Śladami elbląskiego sportu

12
09.08.2020
Śladami elbląskiego sportu
(fot. Anna Dembińska)
Pierwsza szkoła sportowa w Elblągu powstała w 1929 roku, hala MOS przy ul. Kościuszki to dar dla miasta z Niemieckiej Republiki Demokratycznej, a w hali Atletikon pierwsze sukcesy sportowe w... podnoszeniu ciężarów odnosiła 12-letnia wówczas Kamila Skolimowska, późniejsza młociarka i najmłodsza mistrzyni olimpijska w historii Polski. O tych i wiele innych ciekawostkach można było się dowiedzieć na ostatnim spotkaniu z cyklu „Sobota z przewodnikiem”. Zobacz zdjęcia.

W tegorocznej edycji "Sobót z przewodnikiem", organizowanych przez elbląski oddział PTTK, przyszedł czas na sport. O skomplikowanej historii, wzlotach i upadkach różnych dyscyplin sportu, barwnie opowiadał Mirosław Kowalski, kandydat na przewodnika PTTK, syn Bernarda Kowalskiego, wieloletniego prezesa Olimpii Elbląg. Nic więc dziwnego, że o historii elbląskiej piłki nożnej było sporo, licznie przybyli uczestnicy odwiedzili m.in. stadion miejski, budynek klubowy Olimpii i kompleks boisk przy ul. Moniuszki oraz nieczynny basen przy ul. Spacerowej. Mieli też okazję sami przekonać się, jak to jest strzelić karnego prezesowi PTTK Leszkowi Marcinkowskiemu i dotknąć srebrnego medalu mistrzostw Polski juniorów, najcenniejszego dotychczas trofeum (z 1989 r.), jaki wywalczyli elbląscy piłkarze. Zresztą tamte czasy przypomniał gość specjalny wycieczki – Lech Strembski, ówczesny trener „srebrnego” zespołu.

- Na 16 chłopaków, których widzimy na zdjęciu, ośmiu było z Elbląga. Z pozostałymi, których odnaleźliśmy w okolicznych miastach:Malborku, Kwidzynie, Braniewie, Nowym Dworze Gdańskim, Dzierzgoniu, stworzyliśmy zespół, który mógł walczyć o najwyższe trofea w kraju. Wystarczy powiedzieć, że ani wcześniej ani później, do dzisiaj, takiego wyniku sportowego w Olimpii w sporcie młodzieżowym nie było – mówił Lech Strembski. - I będzie coraz trudniej to powtórzyć, bo akademie piłkarskie, które stanowią o sile futbolu w naszym kraju, są świetnie zorganizowane w Legii, Lechu, Pogoni i kilku innych klubach i to one między sobą się tymi medalami dzielą.

Zanim jednak przewodnicy przypomnieli o najważniejszych sukcesach Olimpii (m.in. grze w I i II lidze, złotych latach 70. i 80.), uczestnicy wycieczki poznali historię najstarszej szkoły sportowej w mieście, przy ul. Agrykola.

- Budynek powstał w 1929 roku jako szkoła dla chłopców Jahnschule – a nazwa pochodziła od niemieckiego protoplasty gimnastyki (Friedricha Ludwiga Jahna – red.). Kamienice na dole były mieszkaniami dla nauczycieli, a za szkołą było wybudowane boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną – opowiadał Mirosław Kowalski. - Ciekawostką jest to, że jeszcze w 1940 roku został tu rozegrany mecz piłkarski między ówczesnym mistrzem Niemiec Schalke 04 Gelsenkirchen a reprezentacją Elbląga. Miejscowi przegrali 1:10. Po wojnie nauczanie w tej szkole ruszyło już w 1945 roku i w dalszym ciągu miała charakter sportowy. Wiele się tutaj zmieniło w 1966 roku, kiedy powstał nowoczesny na ówczesne czasy stadion Olimpii.

Mirosław Kowalski sypał ciekawostkami na temat elbląskiego sportu jak z rękawa. Przypomniał najważniejsze sukcesy elbląskiego kobiecego szczypiorniaka spod znaku Start i EB Startu Elbląg za czasów trenera Andrzeja Drużkowskiego, lata chwały boksu spod znaku Renomy i Haleksu. Miały one miejsce w hali MOS przy ul. Kościuszki, która powstała w 1977 roku, a sam obiekt był... prezentem od zakładów pracy z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.

Śladami elbląskiego sportu
(fot. Anna Dembińska)

- Przypadek zrządził, że ten obiekt w ogóle powstał. W 1972 roku spłonęły dwie hale produkcyjne Zakładów Wielkiego Proletariatu. Był wyścig z czasem, by je odbudować. W międzyczasie bracia niemieccy z tej enerdowskiej strony próbowali nam pomóc i przysłali taką halę w prezencie – opowiadał Mirosław Kowalski. - Odbudowane hale już stały, więc ówczesne władze Elbląga zdecydowały, że by tę z Niemiec przerobić na halę sportową i umieścić ją przy ul. Kościuszki. To była pierwsza hala sportowa w mieście z pełnowymiarowym boiskiem do piłki ręcznej. Był 1977 rok, kiedy to piłkarki ręczne Startu awansowały do I ligi...

Nas szczególnie zainteresowała historia Atletikonu, budynku z 1977 roku, który powstał jako połączenie hotelu z zapleczem do treningów zapasów i podnoszenia ciężarów. Wewnątrz trwa właśnie pierwszy od lat gruntowny remont.

- Byłem w Atletikonie jako kibic na pierwszych mistrzostwach Polski kobiet w podnoszeniu ciężarów. W zawodach startowała na równi z seniorkami 12-letnia wówczas Kamila Skolimowska, która zdobyła w Elblągu brązowy medal! Dopiero później Kamila przerzuciła się na młot i w efekcie została w 2000 roku w Sydney najmłodszą mistrzynią olimpijską w historii Polski. Miała wtedy 18 lat... – opowiadał Mirosław Kowalski.

Kolejna wycieczka z cyklu „Sobota z przewodnikiem” 22 sierpnia. Tym razem pod hasłem „Śladami wyznań”. Zbiórka o godz. 10 przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ul. Traugutta.

RG

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

I to jest wlasnie przewodnik, szacun
(2020.08.09)

info

7  
  5
Maseczki nosi się na twarzy nie pod brodą. Niedouczeni.
(2020.08.10)

info

5  
  4
Dziwne rzeczy, to za tej złej komuny w 1966 wybudowano nowoczesny stadion i przez 55 lat pózniej nic, to kiedys mieli pieniądze na sport?, a teraz w tym dobrobycie ledwo wyskomlano kasę na oświetlenie. Dlaczego zmarnowano ponad 2 mln na dokumentację nowego stadionu, ten kto to zatrzymał powinin zwrócic kasę ze swoich pieniedzy
Kto to był (2020.08.10)

info

9  
  2
Panie przewodniku gdzie to pan widzi w Elblągu stadiony / Agrykola? / ? Dlaczego pan wprowadzasz w błąd uczestników spaceru? No i boisko co pan nazywa "stadionem"nie jest Olimpii Elbląg lecz miasta Elbląg, a to jest jednak różnica nieprawdaż panie przewodniku PTTK? No i wreszcie Atletikon nie jest hotelem panie przewodniku, tylko obiektem noclegowym, kto jak nie przewodnik powinien o tym wiedzieć.
kiki (2020.08.10)
Czyli od lat siedemdziesiątych nie było żadnych inwestycji w obiekty sportowe w tym mieście No kilka bubli postawili które nie spełniają jakiś norm żeby rozegrać poważny turniej
Zielarski (2020.08.10)
@Zielarski - Najstarsza Szkoła sportowa przy Ul. Agrykola 6 nie ma nawet boiska, to co jest za szkoła to ruina, nie do użytku, a UM nawet nie zainteresuje się tym, że taka szkoła jedyna w mieście powinna mieć nowoczesne boisko sportowe, . Wstyd dla miasta.
Spostrzegawczy (2020.08.10)
@kiki - No tak trochę coś tam wie, ale nie do końca i ze szkodą dla spacerowiczów-słuchaczy
(2020.08.10)
Pamiętam, że Start i Olimpia mecze ligowe piłki ręcznej rozgrywały w hali wojskowej przy ul. Królewieckiej. Nie jestem pewien ale jeżeli ten obiekt dopuszczono do rozgrywek to raczej miał pełnowymiarowe boisko!Druga sprawa to fakt, że w hali MOS na Kościuszki odbywało się wiele liczących się imprez sportowych z różnych dyscyplin zespołowych i indywidualnych. Można było oglądać tutaj chociażby najlepszą koszykarkę świata U. Siemionową czy najlepsze polskie siatkarki /miała okazję grać przeciwko Nim P. Redaktor Mira Stankiewicz jako zawodniczka Orła Elbląg/ także jak widać wiedza P. M. Kowalskiego jest troszkę ograniczona i myślę, że warto by było żeby skontaktował się ze zorientowanymi ludźmi, którzy byli organizatorami tych imprez a także wielu innych o wysokiej randze w sportach indywidualnych tj. np boks. Dla człowieka, który chce być Przewodnikiem PTTK taka wiedza byłaby bezcenna. Pozdrawiam!DWŻ
(2020.08.10)

info

0  
  0
Przewodnik powinien mieć sprawdzoną wiedzę skoro przekazuje ją ogółowi. Jeżeli chodzi o halę sportową MOS przy ul. Kościuszki to rzeczywistość była całkiem inna. Otóż Zakłady im. Wielkiego Proletariatu pod dyr. Zdzisława Olszewskiego w 1973 r objęły patronatem /a dziś to by było sponsoringiem/ męski zespół piłki ręcznej Olimpii Elbląg, który wówczas grał w III lidze. Mecze były rozgrywane na boiskach asfaltowych a w okresie zimy na halach wojskowych. Po awansie do II ligi powstał problem bo mecze powinny być rozgrywane na halach a dostępność do hal wojskowych w okresie realnego socjalizm stawała się coraz trudniejsza. Wówczas to dyr. Olszewski z ZWP podjął decyzję, że wybuduje halę dla piłkarzy ręcznych po zaadoptowaniu konstrukcji hali magazynowej zakupionej dla ZWP od demoludów z NRD. Tak więc nie był to żaden podarunek od NRD dla miasta. To ZWP wybudowało halę i przez wiele lat było jej właścicielem i ponosiło wszystkie koszty eksploatacyjne /poczynając od pracowników obsługi na tej hali jak i inne koszty w jej utrzymaniu/. Pierwszy kierownikiem na tej hali był były piłkarz ręczny śp. Roman Palicki który pracowała w dziale inwestycji w ZWP i to on nadzorował budowę a następnie został oddelegowany z ZWP na stanowisko kierownika hali. Dopiero po wielu latach od jej wybudowania hala została przekazana do miasta. Taka jest prawda Panie przewodniku Mirosławie Kowalski.
(2020.08.10)
Pan dyr. Olszewski nic by nie zrobił gdyby nie aprobata partii i komitetu powiatowego. Hale dla ZWP przydzielilo ministerstwo czy zjednoczenie. Ale dalej już było jak wyżej.
(2020.08.10)

info

0  
  1