UWAGA!

[X]

Zgłaszanie opinii do moderacji

[5] Zmiana nazwy ulicy z Angerstraße (niem. pastwisko, łąka) na Hochstraße… Dawna Angerstrasse zaczynała się przy Sternstraße (Gwiezdna) a kończyła przy d. Cmentarzu Północnym - jej końcówką w dawnych czasach była Droga do Tolkmicka. Pierwotna „ pastwiskowa” nazwa tej ulicy wywodziła się stąd, że w jej okolicy znajdowały się łąki gminne, gdzie mieszczanie elbląscy wypasali swoje bydło. Po 1945 r. niemiecką nazwę przetłumaczono dosłownie i jakiś czas była to ul. Wysoka. Obecnie ul. Płk. S. Dąbka. [6] Nowa fabryka … Chodzi tu pewnie o fabrykanta Artura Lau, który swoją fabrykę miał przy Roßwiesenstraße 19 (dzisiaj ul. Zagonowa).

erg.

Anuluj