Dlaczego na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego stacjonuje wojsko

78
15.05.2025
Dlaczego na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego stacjonuje wojsko
(fot. Czytelnik)
– Nie można się dostać na teren aeroklubu, główna brama jest strzeżona przez wojskowych z karabinami w ręku – pisze do nas jeden z Czytelników. Takich sygnałów odebraliśmy więcej, wojsko udzieliło nam informacji po dwóch tygodniach od naszej interwencji w tej sprawie. Czego się dowiedzieliśmy?

Żołnierze stacjonują na lotnisku od co najmniej kilku tygodni. Są tu wojskowe pojazdy, helikoptery, sporo sprzętu przykryto wojskową siatką maskującą. - Główna brama strzeżona jest przez wojskowych z karabinami w ręku. Nie można dostać się na teren aeroklubu – pisze do nas jeden z Czytelników.

Gdy przyjechaliśmy na miejsce, dowiedzieliśmy się, że obowiązuje zakaz robienia zdjęć wojskowego sprzętu. Jako dziennikarze nie mogliśmy też dostać się na teren aeroklubu. Ustaliliśmy, że wojskowy sprzęt pochodzi z 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych z Inowrocławia, do której wysłaliśmy pytania w tej sprawie. Odpowiedź przyszła po dwóch tygodniach.

Dlaczego na lotnisku Aeroklubu Elbląskiego stacjonuje wojsko
(fot. pochodzi z Facebooka 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych)

- Stacjonowanie naszych załóg w okolicach Elbląga ma na celu ochronę granicy Rzeczpospolitej. Jako Wojsko Polskie jesteśmy zawsze w gotowości do wykonywania rozkazów. Otrzymaliśmy rozkaz, aby nasze śmigłowce wraz z zabezpieczeniem naziemnym oraz pilotującymi nasze maszyny - załogami, stacjonowały obecnie, właśnie w tym rejonie – poinformowała nas kpt. Iwona Kloskowska, rzecznik prasowy 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. - Nie ma powodów do niepokoju. Działamy po prostu tam, gdzie zostaniemy wysłani. Priorytetem w służbie każdego żołnierza, jest właśnie strzeżenie polskich granic. Stąd takie przebazowanie naszych sił i środków.

Nie wiadomo, jak długo potrwa ta wojskowa misja na elbląskim lotnisku. Mimo obecności wojska Aeroklub Elbląski nadal prowadzi swoją działalność. W swoich mediach społecznościowych w ostatnim czasie zamieścił materiały z lotów szybowców czy lądowania na lotnisku jednego z cywilnych samolotów.

1 maja, co widać w mediach społecznościowych 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, na elbląskim lotnisku doszło do spotkania dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. broni Marka Sokołowskiego z dowódcą brygady gen. bryg. pil. Piotrem Saniukiem. Zdjęcie z tego spotkania publikujemy przy artykule.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
jako dziennikarze ? a co wam wszystko i wszędzie wolno włazić ?
PIT STOP (2025.05.15)
czekiści szukają informacji ?
pilot 1 (2025.05.15)

info

27  
  14
Dlatego od tygodnia słyszę jak w powietrzu latają helikoptery i samoloty, których nie ma na Flightradar :)
(2025.05.15)
A nie za dużo chciało by wiedzieć i widzieć?
Ciocia Irena (2025.05.15)
Parcie do bitwy na całego nic dodać nic ująć.
Leon. (2025.05.15)
od połowy kwietnia jest zakaz fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez stosownego zezwolenia - dotyczy to zarówno nieruchomości jaki i ruchomości czyli właśnie helikopterów. Więc skąd to zdziwienie szanownego autora ?Dziennikarstwo zobowiązuje do posiadania aktualnej widzy na temat tego co się dzieje w Polsce i na świecie i jakie prawo obowiązuje. Pomijam już fakt, że wiadome jest iż za granicami naszego kraju trwa wojna, i różne działania trwają również zarówno na terytorium polski jak i w całej unii Europejskiej.
(2025.05.15)
Hah własnie miałem pisac do was żebyscie sie zainteresowali czy to jakieś ćwiczenia czy reglarne patrole. Od jakiegoś czasu we wczesnych godzinach porannych startuje ten śmigłowiec i leci w stronę braniewa, wraca w połowie dnia albo pod wieczór.
wojak (2025.05.15)
i tu się kłania polityka PEOWCÓW którzy rozwiązywali JW w 2011 roku.
xasecew (2025.05.15)
Pamiętajcie panowie, na żadną ustawioną wojnę nie idziemy. Nie ma chętnych to nie ma wojny. Wróg niszczy nas od środka.
hgjkl, (2025.05.15)

info

60  
  11
Po co pisać o tym. Ruskich szpiegów cała masa (nawet partie polityczne, telewizja) i jeszcze artykuły. Po co?
(2025.05.15)