Stokota zbuduje na Modrzewinie nową fabrykę

45
06.02.2023
Stokota zbuduje na Modrzewinie nową fabrykę
Obecnie firma działa w halach przy ul. Niskiej (fot. Anna Dembińska)
Firma Stokota, produkująca w Elblągu cysterny do przewozu paliw, gazów, ad-blue i innych substancji niebezpiecznych planuje zbudować nowe hale produkcyjne na Modrzewinie i zatrudnić dodatkowo około 100 osób w latach 2023-2024. Spółka właśnie sfinalizowała zakup ok. 4 ha gruntów pod tę inwestycję od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Zakup tych gruntów jest częścią długofalowej strategii firmy, zmierzającej do ekspansji na nowych rynkach, której początkiem było przejęcie firmy MSC Polska - informuje spółka.

Stokota to firma z kapitałem belgijskim działająca od lat 60., posiadająca w Polsce dwa oddziały – w Elblągu i Kielcach. Firma działa od 2000 roku w pozamechowskich halach przy ulicy Niskiej 2. Główna siedziba firmy zlokalizowana jest w Elblągu. Stokota w Polsce zatrudnia blisko 300 pracowników, z czego prawie 190 w Elblągu..

- W związku z sytuacją rynkową w sektorze energetycznym, zapotrzebowanie na pojazdy do przewozu paliw i gazów drogą lądową, na rynkach europejskich znacząco wzrosło. Stokota planuje podwoić swoją produkcję w bardzo krótkim okresie aby sprostać wymaganiom rynkowym. Istniejąca infrastruktura uniemożliwia nam produkcję większej ilości pojazdów oraz wdrażanie nowych technologii. Obecny pakiet zamówień wypełnia moce produkcyjne w obu lokalizacjach do trzeciego kwartału 2023 roku. Naturalną konsekwencją koniunktury rynkowej było podjęcie przez zarząd strategicznej decyzji o dalszym rozwoju, związanej z budową nowej fabryki w Elblągu – mówi Leszek Tomaszewski, wiceprezes firmy Stokota, dyrektor generalny.

Fabryka ma powstać na Modrzewinie, na kilku działkach pozyskanych przez firmę Stokota od Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zakup został sfinalizowany 31 stycznia. Trwa proces projektowania nowej inwestycji, by inwestor mógł wystąpić o pozwolenie na budowę.

- Braliśmy pod uwagę wiele lokalizacji, jednak tereny na Modrzewinie w największym stopniu spełniały nasze oczekiwania. Działka oferowana przez Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefę Ekonomiczną była optymalna dla naszych potrzeb. Planujemy również dokupić dodatkowo przylegającą działkę z Urzędu Miasta w celu powiększenia terenów inwestycyjnych. Na zakupionym terenie powstaną hale produkcyjne budowane w trzech etapach o łącznej powierzchni około 25 000 mkw. Inwestycja ta ma na celu przeniesienie fabryki z ulicy Niskiej do nowej lokalizacji – mówi Leszek Tomaszewski.

Plany inwestycyjne na lata 2023-2027 to około 150 mln złotych.

- W tym roku rozpoczniemy proces projektowania hal produkcyjnych oraz uzyskiwania pozwolenia na budowę. Pierwszym etapem będzie przeniesienie do nowej lokalizacji montażu pojazdów. Etap ten obejmuje również inwestycję w nowy proces produkcyjny, którym jest lakierowanie pojazdów - dodaje Leszek Tomaszewski. - Budowa hal w kolejnych etapach umożliwi nam stworzenie Centrum Badawczo – Rozwojowego. Jednym z celów nowo powstałego centrum będzie zaprojektowanie cysterny do transportu wodoru. Natomiast strategia krótkoterminowa obejmuje dalsze inwestycje w obecnej lokalizacji, której celem jest zbudowanie nowej automatycznej linii produkcji cystern do przewozu LPG. Docelowo linia ta zostanie przeniesiona do nowej lokalizacji. Tylko w 2023 roku planowane inwestycje opiewają na kwotę około 10 mln złotych. Wszystkie planowane inwestycje umożliwią nam zdecydowane zwiększenie wolumenu produkcyjnego - dodaje.

Stokota zbuduje na Modrzewinie nową fabrykę
(fot. Anna Dembińska)

- Nowa inwestycja pozwoli nam na ekspansję działalności produkcyjnej w Elblągu oraz dywersyfikację branż produkcyjnych. Wszystkie działania podejmowane przez spółkę, wpływają między innymi na optymalizację kosztów związanych z transportem pomiędzy oddziałami firmy Stokota, jak również na znaczne zredukowanie śladu węglowego - mówi Piotr Karczewski, dyrektor operacyjny firmy Stokota. - W nowych halach rozważamy instalację odnawialnych źródeł energii. W trosce o środowisko naturalne, produkcja odbywać się będzie w najwyższych standardach dla obiegu zamkniętego, z odzyskiem wody oraz wyeliminowaniem emisji szkodliwych substancji do środowiska.

Wraz z nową inwestycją Stokota planuje również docelowo znaczny wzrost zatrudnienia.

- Będziemy w najbliższych latach potrzebować około 100 nowych pracowników, w tym 30-40 osób do działu lakierniczego, planowanego w ramach nowej inwestycji. Aktualnie poszukujemy monterów, spawaczy, elektryków, mechaników samochodowych oraz hydraulików – mówi wiceprezes Leszek Tomaszewski.

Inauguracja nowej fabryki firmy Stokota na Modrzewinie jest planowana w 2026 roku.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
brawo!!!
(2023.02.06)

info

46  
  3
Zaraz Teofilem elbląscy się obudzą...321.... super wiadomość
Pil (2023.02.06)

info

16  
  12
B R A W O -- a osiedla mieszkaniowe na byłym wysypisku śmieci w Nowinie ! A Terkawka czeka, czeka, czeka ( najlepiej komunikowany teren w Elblągu, graniczy z S7 i S 22 )
(2023.02.06)

info

25  
  10
zawsze źle
(2023.02.06)
Chłopcze bo jak coś budować to "Z głową" a nie jak sąd gdzie petenci nie mają miejsc parkingowych (to by mogło powstać na Modrzewinie. A zakłady produkcyjne na Terkawce by nie utrudniały ruchu w mieście i zabierały tereny pod zabudowę mieszkaniową. Źle zbudowane inwestycje są gorsze od ich braku !
(2023.02.06)
Gdzie jest Pan Prezes Stokota T. M.???
(2023.02.06)
Okazuje się jednak że budowa przekopu przez nasz rząd przynosi już oczekiwany wzrost zainteresowania inwestycjami w Elblągu. Brawo, to dopiero początek.
TeofilSkorupa (2023.02.06)
Polski Komnik !!!Jak będzie zmiana granic zgodnie z reparacjami Jarosława, to Niemcy odzyskają swój stary zakład... @Komik
(2023.02.06)
Ukry będą robić za miskę ryżu albo za worek unijnej mąki z robaków, która właśnie promuje unia jako zastępstwo za tradycyjną mąkę
Polexit (2023.02.06)
To raczej niejaki Donald z kolegami szybciej odda za stanowisko w Brukseli Polskę Niemcom i to za grosze. Karierowicz nie będzie miał żadnych skrupułów. Jarosław to raczej znacjonalizuje wszystkie zakłady, ale zostaną polskie a nie niemieckie. Won zakłady na Terkawke. Rządzący Elblągiem to tragedia dla ludzi i miasta.
bra (2023.02.06)