Miasto chce sprzedać zabytkową willę 

57
27.10.2021
Miasto chce sprzedać zabytkową willę 
Radni zdecydują, czy willa przy ul. Królewieckiej 135 zostanie wystawiona na sprzedaż, fot. Anna Dembińska
Miasto planuje sprzedać działkę wraz z zabytkową willą przy ulicy Królewieckiej 135. Dotychczas mieścił się tam Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych, który został przeniesiony na ulicę Zamkową.

O sprzedaży działki wraz z zabytkową willą mają zdecydować radni miejscy podczas najbliższej sesji, która odbędzie się 4 listopada. - Miasto jest właścicielem zabudowanej nieruchomości, położonej w Elblągu przy ul. Królewieckiej 135, oznaczonej w ewidencji gruntów i budynków w obrębie 10 jako działka nr 486 o pow. 0,1058 ha. Przedmiotowa nieruchomość zabudowana jest willą, budynkiem mieszkalnym, dwukondygnacyjnym, podpiwniczonym, z poddaszem nieużytkowym. Budynek willi wzniesiony w latach 20. XX wieku, jako przykład budownictwa willowego, wpisany został do rejestru zabytków pod nr 144/90 i podlega ścisłej ochronie konserwatorskiej - czytamy w projekcie uchwały przygotowanej na tę sesję.

Do 1 września miał tam swoją siedzibę Ośrodek Wsparcia dla Osób Starszych, został on przeniesiony na ulicę Zamkową.

- Nieruchomość została uwolniona i przekazana w administrowanie Zarządowi Budynków Komunalnych w Elblągu. W najbliższym sąsiedztwie nieruchomości zlokalizowane są budynki mieszkalne jedno i wielorodzinne oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym szkolnictwa. Na obszarze, na którym znajduje się nieruchomości, brak jest obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Planuje się zbycie przedmiotowej nieruchomości w drodze przetargu. W celu powiększenia miejskiej oferty inwestycyjnej, podjęcie uchwały jest uzasadnione. Wartość rynkowa nieruchomości, ustalona zostanie przez rzeczoznawcę majątkowego w operacie szacunkowym - czytamy w projekcie uchwały.

Willa przy Królewieckiej 135, na rogu z ul. Owocową należała kiedyś do architekta miejskiego Friedricha Lehmanna, który miał tutaj swoją pracownię i mieszkanie, a następnie do inżyniera Bruno Dittmara.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Kolejny piękny budynek zaraz trafi w ręce któregoś z elbląskich biznesmanów, bo niestety nikogo innego nie będzie stać na robienie remontu zgodnie z wytycznymi konserwatora. Z jednej strony dobrze, bo może chociaż odzyska blask zamiast niszczeć, z drugiej fajnie by było gdyby powstała tam jakaś kawiarnia czy gastronomia, żeby ten budynek był dostępny dla zwykłego "kowalskiego". .. PS. Jak miasto będzie się utrzymywać jak już wyprzeda wszystko co ma to wyprzedania?
NiePrawyAleSprawiedliwy- (2021.10.27)
aby do emerytury starczyło tego, aby starczyło,
wpłatomat (2021.10.27)

info

24  
  3
@NiePrawyAleSprawiedliwy- - Sam kup i nie marudź. Konserwator z nazwy a nadzorca z funkcji zadba o to aby remont był zgodny z zabytkiem. Tylko ten budynek niewiele sobą reprezentuje. Czasy pałaców i rezydencji się skończyły. Ludzie zamożni na hektarze ziemi pod Elblągiem pobudują się na wysoki połysk wg własnego widzi-mi-się.
(2021.10.27)
Lepiej żeby trafił w prywatne ręce niż miał niszczeć pod okiem zbk, a argumenty żeby był otwarty dla zwykłego kowalskiego to kolejne narzekactwo elblążkowe, budynek może ładny ale bez przesady!
Dvl (2021.10.27)

info

76  
  8
Przedwojenna "Villa Charlotte". Po upadku PRLu mieszkał tu pewien znany Elblążanin, który nieciekawie skończył.
erg. (2021.10.27)
Tu się robiło karty sportowca?
Kolega Dlugiego (2021.10.27)

info

12  
  1
Czy to miasto stało się giełdą staroci? Sprzedają wszystko co zostało po Niemcach. A tak swoją drogą: co dzieje się z budynkiem koło ratusza zakupionym przez miasto?
Ruminek (2021.10.27)
Elbląg. .. .tanio sprzedam.
Wróbel na harleyu (2021.10.27)
"Teofile"zapewne chcieli by to świństwo poniemieckie zburzyć tak jak i posowiecki PKiN
:-) (2021.10.27)

info

16  
  7
Na Kopernika też stoi pustostan. Idealny na hotel
Nie dla psa (2021.10.27)

info

18  
  3