Nad Elblążanką

7
27.04.2011
W wyniku działań wojennych prawie w 50 procentach zniszczone zostało elbląskie Stare Miasto, leżące malowniczo nad rzeką Elblążanką - czytamy w Dzienniku Bałtyckim z 27 kwietnia 1961 roku.
Poważnie zniszczone są też piękne niegdyś bulwary nadbrzeżne. Plan zagospodarowania turystycznego Elbląga ujmujące w najbliższych latach rozpoczęcie robót regulacyjnych nadbrzeży, jak też budowę bulwarów. Na ten cel planuje się wydać ponad 5 mln złotych.
   
.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

i tak to polacy rozebrali urokliwe stare miasto, ktore spokojnie bylo do uratowania. .no ale. .. .. przeciez hitlerowskie, przeciez, wici, rozumicie, socjalizm, patriotyzm. .. .szkoda, szkoda. .. .
(2011.04.27)

info

0  
  0
w 61 roku już tam nic nie było. posprzątali
(2011.04.27)

info

0  
  0
Chyba w 90%, ścisła Starówka. ..
jude (2011.04.28)

info

0  
  0
Nawet " towarzysze" dostrzegali potrzebę odbudowy kamieniczek przy nadbrzeżu kanału, jako najcenniejszych dla rozwoju turystyki w Elblągu ( architektura hanzeatycka). Następne władze, włącznie z obecnymi zabudowują starówkę od " D" strony, a nie od wody, przez co mamy " szczerbatą" Starówkę, bez klimatu miasta portowego i hanzeatyckiego na którego pochodzenie się powołują. Jak długo nie będa odbudowane kamieniczki przy nadbrzeżu ( i zlikwidowany obecny Bulwar Zygmunta Augusta), tak długo Starówka będzie wyglądała, jak przysłowiowe " gacie bez gumki ". .. a wiatr będzie hulał po ulicach prostopadłych do kanału i zniechęcał spacerujących po Starówce. Przecież Mytychowi nie robi różnicy, gdzie buduje. ..
Sławek - Jurek (2011.04.28)

info

0  
  0
gruzowisko starego miastac długo straszyło ludność elbląga. w pierwszej kolejności zajęli się nim poszukiwacze skarbów no i złomiarze. co tylko było możliwe zostało wyrwane z fundamentów i pojechało do huty. hasło -cały naród buduje stolice-i pozostały tylko fundamenty i olbrzymie hałdy gruzu. ul 1maja nie dużo się różniła od starego miasta ale tam już nie dopuszczano wandali i złomiarzy.
MIESZKANIEC ELBLĄGA (2011.04.30)

info

0  
  0
oglądałem b. dużo zdjęć starówki z czasów przedwojennych. łza się w oku kręci. tak wspaniałego budownictwa już nie będzie. może kiedyś na wieże katedry powróci zegar a jego bicie będzie przypominało jak piękna była wieża i stare miasto.
POPLAK (2011.05.01)

info

0  
  0
jeszcze w roku 69,będąc w czynnej służbie osobiście wywoziłem STAREM 66 gruz ze starówki na poligon za koszarami północnymi, w celu budowy drogi dojazdowej do strzelnicy na poligonie. Wstyd że nikt wtedy nie pomyślał ???.
(2011.05.03)

info

0  
  0