Czas na quiz. Dawne nazwy ulic

13
14.02.2026
Czas na quiz. Dawne nazwy ulic
Fot. Czytelnika, arch. portEl.pl
Jak co sobotę zapraszamy na quiz. Tym razem pytamy o to, jak wcześniej nazywały się różne elbląskie ulice - bez podawania ich obecnych nazw.

12 pytań, 12 odpowiedzi, tym razem pytamy o to, jak elbląskie ulice nazywały się wcześniej. Sprawdź swoją wiedzę o mieście. Tradycyjnie zachęcamy do podzielenia się wynikami w komentarzach i na Facebooku.

 

Przejdź do rozwiązania quizu.

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Nadal zdarza wam używać ul Parkowa( obecnie 3Maja), pamiętam ul Bielańską, ale ul Stalina nie przypominam sobie.
starsza pani (2026.02.14)
@starsza pani - Nie, 3 Maja to 3 Maja, nie żyję przeszłością tylko teraźniejszością, pamiętam byłe nazwy ulic, ale używam współczesnych. Jeszcze nie miesza mi się wszystko.
(2026.02.14)
8/12
JKRr (2026.02.14)

info

2  
  1
Ulica Stalina istniała w latach 1950 -1954 i była to dzisiejsza ulica Józefa Bema. Zanim nadano jej tego patrona do 1957 roku istniała jako ulica Marszałka Rokossowskiego.
Tam mieszkałem (2026.02.14)

info

5  
  0
Zdjęcie nr 2 jest błędne, nie widać na nim ulicy, która jest prawidłową odpowiedzią
Qwertzz (2026.02.14)
Sami sklerotycy minusują.
(2026.02.14)
@starsza pani - A widzi Pani, ja akurat poległam na owej Bielańskiej, dziś Nitschmana, oraz nie pamiętam czasów, gdy Bema była Stalina. Pierwszy quiz, który mnie realnie zainteresował. Bo to i miejsce trzeba rozpoznać bez możliwości powiększenia zdjęcia i uwolnić pamięć. Pozdrawiam!
Medium (2026.02.14)
@Nie, 3Maja…-zapewniam Cię, że jeszcze mi się nie miesza w głowie. Uważam jednak, że dawna nazwa ulicy była trafniejsza i przyjemna dla ucha. Rozumiem, trzeba było zmienić nazwę Parkowej na 3 Maja bo. bo, dawny mini park zastąpiły nowe bloki.
(2026.02.14)
Dzisiejsza Grobla św Jerzego to Rokosowskiego.
viki (2026.02.15)

info

1  
  0
No cóż mamy zakręty historii i z nią zmiany ulic... na mniej lub bardziej słuszne czy łatwe do zapamiętania. To ciekawa historia w tych nazwach. Np ulica gen. Józefa Bema była kiedyś ulica Generalissimusa Józefa Stalina, a jeszcze wcześniej ulicą Otto Hindenburga... a jeszcze wcześniej.... co Nas jeszcze zaskoczy? Chyba nie ulica Trampka?
akuku (2026.02.15)

info

1  
  1