Dawno temu w Elblągu... Schichau produkował holowniki

15
24.03.2012
Dawno temu w Elblągu... Schichau produkował holowniki
Koszary i kasyno oficerskie przy ul. Saperów (Mackensenstraße)
Stocznia Schichaua wyprodukowała dwanaście holowników na potrzeby kanału Ren-Herne*. Cztery z nich wczoraj po raz pierwszy na próbę wypłynęły na wody. Próba zakończyła się sukcesem. Na początku kwietnia mają być przetransportowane do miejsca docelowego. Pozostałych osiem ma być tam przetransportowanych w najbliższym czasie. (ENN, środa, 25.03.1914 r.)
* Rhein-Herne Kanal – kanał śródlądowy w Niemczech, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Długość 46 km, wyposażony w pięć śluz. Wybudowany w 1914 r., łączy Ren (w Duisburgu) z Kanałem Dortmund-Ems (w Datteln) i drogami wodnymi północnych Niemiec. Ważna transportowa droga wodna biegnąca przez teren Zagłębia Ruhry – www. portalwiedzy.onet.pl.
   
   Zasłużone nagrody
   
Nagrody w okręgu Królewskiej Dyrekcji Kolei Żelaznej w Królewcu otrzymali: kierowca lokomotywy Warnke z Ełku (niem. Lyck) i pomocnik zwrotniczego Jegliński ze Spychowa (niem. Puppen), ponieważ dzięki ich rozwadze i zdecydowanemu działaniu nie doszło do zderzenia z furmanką. Nagrodę otrzymał również pomocnik kolejarza Wilke z Olecka (niem. Marggrabowa), który zapobiegł niebezpieczeństwu grożącemu pociągowi osobowemu […]. (ENN, poniedziałek, 23.03.1914 r.)
   
   13-letni morderca w zakładzie karnym
   
Młodociany, 13-letni morderca Paul Tetzlaff z Tannsee, który 15 stycznia w drodze między Tannsee a Lipowiną (niem. Lindenau) zamordował ośmioletnią uczennicę Becker z Tannseerfelder, za popełniony z zimną krwią i niezwykłą zwierzęcością czyn został skazany na karę 10 lat pozbawiania wolności. Wczoraj został przewieziony do zakładu karnego we Wronkach (niem. Wronke). (ENN, poniedziałek, 23.03.1914 r.)
   
   Śmierć podczas domowych porządków
   
W sobotę podczas porządków domowych zmarła nagle 72-letnia pani Vogt z ulicy Wapiennej (niem. Kalkscheunstraße). Kobieta zdążyła jeszcze rano pójść do kościoła i odwiedzić nasz targ miejski. (ENN, poniedziałek, 23.03.1914 r.)
   
   Wizytacja w budynkach koszarowych
   
Hrabia Waldersee z Wielkiego Sztabu Generalnego i kapitan von Hammerstein wraz ze swoimi podwładnymi przybędą w jutrzejszą środę do Elbląga w celu przeprowadzenia wizytacji w budynkach koszarowych. Zatrzymają się w Central-Hotel. (ENN, wtorek, 24.03.1914 r.)
   
   Zdały egzamin
   
Wśród 24 osób, które 24 marca zdały egzamin na nauczyciela prac ręcznych, który to odbył się w seminarium w Gdańsku Wrzeszczu (niem. Danzig Langfuhr), znalazły się dwie elblążanki: panna Elfriede Groenke (seminarzystka), druga córka sekretarza magistratu Groenke, oraz nauczycielka Else Jahnke. (ENN, środa, 25.03.1914 r.)
   
   Pomysłowy prezent misyjny
   
Dzieci z czteroletniej szkoły podstawowej z Jegłownika (niem. Fichthorst) z inicjatywy ich nauczyciela Noocka zebrały w przeciągu kilku lat dwa kilogramy staniolu*. Ze staniolu odlano kielich eucharystyczny, który został przekazany na potrzeby Berlińskiego Towarzystwa Misyjnego. Ile miłości i radości zostało wlanej w ten kielich! Dodatkowo do tego szczególnego prezentu dzieci dodały jeszcze 10 marek. Piękny dar powstał w ramach kursu misyjnego 5 i 6 marca. (ENN, czwartek, 26.03.1914 r.)
   
   * staniol – cienka, miękka blaszka imitująca złoto – www.sjp.pl.
   
   Zmiana nazwy jednej z elbląskich ulic
   
Mieszkańcy ulicy Angerstraße byli niezadowoleni z nazwy swojej ulicy, nazwa ta bowiem brzmiała dla nich zbyt prowincjonalnie. Magistrat, do którego zwrócono się z prośbą o zmianę nazwy, wysłuchał mieszkańców i podniósł rangę ulicy, przemianowując ją na Hochstraße (niem. hoch – wysoki, wielki) [niem. Hochstraße (Angerstr. und Sternstraße) to dzisiejsza ul. płk. Stanisława Dąbka]. (ENN, czwartek, 26.03.1914 r.)
   
   Nowa fabryka
   
Kierownik działu produkcyjnego Lau, który od ponad dziesięciolecia zatrudniony był w fabryce wyrobów metalowych „Adolf H. Neufeldt”, zakłada przy ulicy Panieńskiej (niem. Jungferndamm) własne przedsiębiorstwo. W tym celu ma zamiar wznieść naprzeciwko dworca towarowego Roßwiesen [wybudowany w latach 1911/1912 dworzec towarowy przy ul. Zagonowej (Roßwiesenstraße)] dwupiętrowy budynek, którego wykonawcą ma być mistrz murarski Hartmann (z ulicy Traugutta 18 niem. Äußerer Mühlendamm). Otwarcie pomieszczeń fabryki nastąpi najpóźniej za 14 dni. Fabryka będzie wyposażona w maszyny do emaliowania oraz blacharnię […]. Pan Lau zatrudni na razie około 60 mężczyzn. (ENN, sobota, 28.03.1914 r.)
   
   Pomór świń na Żuławach
   
W gospodarstwie właściciela serowni Wuethricha w Wikrowie Wielkim (niem. Groß Wickerau) wykryto pomór świń*. (ENN, marzec 1914 r.)
   
   * pomór świń – zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych i dzików – Wikipedia.
   
   
   ***
   
   Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1914 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś kolejny zestaw wiadomości z marca 1914. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
   
tłum. DK

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Inżynier Ferdynand Schichau zmarł w roku 1896.Jakie były przed rokiem 1896 alternatywne środki transportu towarów do transportu rzecznego po rzece Elbląg ??? Hero.
(2012.03.24)

info

0  
  0
Nie oczekuję odpowiedzi na postawione wyżej pytanie. Chcę jedynie uświadomić emocjonalnym fanom inżyniera Schichau że to co było dobre dla transportu wtedy niekoniecznie dobre jest dzisiaj. Hero.
(2012.03.24)

info

0  
  0
Przed wojną Elbląg to było piękne miasto. i była praca.
(2012.03.24)

info

0  
  0
Gdyby praca i piękne miasta były dostępne dla wszystkich nie było by wojny. Hero.
(2012.03.24)

info

0  
  0
[1] Stocznia F. Schichau ok. 1913 r. była największym prywatnym przedsiębiorstwem w Niemczech. Wszystkie zakłady F. Schichau obejmowały powierzchnię 87 ha i zatrudniały ok. 8 000 robotników. Wówczas produkowano też m. in. lodołamacze i kutry a stocznia elbląska miała własne przedsiębiorstwo żeglugowe obsługujące m. in. zakłady macierzyste. Na rzece Elbląg panował ruch statków jaki widzi się dzisiaj na rzekach Niemiec czy Francji. [2] Nagrodę otrzymał również pomocnik kolejarza Wilke z Olecka (niem. Marggrabowa)… Wtedy było to jeszcze miasto Marggrabowa, ale 20 lat później naziści przemianowali je na Treuburg (Wierny Gród), by podkreślić przywiązanie tutejszych mieszkańców do Niemiec podczas plebiscytu z 11.7.1920 r. , kiedy to na Polskę oddano tu tylko 2 głosy a na Niemcy 28.625 głosów. [3] Młodociany morderca z Tannsee, który na drodze między Tannsee i Lindenau zamordował ośmioletnią uczennicę… . Tłumacz popełnił błąd, gdyż nie chodzi tu o Lindenau - dzisiejszą Lipowinę w powiecie braniewskim, lecz o Lindenau / Lipinka w powiecie malborskim. Na zachód od Lindenau/ Lipinki znajdowała się do 1945 r. wieś Tannsee – obecnie Świerki, natomiast Tannseefelde to mała osada położona na północ od wsi Świerki i Lipinki, która do 1989 r. zwana była PGR – Świerki.
erg. (2012.03.24)

info

0  
  0
[4] Wizytacja hrabiego Waldersse i kpt. Hammersteina w koszarach przy Mackensenstraße, obecnie Saperów… Chodzi tu o syna Alfreda hr. von Waldersee, wybitnego marszałka pruskiego, który stłumił „ powstanie bokserów” w Chinach i w 1900 r. zdobył Pekin. A towarzyszący mu kapitan von Hammerstein to Kurt baron von Hammerstein-Equord (1878-1943), późniejszy generał niemiecki i przeciwnik A. Hitlera. Jego dwaj synowie byli zaangażowani w zamach w Gierłoży. Kurt baron v. Hammerstein-Equord był przyjacielem Alexandra księcia zu Dohna ze Słobit k. Pasłęka. Przebywał w Słobitach w 1930 r. a właściciel majoratu słubickiego - Alexander książę zu Dohna w swoich wspomnieniach przedstawił go jako niezwykle inteligentnego i uzdolnionego człowieka, który „ uwielbiał przyjemne strony życia, dobre jedzenie i dobre trunki a na polowaniach mógł przebywać godzinami” .
erg. (2012.03.24)

info

0  
  0
[5] Zmiana nazwy ulicy z Angerstraße (niem. pastwisko, łąka) na Hochstraße… Dawna Angerstrasse zaczynała się przy Sternstraße (Gwiezdna) a kończyła przy d. Cmentarzu Północnym - jej końcówką w dawnych czasach była Droga do Tolkmicka. Pierwotna „ pastwiskowa” nazwa tej ulicy wywodziła się stąd, że w jej okolicy znajdowały się łąki gminne, gdzie mieszczanie elbląscy wypasali swoje bydło. Po 1945 r. niemiecką nazwę przetłumaczono dosłownie i jakiś czas była to ul. Wysoka. Obecnie ul. Płk. S. Dąbka. [6] Nowa fabryka … Chodzi tu pewnie o fabrykanta Artura Lau, który swoją fabrykę miał przy Roßwiesenstraße 19 (dzisiaj ul. Zagonowa).
erg. (2012.03.24)

info

0  
  0
no prosze, przed wojna to i w jeglowniku porzadni ludzie mieszkali! a teraz - nie generalizujac rzecz jasna- pelno tam wypadkow przeroznych: a to drogowych, a to przestepczych i tych najpodlejszych, doprowadzajacych bez skrupulow, godnosci do niszczenia rodzin. .. .ale to temat dla swietnego medialnego ks. dra A. Kilanowskiego, ktorego przy okazji serdecznie pozdrawiam i zycze sukcesow w pracy z tamtejszymi parafianami
nakam (2012.03.24)

info

0  
  0
Erg. A jakąż to produkcją zajmowała się fabryka przy ul. Zagonowej? Z opisu wnioskuję, iż były tam produkowane jakieś drobne elementy blaszane.
Wacław Burzyński (2012.03.24)

info

0  
  0
Zgadza się. Fabryka utrzymała się po I wojnie i w 1924 r. nazywała się Ostdeutsche Metallwarenfabrik - właściciel Artur Lau. Czyli można przypuszczać, że drobny asortyment metalowy. Natomiast wspomniany wyżej baron von Hammerstein, wg Dohny był zwolennikiem ścisłego porozumienia Niemiec i Rosji - ponad Polską - irytowała go polityka zgaraniczna marszałka Piłsudskiego.
erg. (2012.03.24)

info

0  
  0