77
25.02.2002

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Redakcjo: chłopcy gratuluję, wiecie już do jakich książek warto zaglądać! Czytelnicy odnieśli sukces. A i wam na zdrowie wyjdzie. Tytuł artykułu jest poprawny (Hala i parking na rynku), lecz podpis pod zdjęciem jest z błędem (jest: Targowisko na ul. Dąbka; winno być: Targowisko przy ul. Dąbka). Ta reguła zawarta jest w książkach o których piszecie. Poprawcie to chłopcy. Jesteście coraz lepsi. Gratuluję.
Drzazga (2002.02.27)

info

0  
  0
No, ciekawe Drzazga czy teraz dostaniesz tę kasę z urzędu marszałkowskiego... He, he...
Znajomy (2002.02.27)

info

0  
  0
Drogi Panie Drzazga, to co nas różni, to to, że my te książki mamy i czytamy, a Pan najwidoczniej tylko o nich słyszał, że są. Można by też oczekiwać od człowieka w Pana wieku, z Pana wykształceniem i pozycją trochę innego stylu wypowiedzi na forum publicznym. Obraźliwe epitety pod adresem naszych redaktorów czy określenia typu „chłopcy” są może dobre na Pana ukochanym IRCu, ale nie świadczą najlepiej o Pana klasie. Ten lekceważący, a często protekcyjny ton można co prawda próbować usprawiedliwić sprawowaną przez Pan funkcją redaktora naczelnego pewnego poczytnego elbląskiego periodyku, ale z drugiej strony ilość błędów ortograficznych, którymi był Pan łaskaw ozdobić nasze strony nie predestynują Pana do miana mistrza sztuki dziennikarskiej, który miałby prawo pouczać swoich kolegów po piórze. Z wyrazami szacunku
Redakcja (2002.02.27)

info

0  
  0
Czytelnikom zainteresowanym problemem użycia wyrażenia "na ulicy" lub "przy ulicy" przedstawiamy stosowne cytaty:
Słownik języka polskiego, pod red. prof. dr Mieczysława Szymczaka, PWN, Warszawa 1989, Tom trzeci str. 595:
„ulica ż II, DCMs. ~cy; lm D. ulic 1.: Główna ulica. Wąska, szeroka, boczna ulica. (...) Mieszkać na (przy) ulicy Wilczej. (...)”
Słownik poprawnej polszczyzny, pod red. prof. dr Witolda Doroszewskiego, PWN, Warszawa 1973, str. 819:
„ulica ż II: (...) Mieszkać na jakiejś ulicy, urzędowo: przy jakiejś (nie: w jakiejś) ulicy (ale: Mieszkać w rynku, na rynku, nie: przy rynku). (...)”
I na koniec przykład z literatury:
Jan Brzechwa, Na ulicy Słowiczej
„Na ulicy Słowiczej, na ulicy zmyślonej
Nie ma wcale kamienic, tylko same balkony (...)”
Redakcja (2002.02.27)

info

0  
  0
Spokojnie drodzy elblążanie! HyperNowa ma otwarcie 19 marca i tak naprawdę ten obiekt odegra rolę "królika doświadczalnego" dla tej części Polski - w pasazu handlowym wynajęto niespełna 50% lokali handlowych a reszta będzie stała ZUPEŁNIE PUSTA. Najemcy reprezentujący duże firmy typu McDonald's czekają jak będą wyglądały obroty i frekwencja a elbląscy przedsiębiorcy nie dają rady z czynszem ustawionym na poziomie 120PLN+VAT za 1m kwadratowy. Opowieści o pchających się sieciach handlowych do Elbląga brać proszę zatem z lekkim przymrużeniem oka - z pewnością łatwiej mi uwierzyć w szybką sprzedaż lotniska bo tam będzie całodobowy sznur samochodów na trasie Gdańsk-Warszawa lub/i Warszawa - Kaliningrad. Rynek przy Dąbka będzie pewnie Gildią wersją "owocowo-warzywną". Powtórze na koniec moją myśl sprzed kilku dni - głosujcie swoimi portfelami (bez znaczenia jest jak zasobnymi) i świadomie wybierajcie miejsca zakupów. Jeżeli narzekamy na zachodni kapitał i podnosimy larum nad prognozowanym upadkiem elbląskiego handlu to nie pchajmy się z koszykami i wózkami do hipermarketu. Obok Państwa klatki stoi przecież "mały - osiedlowy"
(2002.02.27)

info

0  
  0
Do Redakcji i Drzazgi - jak się bawicie? Przypominam, że klika tu kilka innych osób - podajcie sobie kontakty na priv i tam możecie sobie przesyłać całe encyklopedie i słowniki. Adminie - ładu i porządku na tej www!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Soprano (2002.02.27)

info

0  
  0
Droga redakcjo!. W kwestii zamieszkania macie na pewno rację. Ale jeżeli chodzi o obiekty typu targowisko , rynek itp. nie znajdują się one na ulicy lecz przy ulicy .Drobny szczegół jak nazwa wskazuje jeżeli coś jest na ulicy to znaczy tam gdzie jeżdżą samochody i chodzą piesi.Natomiast przy ulicy to jest obok i tam znajduje się elbląskie targowisko.
polonista (2002.02.27)

info

0  
  0
Panowie Redaktorzy: Rada Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk wydaje Biuletyn, w którym zamieszcza swoje zalecenia, które zatwierdzone na Kongresie Języka Polskiego stają się normą. Ostatni kongres odbył się w 1936 roku, w najbliższych 2-3 latach zbierze się ponownie Kongres (informacje bezpośrednio ze źródła). W Radzie zasiadają: Miodek, Bralczyk, Kreja, Pisarek... Język jest żywy, naukowcy składają słowniki które się dezaktualizują, ich korektą - Biuletyn RJP PAN. Kiedy Redaktor Naczelny portElu.pl ostatni raz dokonał korekty posiadanych wydawnictw na podstawie erraty i Biuletynu? Targowisko jest przy ulicy.
Drzazga (2002.02.27)

info

0  
  0
Soprano: masz rację, myślę podobnie - brak tu ładu i składu (od jesieni ubiegłego roku). Oj chłopcy, chłopcy...
Zadra (2002.02.27)

info

0  
  0
Prof. Miodek byłby z Was dumny :)
Pan NIkt (2002.02.27)

info

0  
  0