Oblężenie Góry Chrobrego

76
06.01.2011
Oblężenie Góry Chrobrego
Dziś narciarze tłumnie korzystali z Góry Chrobrego (fot. WS)
Przepełnione parkingi i tłumy fanów białego szaleństwa - taki jest widok uruchomionej na dobre dziś (6 stycznia) stacji narciarskiej na Górze Chrobrego. Elblążanie czekali na to przez wiele lat. I doczekali się! Zobacz fotoreportaż.
Jak się okazuje to, co nie mogło powstać przez wiele lat, ziściło się w zaledwie 3 miesiące. Mieszkańcy Elbląga i okolic mają wreszcie na wyciągnięcie ręki warunki do szusowania na nartach i jazdy na sankach. Widząc ogromne kolejki do kasy i wypożyczalni sprzętu od razu nasuwa się pytanie: dlaczego musieliśmy czekać tyle lat? Dlaczego fani białego szaleństwa z Elbląga musieli na podobne stoki jeździć po Polsce mając swój "pod nosem"?
   To, co dzisiaj zastaliśmy pod górą i na niej napawa optymizmem. Firma "Góra Chrobrego" dotrzymała obietnicy i z niewielkim opóźnieniem udostępniła na razie dwa wyciągi i dwie trasy narciarskie. Obok powstała górka saneczkowa, na której w przyszłym roku ma też stanąć wyciąg. Dla tych, którzy nie mają jeszcze swojego sprzętu - funkcjonuje wypożyczalnia. Wypożyczenie nart, butów i kijków na godzinę to koszt 20 zł. a na cały dzień - 40 zł. Za komplet snowboardowy (deska i buty) zapłacimy odpowiednio 30 i 50 zł. Można elementy wyposażenia wypożyczać również pojedynczo.
   Jak nam powiedzieli jeżdżący po stoku elblążanie - ceny są podobne, jak w innych ośrodkach. Opłata za wyciągi jest określana ilością punktów, z których każdy kosztuje 10 gr. I tak, wjazd na duży wyciąg w dni powszednie kosztuje 15 punktów, a w weekendy i święta 20 punktów. Mały wyciąg kosztuje odpowiednio 10 i 15 punktów. Chętnych do jazdy nie brakuje. Świadczą o tym zarówno ogromne kolejki do kasy, jak i na same wyciągi. Do dyspozycji wszystkich gości jest namiot, w którym można się rozgrzać gorącą kawą czy herbatą. Zgłodniali znajdą w nim również zapiekanki, frytki, żurek czy kiełbasę na gorąco. A wszystko w naprawdę "przyzwoitych" cenach.
   Pod samą górą zorganizowano parkingi. Wydaje się jednak, że miejsc dla samochodów na nich jest zdecydowanie za mało, zwłaszcza w dni weekendowe i świąteczne. Dzisiaj Góra Chrobrego przeżywała po prostu oblężenie. Ogromnym problemem dla zmotoryzowanych narciarzy okazał się jednak powrót z "białego szaleństwa". Mimo zmiany organizacji ruchu na jednokierunkową pojazdy nie mogły wyjeżdżać w stronę ul. Marymonckiej. Przyczyną było oblodzenie drogi biegnącej pod górkę wzdłuż Bażantarni. Utworzyły się korki, które udało się rozładować po przybyciu policji. Do tego doszły problemy z ruchem na ul. Marymonckiej, która jest po prostu za wąska. Godziny popołudniowe dla ruchu pojazdów w rejonie Góry Chrobrego były bardzo trudne.
   Ale i początki każdej działalności bywają trudne. Mamy jednak nadzieję, że firma "Góra Chrobrego" wyciągnie z pierwszego najazdu narciarzy i saneczkarzy na stok odpowiednie wnioski i zadba przede wszystkim o drogi dojazdowe i wyjazdowe, bo to w tej chwili jest chyba największą bolączką tej stacji narciarskiej. Spotkane przez nas na miejscu osoby liczą również na to, że trasy narciarskie będą lepiej naśnieżone. Generalnie - wszyscy są bardzo zadowoleni, że wreszcie nie muszą jeździć na narty w inne rejony kraju, a zaoszczędzone w ten sposób na paliwie pieniądze mogą wydać u siebie, w Elblągu.
   
Witold Sadowski

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Rozwiązanie dojazdu nie będzie takie łatwe w tym sezonie, tam po prostu trwa teraz inwestycja z przebudową Chrobrego. Miasto powinno szybko myśleć o przebudowie Marymonckiej.
(2011.01.06)

info

0  
  0
To super, szkoda tylko, że nie potrafię jeździc na nartach, a w wieku 49 lat to już chyba za późno na naukę; :(, moje gratulacje, trzeba jeszcze rozpropagować, że taki wyciąg istnieje w Elblagu-utozsamianym w glebi Polski z żulawską plaszczyzną:), brawo. Fredek
(2011.01.06)

info

0  
  0
Nareszcoe !Jutro sobie wezme psa na spacer i pujdziemy zobaczyc.
(2011.01.06)

info

0  
  0
Wczoraj ESR zrobiło kilka fotek na spokojnie - http://www.bikerelblag.hg.pl
Darecki ESR (2011.01.06)

info

0  
  0
Bardzo dobrze ze ruszyło. Cieszy to wielu fanów zimowych szaleństw. Brakuje tak z tygodnia temperatur około -8 st c. to by dali rade zasnieżyć odpowiednią pokrywą śniegu. To dopiero początki i wychodzą problemy to z 1 tylko kasą i małą ilością sprzętu. Ale "nie od razu Kraków zbudowano".
skike (2011.01.06)

info

0  
  0
W wypożyczalni mega arogancja i syf- narty, buty i kaski rzucone na kupę. Koleś wypożyczający przelicza siłę wypięcia na kalkulatorze i posiłkuje się ściągawką przeliczaniu nr buta. Żenada. Staliśmy w kolejce do wypożyczalni 1,5 godziny (!) po kask i narty dla dziecka, a dostaliśmy mokry (!) kask, po czym koleś obsługujący powiedział, że jak się nie podoba, możemy nie korzystać z ich usług. Żenada. A na stoku- dużo kamieni. Szkoda prądu na armatki, czy założenie, że "chołota i tak przyjedzie pozjeżdżać"? Szkoda, szkoda, szkoda. ..
osssa (2011.01.06)

info

0  
  0
Teraz tylko czekac az miasto zrobi porzadek z drogami i bedzie lambada :)
(2011.01.06)

info

0  
  0
te ossssa kaski są w biedronce więc nie marudź. Co dziecko rośnie i oszczędzasz??? My byliśmy rano (trudniejsze warunki) i wieczorem (bossko). z
(2011.01.06)

info

0  
  0
Zacnie było :)
(2011.01.06)

info

0  
  0
w koncu cos sie tam dzieje. .. ; )
ah ten andyyyyy (2011.01.06)

info

0  
  0