Chcą dodatkowych przystanków

37
20.09.2024
Chcą dodatkowych przystanków
Fot. TB
Ponad 200 pracowników firm mieszczących się przy ul. Nowodworskiej podpisało się pod wnioskiem do władz Elbląga o utworzenie nowych przystanków autobusowych. Okazuje się jednak, że miejsce, w których miałyby powstać, mieszczą się już na terenie gminy wiejskiej Elbląg. Co się obecnie dzieje w tej sprawie?

W swojej czerwcowej interpelacji do prezydenta Elbląga radna Karolina Śluz wskazywała, że utworzenie dwóch nowych przystanków przy ul. Nowodworskiej będzie się wiązało ze zwiększeniem dostępności komunikacyjnej, poprawą bezpieczeństwa (z uwagi na brak chodnika wzdłuż Nowodworskiej) oraz ograniczeniem emisji CO2, bo poprawa komunikacji publicznej może zachęcić do korzystania z niej zamiast z prywatnych pojazdów.

- Wskazane lokalizacje przystanków znajdują się na terenie Gminy Elbląg. Inicjatywa w tej sprawie leży po stronie władz Gminy. Miasto nie powinno organizować i ponosić kosztów organizacji komunikacji miejskiej na terenie innych gmin bez jasno określonych reguł finansowania wykluczających ponoszenie nieuzasadnionych wydatków – pisał w odpowiedzi na interpelację Michał Missan.

Do sprawy utworzenia przystanków Karolina Śluz odniosła się niedawno w mediach społecznościowych.

- Złożyłam na ręce prezydenta Elbląga Michała Missana 214 podpisów pracowników i pracownic firm zlokalizowanych przy ul. Nowodworskiej, w sprawie utworzenia przystanków autobusowych w tej okolicy. Sprawa wymaga współpracy Prezydenta Miasta Elbląga, Wójta Gminy Elbląg oraz Starosty Powiatu Elbląskiego - wskazuje m. in. w swoim wpisie. Do swojej wcześniejszej interpelacji dołączyła również mapę z proponowanymi lokalizacjami przystanków, w rozmowie z nami zastrzega jednak, że to jedynie propozycja, a ich ostateczne umiejscowienie należy pozostawić specjalistom w tym zakresie.

- Kilka tygodni temu w tej samej sprawie spotkałam się z Wójtem Gminy Elbląg Zygmuntem Tucholskim, który również wyraził przychylność wobec inicjatywy – napisała jeszcze w mediach społecznościowych Karolina Śluz.

W sprawie skontaktowaliśmy się m.in. z Urzędem Gminy Elbląg. W rozmowie z nami sekretarz gminy Elżbieta Niżnik wskazała, że wójt Zygmunt Tucholski popiera inicjatywę, jednocześnie zaznaczyła, że teren, o którym mowa jest skomplikowany jeśli chodzi o zarządzanie infrastrukturą drogową. Chociaż mowa o terenie gminy, mowa tu o drodze powiatowej i zarządzanej przez miasto.

Do Urzędu Miejskiego zwróciliśmy się dziś m.in. z pytaniami, jaki będzie dalszy tryb działań związanych tą inicjatywą i o stanowisko władz miasta w sprawie, do tematu wrócimy.

- Każdy sygnał jest dla nas bardzo cenny, analizujemy możliwości, będziemy w tej sprawie kontaktować się i współpracować z Wójtem Gminy Elbląg - podkreśla Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga.

TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
POwolamy komisję, utworzymy nowe stanowisko koordynatora ds. nowych przystanków na Nowodworskiej, ogłosimy konsultacje społeczne i za 2 lata ogłosimy co POstaniwilismy, już niebawem briefing w tej sprawie przed urzędem tylko wypiorę trampeczki bo się zakurzyly
(2024.09.20)
A kiedy poprawią się warunki w tramwajach (chodzi o ilość i jakość) bo to co jest to TRAGEDIA
(2024.09.20)
Jaka bzdura, ul. Nowodworska jest w Elblągu, ale nie na terenie Elbląga??
(2024.09.20)
A gdzie te przystanki są oczekiwane bo o tym taki długi artykuł a zero logiki.
(2024.09.20)

info

21  
  4
To poczekacie na te przystanki długo pewnie, tak naprawdę jest dużo firm w kazimierzowie i ludzie zapierniczaja z 14 kawał drogi. Śmierdzące ludzie z Alberta mają dobrze, pod sam nos 14.
Oczekiwanie (2024.09.20)

info

12  
  10
Sprawa wydaje się prosta. Potrzebne są nowe przystanki. Są chętni klienci dla miejskiej komunikacji, która narzeka na brak pasażerów. No i zaczyna się droga pod górę. Nowodworska to droga powiatowa na terenie gminy Elbląg zarządzana przez miasto Elbląg. I już są takie trudności, że każdy z uśmiechem rozkłada ręce. Więc pozwolę sobie na pytanie: komu służy ta cała komunikacja? Pasażerom czy urzędnikom? Czy ona w ogóle ma służyć, czy po prostu być aby była? I na koniec, dlaczego w innych miastach autobusy miejskie obsługują swobodnie tereny poza miastem a w Elblągu jest to za trudne?
(2024.09.20)

info

36  
  1
Ano nie jest. Kończy się w połowie drogi do Kazimierzowa, poza granicami miasta. Królewiecka na ten przykład kończy się dopiero za Dąbrową i to też już nie jest w granicach administracyjnych miasta.
DasModel (2024.09.20)
Potrafisz czytać? Poruszaj mózgownicą. Popatrz na mapy, przejedź się i sprawdź gdzie są tablice Elbląga.
(2024.09.20)
Przedłużyć trasę 24 przez miasto, a nie w kółeczko się kręci!!!!
(2024.09.20)

info

14  
  3
Część Nowodworskiej jest w granicach miasta, a część już nie.
BiB (2024.09.20)