W parku Kajki pojawi się zebra

34
20.10.2025
W parku Kajki pojawi się zebra
fot. Anna Dembińska
Do poprawy bezpieczeństwa w rejonie wyjścia z parku Kajki w kierunku SP 6 i w okolicy skrzyżowania obok niepublicznego przedszkola przy Sucharskiego (na zdjęciu) – ma się przyczynić interpelacja Marty Kubackiej. Radna proponuje wytyczenie nowego przejścia dla pieszych.

- Codziennie setki dzieci korzystają z tego ciągu komunikacyjnego w drodze do szkoły i przedszkola. Brak wyznaczonego przejścia dla pieszych sprawia, że dzieci przekraczają jezdnię w sposób nieuporządkowany i ryzykowny – pisze radna Kubacka. – W tym miejscu dzieci wychodzące z parku kierują się bezpośrednio do szkoły, ruch samochodowy odbywa się płynnie, bez żadnych ograniczeń spowalniających, brak jest wyznaczonego przejścia dla pieszych – wskazuje.

Wnioskuje o wyznaczenie przejścia, sprawdzenia czy teren jest wystarczająco oświetlony, ustawienie znaku ostrzegawczego „uwaga dzieci” i znaku „przejście dla pieszych”.

- Jednocześnie proszę o szybkie zainteresowanie się tematem z uwagi na fakt, że dzieci wróciły już do szkoły, a nadchodząca jesienna szarówka dodatkowo ograniczy widoczność w tym rejonie – wskazuje radna.

Na interpelację odpowiedział prezydent Michał Missan.

- W związku z koniecznością wykonania przejścia zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz faktem, iż teren parku jest objęty ochroną konserwatorską, przed wykonaniem zadania konieczne będzie uzyskanie uzgodnienia z organem ochrony konserwatorskiej. Jednocześnie informuję, że w latach 2018 – 2024 nie odnotowano kolizji ani wypadku w sąsiedztwie omawianego wejścia. Piesi wychodząc z Parku Kajki i chcąc przekroczyć jezdnię ulicy Michała Kajki muszą zachować szczególną ostrożność ustępując pierwszeństwa pojazdom. Z uwagi na charakter ulicy Michała Kajki wprowadzone jest oznakowanie m.in. poprzez znaki drogowe B-36 „zakaz zatrzymywania się”, B-43 „strefa ograniczonej prędkości” do 40 km/h oraz znak A-17 „dzieci”, który stosuje się w celu ostrzeżenia o miejscu na drodze szczególnie uczęszczanym przez dzieci w wieku od 7 do 15 lat – wskazuje prezydent Elbląga.

Dodaje, że Departament Zarządu Dróg wystąpił do ZZM o przycinkę gałęzi/konarów drzew, w celu poprawy istniejącego oświetlenia skrzyżowania z ulicą Henryka Sucharskiego oraz wystąpił o przycinkę krzewów przy wejściu do Parku Kajki, co ma przyczynić się do poprawy widoczności. Przycinka ma zostać wykonana do końca października 2025, nowe przejście – na wiosnę.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
fajnie
aborygen_stont (2025.10.20)

info

5  
  10
Zebra, ? Dlaczego nie wielbłąd?
Deng (2025.10.20)
Do przedszkola dzieci same nie chodzą. Jeśli przekraczają jezdnię w sposób nieuporządkowany i ryzykowny to wina idącego z nim rodzica. Natomiast odnośnie namalowania tam zebry to jestem za.
(2025.10.20)
Kolejna cenna inicjatywa elbląskich władz. Setki dzieci, cudem unikających śmierci lub kalectwa na tej strefie śmierci, którą jest ulica Kajki, w końcu będzie mogło bezpiecznie przedostać się na drugą stronę... ale, czy sama zebra na pewno wystarczy? Moim zdaniem trzeba się zastanowić nad dalej posuniętymi krokami - wykopanie podziemnego tunelu, prowadzącego z parku do szkoły i przedszkola da nam 100% bezpieczeństwo. Tutaj chodzi o życie i zdrowie dzieci, na tym nie wolno oszczędzać.
(2025.10.20)
Nareszcie przecież tam wszyscy przechodzą nareszcie będzie bezpiecznie
(2025.10.20)

info

7  
  12
Inwestycja na miarę ambicji i możliwości Elbląga. Nie twierdzę, że jest niepotrzebna... ale szkoda, że o niczym innym nie ma za bardzo co pisać tu artykułów.
laskipaa (2025.10.20)

info

27  
  7
Czyżby córka pani radnej rozpoczęła od września naukę w SP6?
KapitanSzyderca (2025.10.20)
To prawdziwa rewolucja. Proponuję nazwać lotnisko w Elblągu imieniem wnioskodawcy.
(2025.10.20)

info

27  
  5
@Deng - Wielbłąd to pisosliwki
(2025.10.20)
Ile zginęło ludzi w tej strefie śmierci? Gdzie jest strefa bezmózgowia już wiadomo.
(2025.10.20)