Mural na okrągłą rocznicę Biennale Form Przestrzennych

18
25.11.2025
Mural na okrągłą rocznicę Biennale Form Przestrzennych
Zwycięska praca konkursowa (autorka: Justyna Kanownik)
Jeszcze w tym roku w Elblągu zrealizowany zostanie kolejny mural upamiętniający ważne dla miasta wydarzenie. Z okazji 60. rocznicy Biennale Form Przestrzennych na ścianie budynku I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Pocztowej 2 powstanie wielkoformatowe dzieło nawiązujące do tradycji elbląskiej sztuki form przestrzennych.

Na ogłoszony konkurs wpłynęło 19 prac przygotowanych przez 17 artystów. Komisja konkursowa wyłoniła dwa najlepiej ocenione pod względem artystycznym i merytorycznym projekty, a ostateczną decyzję pozostawiono mieszkańcom. Laureatkę wybrano w głosowaniu na oficjalnym profilu miasta Elbląg na Facebooku.

Zwyciężczynią konkursu została Justyna Kanownik, absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym. Autorka nagrodzonego projektu otrzyma 5 tys. zł przyznane przez prezydenta Elbląga, a jej praca zostanie zrealizowana na elewacji I LO.

Mural, jako współczesna forma wielkoformatowej wizualizacji sztuki, będzie promował unikatowe elbląskie formy przestrzenne – metalowe rzeźby, które od lat stanowią artystyczną wizytówkę miasta i regionu. Realizacja muralu odbywa się w ramach projektu „Szlakiem Elbląskich Form Przestrzennych”, współfinansowanego z budżetu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w ramach programu „Udzielenie pomocy finansowej gminom w formie dotacji celowej na dofinansowanie zadań własnych gmin w zakresie poprawy i rozwoju infrastruktury turystycznej”.

To kolejny jubileuszowy mural, który wzbogaci przestrzeń miejską i podkreśli wyjątkowy charakter miasta o bogatej historii sztuki i przemysłu. Przypomnijmy, że niedawno przy ul. Browarnej odsłonięto mural poświęcony 130-leciu elbląskiej komunikacji tramwajowej.

Jacek Żukowski, Biuro Prezydenta Elbląga

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Super sprawa, liczymy na kolejne, także na niepieknych murach, czy tyłach garaży.
(2025.11.25)

info

20  
  2
Taniej i praktyczniej byłoby zaangażować do zamalowywania kolejnych ścian, murów i garaży zdolną młodzież z Liceum Plastycznego w dzielnicy Elbląga - Gronowa Górnego
(2025.11.25)
Januszex we krwi - jak młodzi to za darmo najlepiej... Ehh elbląska mentalność.5 tys. za mural to jak za darmo
Tralala (2025.11.25)
W porównaniu do tego z browarnej to słabo to wygląda.
(2025.11.25)
Szajs, do Browarnej to ogromne brzydactwo, bohomazy, to nie mural, to bazgroły, ,zwykły afisz, OKRIPNISC, ,, ,
(2025.11.25)
Piękne miejsce, co to jest, ,, Ruchliwa trasa Ul. Pocztowa, piękne zabytkowe budynki, przedewszystkim Budynek Poczty, a ten niby, ,Mural, ,ma się jnijak do tej dzielnicy, ,USUŃCIE TEN OBRAZEK bo niczego nie przypomina, ,, wstyd dla Biennale, ,, ,
(2025.11.25)
Autor Bienalle że wstydu PŁONIE, ,w reality piękne, ,Elbląg zasłynął dzięki Tym Formom a tu na Murze takie bazgroły, ,nie widać tam żadnych aForm, tylko EST FLORESY, Nie przypominające niczym Sławnych, Niepowtarzalnych Form dzięki którym ELBLAG był znany i odwiedzany, ,MASAKRA, ,, ,,
(2025.11.25)
Ale ktoś ma refleks. Pomysł dobry, ale spóźniony o cały rok.
(2025.11.26)

info

3  
  1
Mi się podoba bardzo. Super mural. Przecież widać na tym muralu te formy przestrzenne Open Your imagination
(2025.11.26)

info

13  
  2
wcale to nie przypomina WTC 9 11
(2025.11.26)

info

3  
  2