„Nie możemy utracić czujności”

66
19.04.2020
„Nie możemy utracić czujności”
Biskup elbląski Jacek Jezierski (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)
Biskup elbląski Jacek Jezierski wystosował do wiernych kolejne wskazania dotyczące udziału w nabożeństwach i poszczególnych sakramentów. - Nie możemy utracić czujności, gdyż zmagamy się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. W tym zmaganiu wspomagajmy siebie nawzajem – apeluje biskup.

1. Liczba osób podczas nabożeństw. Od 20 kwietnia br. [poniedziałek] obowiązują nowe bardziej liberalne przepisy sanitarne, określające liczbę uczestników nabożeństw w kościołach. Odtąd liczbę uczestników ustalamy dzieląc wewnętrzną powierzchnię kościoła przez 15 [jedna osoba na 15 m²]. W tej liczbie mieszczą się: księża, wierni oraz obsługa nabożeństwa [organista, kościelny, ministranci]. Oprócz celebransa, wszyscy używają maseczek.

2. Dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej. Zwalniam od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy do Uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, tj. do niedzieli 24 maja br. włącznie, następujące osoby: chorych, zagrożonych chorobą, przebywających na kwarantannie, pracujących w niedzielę, starszych, nie czujących się dobrze, a także tych, dla których nie znajdzie się miejsce w świątyni [kan. 87 § 1 oraz 1245 KPK].

3. Transmisje nabożeństw. Pozostających w domu zachęcam do korzystania z transmisji telewizyjnych, radiowych oraz internetowych Mszy i nabożeństw. Przy tej okazji dziękuję za dotychczasowe zdalne uczestnictwo w modlitwie Kościoła oraz cierpliwość w znoszeniu niedogodności i ograniczeń. Dziękuję także organizatorom transmisji, zwłaszcza prowadzonych przez parafie za pomocą internetu.

4. Można udzielać chrztu i błogosławić małżeństwa, ale przy zachowaniu obowiązujących przepisów sanitarnych. Dobrze byłoby, gdyby podczas głównej czynności chrztu [zbliżając się do dziecka i rodziców] lub błogosławienia małżeństwa, kapłan występował w maseczce. Należy jednak brać pod uwagę, że obowiązujące dziś przepisy zabraniają organizowania przyjęć, chrzcin i wesel.

5. Należy spowiadać w stałych, wyznaczonych terminach. Dla bezpieczeństwa podczas spowiedzi kapłan i penitent korzystają z maseczek. W sytuacji zagrożenia chorobą lub śmiercią, gdy nie ma możliwości spowiedzi, należy wzbudzić żal za grzechy, motywowany miłością i szacunkiem wobec Boga. Taki żal, zwany doskonałym, gładzi grzechy. Później jednak, gdy będzie to możliwe, grzechy należy wyznać podczas spowiedzi.

6. Niemożność przyjęcia Komunii św. w czasie epidemii w pierwszy piątek lub sobotę miesiąca, nie przerywa ciągłości powyższych praktyk. Należy tylko później uzupełnić brakujące miesiące.

7. W czasie trwania epidemii zachęcam do przyjmowania Komunii św. na rękę. Odsłaniamy usta w taki sposób żeby nie dotknąć rękami zewnętrznej strony maseczki. Wyciągamy lewą otwartą dłoń. Kapłan lub szafarz kładzie na nią Komunię św. Wówczas prawą dłonią bierzemy Ciało Pańskie do ust, spożywamy na miejscu i dopiero odchodzimy.

8. Przepisy sanitarne, dotyczące liczby uczestników nabożeństw, odnoszą się także do Mszy pogrzebowej. Wprowadzenie trumny do kościoła jest możliwe jeśli nie zabraniają tego przepisy. Dla bezpieczeństwa ksiądz i organista na cmentarzu powinni używać maseczek.

9. Wobec interesantów w zakrystii i kancelarii ksiądz występuje w maseczce.

10. Podczas Mszy kolektor zbiera ofiary na tacę lub do puszki w maseczce i rękawiczkach. Można je również składać do osobnych skarbon w kościele, albo przesyłać na konto parafii. Proszę o materialne wsparcie parafii, aby mogły one funkcjonować, a także o wsparcie dzieł diecezjalnych, a zwłaszcza seminarium duchownego w Elblągu.

11. Od 5 lat w parafiach diecezji rozprowadzany jest tygodnik katolicki „Gość Niedzielny”. Bardzo proszę, aby w czasie epidemii nie utracić kontaktu z prasą katolicką.

12. Nie pochwalam akcji duszpasterskich przeprowadzonych w Wielkim Tygodniu w niektórych parafiach diecezji wbrew moim wcześniejszym wskazaniom.

Nie możemy utracić czujności, gdyż zmagamy się z poważnym zagrożeniem zdrowia i życia. W tym zmaganiu wspomagajmy siebie nawzajem.

 

Jacek Jezierski, biskup elbląski

 

Źródło: strona internetowa Diecezji Elbląskiej

 

 

.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
ten ozłocony osobnik jest oskarżany o ukrywanie pedofili, swoją czujność kieruje raczej w kierunku właśnie odmrożonej tacy niż ofiar przestępstw seksualnych
safar3 (2020.04.19)
Słuchaj i oglądaj dalej TVN-azi to się bardziej ogłupisz. Jak biskup Jezierski miał podać w owym czasie przypadek pedofili gdy sprawa księdza była w toku postępowania sądowego i nie zapadł wyrok prawomocny. Ale najłatwiej manipulować faktami i oskarżać. A ten gość co był z szaloną posłanką PO-KO "Szojring Wielgus" u papierza to był molestowany? Prawda wyszła na ja jaw że była to ustawka.
Solder (2020.04.19)
Czujni to oni sa juz tak 1000 lat, ale konczy iuz sie im pomalu ta manna. Jeszcze Rydzyk ostatnim oddechem kaczuchy a wlasciwie kaczora , kosi kase naiwnym mocherowcom
Antymocher. (2020.04.19)

info

30  
  33
Uwazaj bo Ciebie tez tak ustawia , ze nawet nie poczujesz jak bedziesz w ich lapskach
(2020.04.19)
Słowa wielkiego, walecznego Polaka Tadeusza Kościuszko powinny wisieć w każdej szkole w centralnym punkcie.
(2020.04.19)

info

14  
  6
W Polsce księżą mogą gwałcić, ukrywać dowody, mataczyć, kłamać w żywe oczy, być sędziami we własnych sprawach i nawet w obliczu oczywistych dowodów włos im z głowy nie spada. Są wyjęci spod prawa, przyzwoitości i norm społecznych. Kościół zbudował sobie przez lata w Polsce państwo w państwie i od dawna religia oraz moralność są dla kleru tylko zasłona dymną, żeby ukryć prawdziwy cel jego działań: walkę o pieniądze, władzę i wpływy. Tuszowanie pedofilii także temu służy bo po pierwsze bezkarność księży wzmacnia w nich poczucie wyjątkowości instytucji do której należą, po drugie ukrywanie pedofilii pomaga zachować dobry wizerunek kościoła, niezbędny w walce o kasę i władzę.
(2020.04.19)
@Solder-nie ma w Polsce telewizji, która bardziej ogłupia i kłamie od TVP. Każdy myślący człowiek, powinien sobie zadać pytanie ::gdzie są granice obłudy i zakłamania? TVN nie jest stacją bez "grzechu", ale gdyby nie ta stacja, to Igor Stachowiak zmarłby na skutek przedawkowania narkotyków, T. Komenda dalej odbywałby karę więzienia za morderstwo, J. Kaczyński nie odwiedzałby grobów na zamkniętym cmentarzu i. t. p.
babunia (2020.04.19)
To jest Janusz. Janusz jest po podstawówce i nie posiada funkcji samodzielnego myślenia. Janusz głosuję na PiS bo tak na mszy Januszowi kazał ksiądz i tak mówili też w wiadomościach TVPPiS. Nie bądź, jak Janusz wyłącz TVPPiS i włącz myślenie !
(2020.04.19)
Biskupie Jezierski a może by Pan tak poszedł z zakonnicami do Domów Pomocy Społecznej, gdzie umierają ludzie i popracował trochę przy chorych zamiast mszę odprawiać albo sprzedał kilka swoich pozłacanych kolorowych sukieneczek i w to miejsce respirator do elbląskiego szpitala zakupił ?!
(2020.04.19)

info

22  
  25
Woda święcona zastąpiona płynem, ołtarz telewizorem, pasterze tchurzami. A tych, co chcą ratować i dbać o swoich parafian, zastraszają. Boga się bójcie.
(2020.04.19)