Rowerem przez miasto

16
21.09.2019
Rowerem przez miasto
Rowerzyści ptrzejechali przez Elbląg (fot. Michał Skroboszewski)
Od placu Kazimierza Jagiellończyka na Zatorze i na festyn rowerowy do sportowej podstawówki. Taka trasą (ok. 8 km) rowerzyści uczcili Europejski Dzień Bez Samochodu. Zobacz zdjęcia.

Kolejny Elbląski Dzień Bez Samochodu zebrał na placu Kazimierza Jagiellończyka blisko setkę rowerzystów.

- Chcemy zwrócić ludziom uwagę, żeby jeździć coraz mniej samochodem – mówił Marek Kuciński, jeden z rowerzystów, którzy wzięli udział w rowerowym przejeździe przez miasto.

- Przerzucić się na inne środki transportu – dodał Grzegorz Zaborowski.

Wśród uczestników przejazdu można było zauważyć zarówno rowerzystów jak i amatorów popularnych hulajnóg. Organizatorzy, w tym roku, postanowili „ochrzcić” rowerami wiadukt na Zatorze.

- To akcja w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Promujemy inne formy komunikacji niż tylko indywidualna, samochodowa czyli komunikację zbiorową, rowerową, czy chodzenie piechotą – wyjaśniał Marek Kamm, organizator przejazdu.

Rowerzyści pojechali więc na Zatorze, przejeżdżając przez nowy wiadukt, a następnie wrócili na festyn rowerowy przy Sportowej Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Agrykoli. Niejako przy okazji mogli naocznie sprawdzić, gdzie ma przebiegać planowana przez miejskich urzędników nowa ścieżka rowerowa w ciągu ul. Kościuszki i Agrykoli.

- Jeżeli tylko pogoda pozwala, to jeżdżę rowerem, także do pracy. Zacząłem jeździć kilka lat temu i zrobiło się z tego hobby. Jeździmy na wycieczki, potrafimy dziennie przejechać 50 – 60 km – mówił Marek Kuciński.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, by zachęcić społeczeństwa do ekologicznego podróżowania pieszo, na rowerze i komunikacją miejską. Ustanowiony został na dni między 16 a 22 września. W Polsce obchodzony jest po raz 18.

W Elblągu właściciele samochodów oraz członkowie ich rodzin mogą korzystać dziś z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Dokumentem uprawniającym do bezpłatnego przejazdu jest dowód rejestracyjny.

SM

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
No niewiele osób,reszta woli wozić swoje tłuste zady........
(2019.09.21)

info

12  
  17
A moim zdaniem odpowiedzialni rodzice każą dzieciom jeździć w kaskach i jak ktoś propaguje jazdę rowerem bez propagowania bezpieczeństwa to ma deficyt w czaszce. Przykładem były szkoły kiedy przystąpiły do akcji rowerowy maj Zapominając o bezpieczeństwie swoich wychowanków. .. ale wtedy w czaszkach był strajk /tak było sp. 21/
(2019.09.21)
Rowerzyści powini przestrzegać zasad ruchu drogowego i podlegać kontroli jak inni użytkownicy dróg . Pozdrawiam serdecznie rowerzystów tych rozsądnych
jank (2019.09.21)

info

13  
  2
Najbardziej ekologiczny transport to nogi ,nogi nogi ...roztańczone; ))
Hanka (2019.09.21)
Upominali się o swoje (nauczyciele)
jank (2019.09.21)
Miasteczko rowerowe powinno powstać bo to co jest to karykatura tego co pozostało. Powinniście się wstydzić w U M tak dbacie o rozwój dzieci. Na dodatek ścieżki rowerowe w jednej części Elbląga ,nie połączone w całość .
(2019.09.21)

info

6  
  1
Każdego dnia watahy rowerzystów i na hulajnogach przeganiaja pieszych z chodników. Z tym my piesi się nie zgadzamy a policja i straż miejska nie reaguje.
(2019.09.21)
nie przesadzaj
(2019.09.21)
Fajny tekst
Blumenbauer (2019.09.21)
Nie z chodników tylko ze ścieżek rowerowych, po których łażą wpatrzeni w smartfony.
Mis (2019.09.21)