MDK bez sekcji modelarskiej

23
05.11.2025
MDK bez sekcji modelarskiej
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
- W Młodzieżowym Domu Kultury przy Warszawskiej likwidują modelarnię – poinformowała nas jedna z zainteresowanych sprawą osób kilka tygodni temu. Dlaczego ta sekcja w MDK zakończyła działalność?

O to m.in. spytaliśmy MDK na początku października, chcieliśmy m .in., dowiedzieć się, jakie są tego powody, co z dziećmi, które do tej pory uczestniczyły w zajęciach, czy zapewniona im zostanie jakaś alternatywa? Wtedy nie udało nam się uzyskać odpowiedzi, w związku z tym w połowie października poprosiliśmy o odpowiedzi władze miasta. 4 listopada otrzymaliśmy je za pośrednictwem Joanny Urbaniak, rzecznika prasowego prezydenta Elbląga (w zeszłym tygodniu o przygotowywaniu stosownej odpowiedzi poinformowała naszą redakcję Edyta Lichacz, dyrektor MDK).

- W Młodzieżowym Domu Kultury zostało przeanalizowane zainteresowanie poszczególnymi pracowniami. Z uwagi na niską frekwencję uczestników pracowni modelarnia (3-5 uczniów), Dyrektor placówki zdecydowała utworzyć nową pracownię w zamian modelarni. Dzieciom została zaproponowana inna forma zajęć kreatywnych. Informujemy również, że nauczycielowi z dniem 31 sierpnia 2025 r. wygasła umowa na czas określony. Oferta Młodzieżowego Domu Kultury jest różnorodna, dostosowana do szerokich zainteresowań elbląskich dzieci i młodzieży. Uczniowie mają do dyspozycji pracownie techniczne, muzyczne, językowe. W roku szkolnym 2025/2026 uruchomiono nową pracownię muzyczną – grupa folkowa, która od początku cieszy się dużym zainteresowaniem wśród elbląskich uczniów – czytamy w mailu przesłanym naszej redakcji.

O skomentowanie tych informacji poprosiliśmy prowadzącego sekcję modelarską, Leszka Kapczyńskiego.

- Żal mi dzieciaków, to była bardzo twórcza grupa. Co roku jako sekcja przygotowywaliśmy m. in. wystawy na Elbląskie Święto Chleba. Być może trzeba było „uwolnić” godziny w MDK kosztem modelarni. To była ostatnia taka sekcja w regionie, działała od początku istnienia MDK, sam prowadziłem takie zajęcia od 1998 roku. Uczestnicy tych zajęć przez lata później bardzo fajnie układali sobie życie, kończyli studia – komentuje sytuację Leszek Kapczyński, opiekun modelarni.

Dodajmy, że w chwili publikacji tego tekstu sekcja nadal jest uwzględniona w spisie pracowni na stronie MDK.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Modele a nie modelarnia bo wykorzystują zabytek nie adekwatnie. Dla miasta ludzie bez domu to mniejsze zło, to tylko statystyka.
(2025.11.05)
Abstrahując od tej smutnej wiadomości, spokoju nie daje mi wypowiedź Pana Leszka, który stwierdził, że dzięki modelarstwu ludzie ukończyli studia i poukładali sobie życie. Szukam połączenia między tymi kropkami i chyba mnie to przerasta. Czy to oznacza, że teraz będzie więcej niewykształconych, zagubionych ludzi?
KapitanSzyderca (2025.11.05)
Szanowna redakcjo, proszę zorientować się jak wygląda frekwencja na innych zajęciach a w szczególności na zajęciach p. Edyty Lichacz: język angielski & język hiszpański.
Wojciech M. (2025.11.05)

info

38  
  0
Na Bema pamiętam w piwnicy była modelarnia. Grono świetnych instruktorów. Pan Roman, Wacław, Witold, Zbigniew... Stare dobre czasy. Żal że modelarnia padła
Haju (2025.11.05)

info

26  
  1
Dlaczego kciuki w dół ? Prawda boli ?
(2025.11.05)
Może tak analiza całościowa? Za ile pieniędzy łącznie z wypłatami dla kadry i dowództwa z jakich możliwości ile korzysta dzieciaków? Pamiętam modelarnie w Domu Harcerza w 1954 roku. To było coś dla młodego człowieka. Od trzymania prawidłowo pilnika po fajne ruchome modele pojazdów, samolotów czy statków... Była to niewielka grupa ok 10 chłopców ale z zaparciem dążyła do celu. Dlaczego w Tolkmicku maja sekcje modelarska dla kilkorga chłopaków. Ich modele starują w zawodach międzynarodowych, a w Elblągu ciemna, głucho, pusto i zimno... z mnóstwem urzędników.
(2025.11.05)
Strona od 9 miesięcy bez aktualności...
oj (2025.11.05)

info

11  
  1
@KapitanSzyderca - Możliwość konstrukcji wszelkiego rodzaju modeli jest wsparciem rozwoju młodego człowieka. W dobie symulacji na ekranie komputera rzeczywistości jest kłopot z manualną sprawnością młodzieży. Czy to wkręcenie śrubki czy wykonanie najprostszej czynności np wbicia gwożdzia...
(2025.11.05)
Po co modelarnia lepiej kształcić baletnice w spodniach a do wbicia gwoździa zawołać złotą rączkę... oj oj a a a...
(2025.11.05)

info

16  
  6
Nikt temu nie zaprzecza. Chodzi o samo zdanie. Brzmi jakby to był jedyny złoty środek i teraz będzie źle. Jest wiele innych zajęć, hobby, które potrafią wykształcić jakieś umiejętności i dawać satysfakcję, ale żeby zaraz przypisywać temu pójście na studia i poukładanie życia to trochę grubo naciągnięta gumka.
KapitanSzyderca (2025.11.05)