Budujmy między sobą mosty
Do ElblÄ…ga przyjechaÅ‚o 16 uczniów i 10 nauczycieli z miast Schaerding w Austrii, Bilbao w Hiszpanii, Breukelen w Holandii i Ronneby w Szwecji. W ElblÄ…gu spÄ™dzÄ… łącznie 5 dni (13-17 stycznia). - To już druga edycja programu, w której bierzemy udziaÅ‚ – mówi Tomasz StężaÅ‚a, nauczyciel jÄ™zyka angielskiego w III LO. - Tematyka, która towarzyszy nam w elblÄ…skiej edycji projektu dotyczy budowania mostów miÄ™dzypokoleniowych. Uczniowie z 5 krajów pracujÄ… metodÄ… warsztatowÄ… i próbujÄ… rozwiÄ…zać przykÅ‚adowe konflikty, jakie mogÄ… rodzić siÄ™ miÄ™dzy pokoleniami, np. zwiÄ…zane z politykÄ…, rodzinÄ…, patriotyzmem, korzystaniem ze współczesnych mediów czy sposobem ubierania siÄ™.
- Mamy nie tylko porozmawiać na temat konfliktów, ale także przygotować film, który będzie proponował ich rozwiązanie i zaprezentować go przed innymi uczestnikami - uzupełnia Pablo Dafonte, uczeń z Hiszpanii.
Zdaniem Tomasza StężaÅ‚y Erasmus+ jest szansÄ… dla uczniów, aby nie tylko poznać innych ludzi i ich kulturÄ™, ale także doskonalić znajomość jÄ™zyka angielskiego. - Nasi uczniowie znajÄ… ten jÄ™zyk, ale czasem bojÄ… siÄ™ mówić. Gdy w swoich domach majÄ… goÅ›ci z zagranicy, zostajÄ… niejako zmuszeni, by być tÅ‚umaczami dla czÅ‚onków swoich rodzin, którzy angielski znajÄ… sÅ‚abo albo wcale. Oprócz tego muszÄ… siÄ™ też zmierzyć siÄ™ z problemami, jakie mogÄ… nieść ze sobÄ… różnice kulturowe – dodaje.
Wizyta uczniów i nauczycieli z Europy to jednak nie tylko warsztaty i nauka. GoÅ›cie odwiedzajÄ…cy ElblÄ…g mieli okazjÄ™ poznać miasto i jego okolice. - WidzieliÅ›my Stare Miasto i muzeum. Wczoraj odwiedziliÅ›my także GdaÅ„sk – mówi Sebastian Näslund. Oprócz tych miejsc uczestnicy programu zwiedzili także Muzeum Stutthof i zamek krzyżacki w Malborku. - Bardzo spodobaÅ‚y mi siÄ™ uliczki na elblÄ…skim Starym MieÅ›cie – stwierdza Iker Garcia z Hiszpanii. - Zwiedzanie wszystkich tych miejsc byÅ‚o dla mnie dużą atrakcjÄ….
- CieszÄ™ siÄ™, że mogÄ™ poznać ludzi z innych krajów i pokazać goÅ›ciom to, jak my żyjemy – mówi Kacper ZieliÅ„ski z klasy o profilu biologiczno-chemicznym w III LO. - CaÅ‚e to spotkanie przebiega w Å›wietnej atmosferze i naprawdÄ™ dobrze siÄ™ ze sobÄ… bawimy, jednoczeÅ›nie wiele siÄ™ uczÄ…c i dowiadujÄ…c siÄ™ o sobie nawzajem, bo przecież nasze kultury w wielu kwestiach bardzo siÄ™ różniÄ…. Kolega z Hiszpanii, którego goszczÄ™ w swoim domu, przyznaje na przykÅ‚ad, że w Polsce jest dużo wiÄ™ksze tempo życia, podczas gdy on sam do wielu spraw wolaÅ‚by podejść na spokojnie. Rozumiem to dobrze, bo gdy w ramach programu Erasmus+ byÅ‚em wÅ‚aÅ›nie w Hiszpanii, też musiaÅ‚em najpierw przywyknąć do tamtejszego stylu życia.
Jednak mentalność i styl życia to nie wszystkie różnice, z jakimi muszÄ… siÄ™ zmierzyć nasi goÅ›cie z Europy. - PrzyznajÄ™, że na zewnÄ…trz jest mi przeraźliwie zimno – Å›mieje siÄ™ Iker Garcia. Skoro tak, pozostaje cieszyć siÄ™, że tegoroczny styczeÅ„ w ElblÄ…gu zdecydowanie nie należy do najchÅ‚odniejszych.