Budujmy między sobą mosty

19
16.01.2020
Budujmy między sobą mosty
fot. Michał Skroboszewski
- ChcÄ™ zobaczyć, jak żyjÄ… ludzie z innych paÅ„stw, dowiedzieć siÄ™ wiÄ™cej o ich kulturze – mówi Sebastian Näslund ze Szwecji. - Pewnie mógÅ‚bym to zrobić przy pomocy książek, ale doÅ›wiadczenie wyjazdu do innego kraju, spotkania z innymi ludźmi z caÅ‚ej Europy to przeżycie, którego nie da siÄ™ porównać z niczym innym – dodaje. III LO goÅ›ci wÅ‚aÅ›nie grupÄ™ mÅ‚odzieży z kilku europejskich krajów. Jak podoba im siÄ™ w Polsce?

Do ElblÄ…ga przyjechaÅ‚o 16 uczniów i 10 nauczycieli z miast Schaerding w Austrii, Bilbao w Hiszpanii, Breukelen w Holandii i Ronneby w Szwecji. W ElblÄ…gu spÄ™dzÄ… łącznie 5 dni (13-17 stycznia). - To już druga edycja programu, w której bierzemy udziaÅ‚ – mówi Tomasz StężaÅ‚a, nauczyciel jÄ™zyka angielskiego w III LO. - Tematyka, która towarzyszy nam w elblÄ…skiej edycji projektu dotyczy budowania mostów miÄ™dzypokoleniowych. Uczniowie z 5 krajów pracujÄ… metodÄ… warsztatowÄ… i próbujÄ… rozwiÄ…zać przykÅ‚adowe konflikty, jakie mogÄ… rodzić siÄ™ miÄ™dzy pokoleniami, np. zwiÄ…zane z politykÄ…, rodzinÄ…, patriotyzmem, korzystaniem ze współczesnych mediów czy sposobem ubierania siÄ™.

Budujmy między sobą mosty
fot. Michał Skroboszewski

- Mamy nie tylko porozmawiać na temat konfliktów, ale także przygotować film, który będzie proponował ich rozwiązanie i zaprezentować go przed innymi uczestnikami - uzupełnia Pablo Dafonte, uczeń z Hiszpanii.

Zdaniem Tomasza StężaÅ‚y Erasmus+ jest szansÄ… dla uczniów, aby nie tylko poznać innych ludzi i ich kulturÄ™, ale także doskonalić znajomość jÄ™zyka angielskiego. - Nasi uczniowie znajÄ… ten jÄ™zyk, ale czasem bojÄ… siÄ™ mówić. Gdy w swoich domach majÄ… goÅ›ci z zagranicy, zostajÄ… niejako zmuszeni, by być tÅ‚umaczami dla czÅ‚onków swoich rodzin, którzy angielski znajÄ… sÅ‚abo albo wcale. Oprócz tego muszÄ… siÄ™ też zmierzyć siÄ™ z problemami, jakie mogÄ… nieść ze sobÄ… różnice kulturowe – dodaje.

Wizyta uczniów i nauczycieli z Europy to jednak nie tylko warsztaty i nauka. GoÅ›cie odwiedzajÄ…cy ElblÄ…g mieli okazjÄ™ poznać miasto i jego okolice. - WidzieliÅ›my Stare Miasto i muzeum. Wczoraj odwiedziliÅ›my także GdaÅ„sk – mówi Sebastian Näslund. Oprócz tych miejsc uczestnicy programu zwiedzili także Muzeum Stutthof i zamek krzyżacki w Malborku. - Bardzo spodobaÅ‚y mi siÄ™ uliczki na elblÄ…skim Starym MieÅ›cie – stwierdza Iker Garcia z Hiszpanii. - Zwiedzanie wszystkich tych miejsc byÅ‚o dla mnie dużą atrakcjÄ….

- CieszÄ™ siÄ™, że mogÄ™ poznać ludzi z innych krajów i pokazać goÅ›ciom to, jak my żyjemy – mówi Kacper ZieliÅ„ski z klasy o profilu biologiczno-chemicznym w III LO. - CaÅ‚e to spotkanie przebiega w Å›wietnej atmosferze i naprawdÄ™ dobrze siÄ™ ze sobÄ… bawimy, jednoczeÅ›nie wiele siÄ™ uczÄ…c i dowiadujÄ…c siÄ™ o sobie nawzajem, bo przecież nasze kultury w wielu kwestiach bardzo siÄ™ różniÄ…. Kolega z Hiszpanii, którego goszczÄ™ w swoim domu, przyznaje na przykÅ‚ad, że w Polsce jest dużo wiÄ™ksze tempo życia, podczas gdy on sam do wielu spraw wolaÅ‚by podejść na spokojnie. Rozumiem to dobrze, bo gdy w ramach programu Erasmus+ byÅ‚em wÅ‚aÅ›nie w Hiszpanii, też musiaÅ‚em najpierw przywyknąć do tamtejszego stylu życia.

Jednak mentalność i styl życia to nie wszystkie różnice, z jakimi muszÄ… siÄ™ zmierzyć nasi goÅ›cie z Europy. - PrzyznajÄ™, że na zewnÄ…trz jest mi przeraźliwie zimno – Å›mieje siÄ™ Iker Garcia. Skoro tak, pozostaje cieszyć siÄ™, że tegoroczny styczeÅ„ w ElblÄ…gu zdecydowanie nie należy do najchÅ‚odniejszych.

Tomasz Bil

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Coś mi się wydaje, że pod pretekstem "konfliktów pokoleniowych" dotyczących polityki i patriotyzmu kryje się lewacka propaganda o wspaniałym komunizmie, nazywająca patriotów faszystami i wiecznej miłości w kolorowej krainie LGBT poprzeplatanej radykalnym, wojującym islamem i ateizmem.
rozumiem że ich kultura to pop kultura i kultura demoralizacji bo jaka kultura może być w Szwecji gdzie przez dziesiątki lat rządziła na zmianę z kolesiami Socjaldemokratyczna Szwedzka Partia Robotnicza czy Hiszpanii Partia Socjalistyczna lub zwyrodniałej Holandii ? chyba że przyjechali namawiać młodzież jaka to fajna wolność jest u nich i każdy może być transwestytą, homoseksualistą, może brać heroinę, itd itd, oczywiście wszyscy są programowo nie wierzący i za demokracją, to się nazywa wolność i budowanie mostów łał wiadomo bo jak jest inaczej to się mosty pali
jest fajnie (2020.01.16)

info

9  
  8
swoją droga ciekawe czy opowiedzieli jak to ich kraje poszły na współpracę z 3 Rzeszą i mordowali ludzi w ramach programów eutanazji i sterylizacji i wysłali żydów do komór gazowych
jest fajnie (2020.01.16)
wyłamała się szwecja i hiszpania co do wysłania ludzi do gazu, ale współpraca była na innym poziomie tak dla ścisłości
jest fajnie (2020.01.16)
Albo o tym, jak to ich socjaldemokraci w imię równości, tolerancji i praw człowieka jeszcze niedawno sterylizowali niepełnosprawnych.
hahaha to sie nazywa polska patointeligencja gościu napisał prawdę i już 4 minusy, nic nie gorszy tak jak prawda !!
patointeligencja (2020.01.16)

info

5  
  1
Nie ma znaczenia, kto przysłowiowo "pociągał za spust". Jeśli ktoś pomaga mordercy, to sam jest mordercą. Winny jest nie tylko ten, co odkręca kurek z gazem, bo jeśli kurek odkręci robot, to nikt nie będzie winny?
a jak szwecja sprzedawała rude żelaza i inne towary do niemiec, i za pieniążki koleje szwedzkie przewoziły niemców z norwegi na bałtyk albo szwedzka marynarka wojenna eskortowała statki niemieckie, albo za pieniążki robiła malwersacje finansowe dla niemców przez swoje banki, i socjaldemokratyczna szwedzka partia robotnicza kolegowała sie z nsdap i wprowadziła część programów "opiekuńczych "do Szwecji to jest winna czy jest nie winna ? to może szwecja i reszta europy powinna sie zżucić na odszkodowania dla nas ? czemu tylko niemcy powinni płacić a reszta cwaniactwa to co ? oni nie winni, oni biedni, źli niemcy ich namówili do złego
jest fajnie (2020.01.16)

info

3  
  4
W związku z obecną sytuacją na Bliskim Wschodzie, zapytam się: czy takie spotkania są koszerne i zgodne z polityką Ojca Narodu Tadeusza R. ? Przypomnę także o możliwościach pozbawienia Ojca, a nawet całej Polski dotacji unijnych z powodu braku jakiejś tam praworządności. Mym zdaniem uczniowie wszelacy, odwiedzający nasz Kraj, powinni zapoznawać się, przede wszystkim, z pomnikami przeszłości, związanymi z klęskami, lecz także ze zwycięstwem w 1920 roku zapominając, że to my pierwsi byliśmy agresorem na wschód, wraz z jakimś tam ukraińskim admirałem
(2020.01.16)

info

3  
  2
"budujmy między sobą mosty" a tym czasem Elbląg szlabanami stoi.
(2020.01.16)

info

4  
  1