Krok w stronę nowej ścieżki na Górę Chrobrego

20
10.10.2025
Krok w stronę nowej ścieżki na Górę Chrobrego
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
Jest dwóch chętnych w przetargu na opracowanie dokumentacji ścieżki pieszo-rowerowej na północnym zboczu Góry Chrobrego. Obie oferty mieszczą się w finansowych założeniach samorządu.

- Będzie to utwardzony trakt prowadzący żółtym szlakiem, przeznaczony dla spacerowiczów i rowerzystów. Jednocześnie, w sytuacjach awaryjnych, umożliwi on dojazd służbom ratunkowym do ul. Wschodniej (...). Skrócenie czasu dojazdu służb ratowniczych i medycznych może być kluczowe dla ratowania zdrowia i życia elblążan. Dlatego też Prezydent podjął decyzję o realizacji tego zadania - informował wcześniej o tej inwestycji Jacek Żukowski z zespołu prasowego Biura Prezydenta Miasta.

Oferty złożyły dwie firmy. To NEOX sp. z o.o. z Gdańska (niespełna 133 tys. zł brutto) i Tomasz Wojtanowski Obsługa Inwestycji Budowlanych z Elbląga (ponad 191 tys. zł brutto. Teraz nad ofertami pochylą się urzędnicy. Miasto chce przeznaczyć na to zadanie 200 tys. zł brutto. Kryteria brane pod uwagę to cena (60 proc.) i doświadczenie projektanta (40 proc.).

Planowana inwestycja wiąże się z dyskusją wokół drogowego zagospodarowania tej części miasta, co do którego zainteresowani mieszkańcy mają zróżnicowane oczekiwania. Przypomnijmy, że po zakończeniu przebudowy ul. 13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego i wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego, przeprowadzone zostaną badania natężenia ruchu. Ich wyniki pozwolą ocenić, jak zmienił się układ komunikacyjny w tej części miasta i dadzą podstawę do dalszych decyzji w sprawie organizacji ruchu w rejonie ulic Łęczyckiej, Bema, Grottgera i Kościuszki.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I za chwilę proszę obok tej ścieżki pieszo rowerowej wybudować ulicę Wschodnią. Tylko taka koncepcja ma sens i jest przyszłościowa dla miasta.
(2025.10.10)

info

24  
  22
Litości nie wszędzie musi być beton.
zarobiony brukarz (2025.10.10)
Jakby mieli wybudować tedy ul. Wschodnia to by ją teraz budowali, jak budują jakiś chodnik i ścieżkę rowerowa to będzie wszystko co zrobia
(2025.10.10)

info

14  
  5
Budować pełnowymiarową ulicę wschodnią a nie jakąś popierdółkę
Rozwijać to miasto (2025.10.10)

info

25  
  17
@Rozwijać to miasto - ale lepszy rydz niż nic... Sam widzisz jak to idzie... Jak koń pod górę a końca nie widać.
(2025.10.10)
Panie Prezydencie ! A co z narciarskim stokiem igielitowym ? Nauczę Pana jeździć na nartach za darmo ! @Instruktor S
(2025.10.10)
Dobrze. Proszę tylko najpierw dostarczyć dokument ukończenia kursu instruktorskiego. @prezydentE
(2025.10.10)
Zgadnijcie kto wygra.
Umyta rączka (2025.10.10)

info

2  
  2
"Przypomnijmy, że po zakończeniu przebudowy ul.13 Elbląskiego Pułku Przeciwlotniczego i wprowadzeniu ruchu dwukierunkowego, przeprowadzone zostaną badania natężenia ruchu. " - Jakiego ruchu? Otwarcie 13pułku zakorkuje Bema przy pętli tramwajowej na Saperów bo pas zjazdowy jest krótki na 3 auta. Budować Wschodnią wariant 2 lub 3 lepiej już zacznijcie.
Saper (2025.10.11)
Wschodnia nie może powstać, bo niektórzy uśmiechnięci mają domy pod górą Chrobrego, a hałas i spaliny samochodowe elblążan im przeszkadzają. Czego nie rozumiecie?
Przekonany Obłędem (2025.10.11)