Będą ograniczenia na moście Wyszyńskiego

43
11.07.2023
Będą ograniczenia na moście Wyszyńskiego
Znaki przed mostem już są zamontowane. Zaczną obowiązywać za kilka tygodni (fot. Mikołaj Sobczak)
- W wielu miejscach Elbląga rozmieszczono nowe znaki drogowe, które obecnie są zasłonięte. Szykują się jakieś nowe objazdy? – pyta nasza Czytelniczka. Sprawdziliśmy: władze miasta chcą ze względów bezpieczeństwa wprowadzić ograniczenia w tonażu na moście kardynała Wyszyńskiego.

Most kardynała Wyszyńskiego wymaga pilnego remontu. Ostatnia ekspertyza, wykonana w 2022 roku, wskazuje, że stan techniczny konstrukcji jest co prawda dostateczny, ale należy pilnie wzmocnić tzw. „ustrój nośny”, bo bez tych prac obiektowi może grozić katastrofa budowlana. Do czasu przeprowadzenia prac należy też wprowadzić ograniczenia w ruchu pojazdów o masie całkowitej powyżej 30 ton.

Władze miasta planują przebudowę mostu w latach 2023-2025, ma kosztować ok. 8 mln złotych. Urzędnicy rozstrzygnęli już przetarg na dokumentację projektową, którą za 327 tys. złotych wykona firma Arkobi z Gdańska. Ma do końca października czas na dostarczenie dokumentów, kosztorysu i uzgodnień.

O wiele wcześniej, bo w ciągu najbliższych tygodni, na moście kardynała Wyszyńskiego zostaną wprowadzone ograniczenia w ruchu dla pojazdów o masie całkowitej przekraczającej 30 ton. Odpowiednie znaki są już zamontowane przy moście, a trasy objazdów dla ciężarówek - w wielu innych miejscach w Elblągu. Na razie są zasłonięte, kiedy zaczną obowiązywać? Wszystko zależy od tego, kiedy zakończy się remont przepustu na ul. Radomskiej, przez którą ma prowadzić objazd dla ciężarówek. Miał być zakończony w czerwcu, ale prace nadal trwają, a nowy termin ich zakończenia to koniec lipca

- Po zakończeniu robót wodno-kanalizacyjnych na ul. Radomskiej zostaną odsłonięte znaki informacyjne i tablice wprowadzające zakaz wjazdu na most Wyszyńskiego dla pojazdów ciężarowych o masie całkowitej powyżej 30 ton, wraz z wyznaczoną (oznakowaną) trasą objazdu z DK 22 i S-7 przez: ul. Warszawską, Stawidłową, Radomską, Trasę Unii Europejskiej i DW 503 do centrum. I odwrotnie: z Al. Tysiąclecia przez DW 503 do ronda Solidarności, Trasą Unii Europejskiej, Radomską, Stawidłową, Warszawską w kierunku DK 22 i S7 – informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. - Szacujemy, że objazd ten będzie funkcjonował kilkanaście miesięcy, to jest do czasu pozyskania dokumentacji na przebudowę mostu Wyszyńskiego, a następnie wyłonienia w przetargu wykonawcy robót mostowych.

Jak dodają urzędnicy, projekt organizacji ruchu został zaopiniowany przez policję. - O wprowadzeniu zmian, tj. odsłonięciu znaków informujących o ograniczeniu tonażu na moście, informować będziemy z wyprzedzeniem – zapewnia Łukasz Mierzejewski.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Sama nazwa to już ograniczenie.
(2023.07.11)
Współczuję tym ludziom, tyle ciężarówek i wąchać ten smród, hałas, i drogi po których będzie objazd kto będzie remontować??? I w jakim czasie, bo to trzeba już ustalić
Arek12@ (2023.07.11)

info

12  
  9
Objazd objazdem Urzędnicy, ale czy wzięliście pod uwagę że domy nie są uodpornione na takie wibracje!!!! Gdzie jest konserwator zabytków i naczelny Architekt?? Kto tym ludziom potem wyremontuje ściany bo zaczną pękać Proszę w tym temacie zapytać urząd miejski
Aleksandra 12 (2023.07.11)

info

13  
  13
EPGK mostek to do końca roku nie zrobią, bo rozkopali a dopiero teraz myślą jak to zrobić ale dla nich to bez różnicy kasę i tak dostaną, oni mentalnie żyją w poprzednim ustroju, tak samo jak włodarze
(2023.07.11)
myślę że najlepiej byłoby most zamknąć dla ruchu samochodowego, tak jak most na bulwarze, tylko piesi i nie będzie trzeba remontu tak Elbląg się rozwija. Brawo panie prezydencie.
(2023.07.11)
kasi kasi - przekop zamknij bo zainteresowane żaby i tak przejdą
(2023.07.11)
ohoho grubo, już teraz jest masakra w godzinach popołudniowych na moście unii i rondzie a jak jeszcze tam puszcza cały ruch ciężarówek to dopiero będzie się działo + później to się wszystko musi rozjechać na całe miasto.
poiuy (2023.07.11)

info

12  
  1
Jak tam PISowski miecz jako prezent dla Rydzyka w cenie tylko 250 000 zł (dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych) zapłaconych z naszych wspólnych pieniędzy? Tak ekonomicznie rządzicie?
(2023.07.11)
Ul. Wapienna, jako główny wyjazd ze starówki jest tak rozjechana, że stojące obok budynki niedługo rozsypią się od wstrząsów przejeżdżających samochodów osobowych. Samochody ciężarowe powodują trzęsienia jak w Trzebini. Urzędnicy są ślepi, aż coś się stanie, to będzie szukanie winnych.
(2023.07.11)

info

16  
  4
Nie ma jak rydzol - dostał miecz, bo ma zakuty.. eb.
(2023.07.11)

info

19  
  16