Ciężki sprzęt już w miejscu przekopu

59
05.12.2019
- Dotychczas w miejscu budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną odnaleziono około trzech tysięcy pozostałości powojennych – informuje Marta Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. Na miejscu jest już ciężki sprzęt, trwa usuwanie pozostałości po wycince drzew, teren jest ogradzany. Zobacz zdjęcia i film.

- Od kilku tygodni trwa oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały. Do tej pory odnaleziono ok. 3000 elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych w czasie II wojny światowej (m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski). Prace te potrwają jeszcze około dwóch tygodni – informuje Marta Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni. 

Jak dodaje, obecnie wykonawca prowadzi prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy przekopu. Do końca stycznia mają być usunięte pozostałości po wycince drzew, rozpoczął się za to montaż tzw. piezometrów, służących do monitorowania zmian poziomu zwierciadła wody oraz jej zasolenia.

Ciężki sprzęt już w miejscu przekopu
Wojenne pozostałości znalezione w miejscu przekopu (fot. UM w Gdyni)

Przypomnijmy, że budowa kanału przez Mierzeję wraz z utworzeniem wyspy i budową portu od strony Zatoki Gdańskiej ma potrwać 32 miesiące. To pierwszy etap inwestycji, który ma kosztować prawie miliard złotych. W kolejnym etapie ma być pogłębiony tor wodny do samego Elbląga oraz zbudowany nowy most obrotowy w Nowakowie. Urząd Morski w Gdyni nie ogłosił jeszcze przetargu na te zadania. 

 

oprac. RG na podstawie informacji Urzędu Morskiego w Gdyni

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Pani Mario proponuję tytuł jutrzejszego felietonu : Kto stoi w miejscu - ten się cofa. Proszę porównać działania "pisiorów" na mierzei i działania naszego prezydenta i rady miasta.
wredny_typ (2019.12.05)
Teraz czekamy na komentarze malkontentow z Trójmiasta którzy mówią że przekop nie ma sensu
Jamaleg (2019.12.05)
Brawo PIS a wary opadna tym z PO, PSL, SLD.
(2019.12.05)
czekam na skowyt wichrzycieli od jurka wcisły.
turban (2019.12.05)

info

48  
  28
Oj niedobrze porteliku,oj niedobrze,chyba naprawde zaczna kopac,prosze - zrob cos.Garbusiarz cyklista
Zbyszek1 (2019.12.05)

info

21  
  21
To jeszcze zarobią na złomie, bo łuski są zrobione z drogiego kolorowego metalu. :D czyli inwestycja szybciej się zwróci.
(2019.12.05)
Super w końcu ruszają prace. Brawo. W końcu Elbląg będzie miał dostęp do morza.
(2019.12.05)

info

63  
  23
Trzymam kciuki. To największa inwestycja władzy centralnej mierzona "pod Elbląg" od lat. Kto myśli inaczej ten nie rozumie wielu spraw...
Tubylec (2019.12.05)
@wredny_typ - tworzysz paradoxy, skro ktos stoi w miejscu to stoi w miejscu, a jesli sie cofa to sie cofa, wsiadz do pociagu, na przeciwko widzisz przez okno ze pociag z drugiego toru rusza, masz zludzenie ze to ty jedziesz w przeciwna strone, ale wiesz ze to zludzenie cofania sie, wiec nie wciskaj kitu ze ci co stoja to sie cofaja, nie jest tak, oni stoja w miejscu tyle i az tyle, zmieniasz punkt odniesienia na zasadzie ze swiat sie kreci w okol ziemi a tak nie jest, to ze nie wydajesz pieniedzy nie znaczy ze masz ich mniej, mozesz stac w miejscu i ich nie ruszac same beda bna siebie pracowac w banku, lewackie myslenie jak stoisz to sie cofasz a jak sie cofasz to jestes mlodszy
(2019.12.05)
ta jednak koparka i jedna wywrotka, to cieżki sprzęt?
xxxxxxxx (2019.12.05)