2 tygodnie tez bedzie rocznica jak nas ci alianci wyzwalali. Bo wojna dla nich zaczela sie pozniej jak ich starsi bracia w wierze systemu totalitarnego nie w 39 zaatakowali.... dziekuje .
(2019.09.01)

info

4  
  4
Narody, które zapominają o Chrystusie mordują inne narody. Niby wszyscy uważamy się za chrześcijan, a mordujemy się wzajemnie z byle powodu. Nie lepiej trzymać się razem i sobie pomagać?
(2019.09.01)
@RobertKoliński - Naczytali się w Orwella w Portelu i czerpią zeń inspirację;)
Nacjonalista (2019.09.01)
@Nacjonalista - Tym razem to ja się zgadzam z @Nacjonalistą - świat się kończy jak nic;)
RobertKoliński (2019.09.01)
Nie przesadzaj ,cenzura to jest na info e... Robercie jaki jest twój wkład pomocy dla ludzi wykluczonych społecznie ,ekonomicznie w Elblągu????
1125. (2019.09.01)