Zieleń, woda... i śmieci

55
23.07.2020
Zieleń, woda... i śmieci
Fot. TB
Elbląg latem jest pełen uroku, zachęca do spacerów, kusi perspektywą przebywania na świeżym powietrzu. Można np. wybrać się nad rzekę, by w pobliżu naszej starówki odetchnąć świeżym powietrzem. Niestety, gdzieniegdzie te miejskie uroki skutecznie zakłócają śmieci, zostawiane przez niedopowiedzianych mieszkańców. Taki problem, dotyczący konkretnie ul. Warszawskiej - zgłasza nam nasz Czytelnik. Zobacz zdjęcia.

- Problem dotyka szczególnie mieszkańców starówki i jej okolic - zaznacza nasz Czytelnik. - Rzeka Elbląg to bardzo popularne miejsce rekreacji elblążan, niektórzy zamiast ruchliwego bulwaru Zygmunta Augusta wybierają na odpoczynek zaciszne, zalesione miejsce za MDK. Niestety, powstało tam wręcz wysypisko śmieci - podkreśla. - Ludzie spożywali tam alkohol od zawsze, przydałby się tam choćby śmietnik, by ludzie tacy jak ja, lubiący tam po prostu odpocząć nad rzeką, mogli tego odpoczynku zaznać bez potykania się o stosy butelek i opakowań...

Wystarczy krótki spacer we wspomniane miejsce, by przekonać się, że opis Czytelnika odpowiada rzeczywistości. Można tam przystanąć nad rzeką, rzucić okiem na Most Wysoki i starówkę lub na będące naprzeciw budynki muzeum i... potknąć się o butelki, rozciągające się malowniczo po okolicznym terenie.

- Podoba się panu ten widok? To jest karygodne, co tutaj się wyprawia z tymi śmieciami – mówi przechodząca obok mieszkanka naszego miasta.

„Karygodne” to rzeczywiście dobre słowo, bo efekty śmieciowego procederu na Warszawskiej domagają się niejednego mandatu. Jak się okazuje, niektórzy śmiecący obywatele takiej kary się doczekali, o czym informuje Paweł Mazurek, dyżurny SM w Elblągu.

- Straż Miejska na wskazanym terenie przy ul. Warszawskiej, za MDK-iem, w roku 2019 i 2020 podjęła 26 interwencji dotyczących zaśmiecania, spożywania alkoholu, a nawet, w jednym przypadku, wypalania nieczystości. Jedenaście razy udzielono pouczeń, cztery razy nałożono mandaty karne oraz kilkukrotnie kierowano informacje do administratora zanieczyszczonego terenu w celu uporządkowania go. 10 lipca z podjętych czynności dotyczących zanieczyszczonego terenu wykonano dokumentację fotograficzną oraz sporządzono notatkę urzędową, którą przekazano do administratora terenu w celu uporządkowania terenu – zaznacza strażnik. Przypomina również o art. 145 kodeksu wykroczeń, który stanowi: "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Z interwencją w tej sprawie zwróciliśmy się również do Urzędu Miejskiego. - Miasto zleci odpowiednim podmiotom uporządkowanie tego terenu – podkreśla Łukasz Mierzejewski z biura prasowego UM w Elblągu.

Na tym można zakończyć sprawę śmieci przy ul. Warszawskiej. Problem polega na tym, że tam i w innych miejscach śmieci będą powracać, dopóki nie zabraknie... samych śmiecących. A szkoda, bo na to się nie zanosi, a widok tego rodzaju zanieczyszczeń wśród zieleni, nad wodą, razi bardziej niż gdziekolwiek indziej.

TB

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A powie mi ktoś czemu fontanna nie działa? Corona? W Pasłęku działa dzieci lataja wszyscy żyją. .
Edi123 (2020.07.23)
Typowy Polski obrazek !!!!
(2020.07.23)

info

20  
  0
Wystarczałoby postawić w takich miejscach śmietniki i przynajmniej po części rozwiązałoby to ten problem.
(2020.07.23)
Chodzę na kije po bażantarni i codziennie widzę coraz więcej śmieci. Moje pytanie brzmi czy służby tam jakieś są? Że śmietników się wysypuje i nie sprząta tam nikt
Krystyna kkk (2020.07.23)

info

17  
  0
Właśnie chodzi o to, że śmietnik jest 15m obok
Bors (2020.07.23)
zaraz się znajdą głosy KTO ZA TO ZAPŁACI !!! więc dalej syf i kiła a miasto ma to gdzieś dopiero jak sprzedadzą działkę w prywatne ręce to będzie porządek
(2020.07.23)
środek tygodnia a samolocik wciąż pierdzi, wczoraj i przedwczoraj też i tak co dzień
(2020.07.23)

info

11  
  13
czy ktoś zrobi porządek z tym samolotem nad miastem brzęczącym cały tydzień
(2020.07.23)
@Edi123 - W Pasłęku, Bartoszycach, Olsztynie fontanny działają ponieważ na czele tych miast stoją osoby, którym na tych miastach zależy.
(2020.07.23)
ustawcie fotopułapki to proste potem już wiecie co dalej robić może się nauczą. Ja tam przede wszystkim widzę naszą "cudowną młodzież"naszą przyszłość narodu to oczywiście sarkazm. Siedzę na ławce po drugiej stronie koło prokuratury i meneli przysłowiowych jak na lekarstwo a jak się jakiś pojawi to jeszcze puszki pozbiera. Obecnie naszymi menelami współczesnych czasów mógłbym uważać pokolenie bezstresowego wychowania na luziku. Jak na nich patrzę to łzy same się pchają do oczu.
(2020.07.23)

info

16  
  1