Parki doczekają się zmian

37
30.12.2022
Parki doczekają się zmian
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
Ratusz podpisał właśnie cztery umowy na rewitalizację przestrzeni parkowych, które dotyczą parków Planty i Gen. Nieczuja-Ostrowskiego. Roboty będą kosztować 6,3 mln zł.

Jak informuje elbląski UM, zaplanowano „odtworzenie publicznych przestrzeni w Parku Planty, Parku Gen. Nieczuja–Ostrowskiego oraz w Parku Dolinka przy nadaniu parkom różnych funkcji i zachowaniu ich regionalnej tożsamości”.

- Projekt zakłada utworzenie miejsc przyjaznych do sportu, rekreacji i wypoczynku mieszkańców oraz turystów odwiedzających Elbląg. Prace w parku Dolinka zostały zrealizowane w ubiegłym roku, teraz rozpoczynamy rewitalizację w pozostałych dwóch parkach. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko–Mazurskiego, w ramach Rewitalizacji miejskiego obszaru funkcjonalnego Elbląga – ZIT bis. Pozyskaliśmy na ten cel w ramach dwóch projektów 3 938 129 zł – podkreśla prezydent Witold Wróblewski.

Co dokładnie zmieni się w parkach? Objęte monitoringiem miasteczko rowerowe z „Miejscem Obsługi Rowerzystów” powstanie w parku Gen. Nieczuja-Ostrowskiego.

- Potrzeba przebudowy ścieżek w Parku im. Gen. Nieczuja-Ostrowskiego została zgłoszona wnioskami do Budżetu Obywatelskiego na lata 2018 i 2021. Mieszkańcy miasta wnioskowali również w 2020 r. o budowę miasteczka rowerowego na terenie tego parku – czytamy w informacji biura prasowego UM. Koszt tego zadania to 1,3 mln zł, prace wykona EPGK.

W parku Planty modernizacji doczeka się infrastruktura fontanny. Będzie ona miała m.in. iluminację świetlną. To zadanie opiewa na niemal 976 tys. zł, prace wykona Zakład Ogólnobudowlany inż. Mirosław Markiewicz z siedzibą w Elblągu. Podobnie rewitalizację parku, która będzie kosztować niemal 2 mln 830 tys. zł i wiąże się z budową ścieżki rowerowej z przystankami, wykonaniem ogrodu renesansowego, założeniem rabat bylinowych i krzewinkowych, regeneracją trawników.

Ostatnie zadanie, rewitalizacja groty w parku Planty, kosztować będzie niemal 1 mln 209 tys. zł. Grotę czeka m. in. odnowienie wejść i schodów, ustawienie rampy dla osób z niepełnosprawnościami, odrestaurowanie murków oporowych z instalacją oświetlenia LED. Na górnym tarasie widokowym powstanie altana. Grota będzie też objęta monitoringiem. Prace wykona firma BIT Dariusz Brodziak z siedzibą w Elblągu.

Warto przypomnieć, że ostateczne koszty tego etapu rewitalizacji przestrzeni parkowych kosztują więcej, niż przewidywali urzędnicy. Gdy w sierpniu pisaliśmy o unieważnieniu przetargu na ten cel, mowa była o 5,5 mln zł.

red. na podst. inf. UM

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pozostaje mieć nadzieję, że rewitalizacja parku Planty nie będzie kolejną betonozą!
(2022.12.30)

info

46  
  5
Teraz udają, że coś robią a i tak to schorzenia. Najwyższy czas odwołać nieudolnego prezydenta miasta i powołać mądrego i kompetentnego komisarza, którego później wybierzemy na prezydenta. Tylko człowiek z wizją, dobre ustosunkowany tam na górze gwarantuje rozwój dla Elbląga.
TeofilSkorupa (2022.12.30)
@TeofilSkorupa - Najlepiej ustosunkowany byłby czopek NAJDROŻSZEGO wodza ! CZOPEK na komisarza ! PARTIA ZWYCIĘZY ! Wiwat populizm i socjotechnika !
GłębokaMyśl (2022.12.30)
Piły naostrzone... BĘDZIE WIELKIE RŻNIĘCIE ! Będzie drewno do kominków na przyszłą zimę ?! Betoniarki w blokach startowych... będzie nowocześnie jak ma być we Fromborku !
GłębokaMyśl (2022.12.30)

info

16  
  14
To ja zapytam skromnie z czego. Bo dopiero klepnęli budżet i na inwestycje było uwaga:26 mln zł. Na stutysięczne miasto średniej wielkości. Dom w developie z działką w centrum kosztuje bańkę. Wychodzi że na parki to ok.25% budżetu na inwestycje. Chyba że źle liczę
Seller (2022.12.30)
@TeofilSkorupa - Dobrze ustosunkowany na górze mógłby być jakiś miły i wysoki rangą personel naziemny... A tak poważniej... W państwie populizmu i socjotechniki warunkiem koniecznym możliwości rozwoju miasta jest dobre ustosunkowanie na górze. Krótko i treściwie podsumowałeś, radosny Filciu, NAJDROŻSZĄ siłę przewodnią pińset plusów.
GłębokaMyśl (2022.12.30)
Proszę zapowiedź referendum czyni cuda, marszałek z PSL wspiera swojego, ale czy to nie za późno?
kuk (2022.12.30)

info

12  
  10
Czy będą deptaki aby można było chodzić?
Mężczyzna_z_ręcznikiem (2022.12.30)
Park Planty to ma pecha. Bo są drzewa wycinane, nie powstanie Magiczny Park Światła, który wygrał w Budżecie Obywatelskim. I jeszcze urzędnicy zrobili w nim "Skwer Kobiet"
(2022.12.30)

info

16  
  2
Trochę się boję rewitalizacji parków po tym jak widziałem rewitalizacje bażantarni. Wycięto w pień miejscami
Blady strach (2022.12.30)

info

16  
  8