Rowerowa drezyna nadzalewowa już za rok?

63
27.09.2021
Rowerowa drezyna nadzalewowa już za rok?
Kolej Nadzalewowa, fot. Anna Dembińska (archiwum portel)
Powstaje konsorcjum trzech prywatnych firm, które chcą przejąć i zagospodarować część Kolei Nadzalewowej na odcinku od Suchacza do Fromborka. Tą trasą już od przyszłego sezonu turystów mają wozić drezyny rowerowe.

Uchwała, która wskazuje spółkę z o.o. NDK z siedzibą w Warszawie jako zarządcę linii kolejowej nr 254 na odcinku od przystanku Suchacz Zamek do granicy gminy Tolkmicko znalazła się w porządku sesji Rady Miejskiej w Tolkmicku z 24 września.

- Została ona jednak zdjęta z programu tej sesji ze względów formalnych: spółka nie zdążyła do tego czasu dopełnić wszystkich kwestii związanych z rejestracją KRS. Niestety tak długo trwa ta procedura. Uchwała trafi pod obrady radnych podczas następnej sesji, w październiku – wyjaśnia Magdalena Dalman, burmistrz Tolkmicka.

Od 1 kwietnia 2006 roku na linii kolejowej nr 254 nie spotkamy już regularnego pociągu. Jedynymi kursującymi składami były pociągi turystyczne, najczęściej retro. Były również starania o przejęcie linii od PLK przez samorządy. Był też pomysł, by turystów woziły tą trasą drezyny. Każda z tych koncepcji skończyła się na etapie planów. Być może teraz będzie inaczej?

- Spółka trzech firm, w tym jedna z Gdańska, już od przyszłego roku chciałaby na tym odcinku uruchomić ruch drezyn rowerowych. Oczywiście przed spółką ogrom pracy, ponieważ tą linią na niektórych odcinkach nie da się przejść, a co dopiero mówić tutaj o ruchu drezyn. Tym niemniej konsorcjum swój plan chciałby wcielić w życie już od przyszłego sezonu turystycznego – mówi Magdalena Dalman.

Gmina nie partycypowałaby w kosztach ponownego uruchomienia linii 254. To wydaje się ważnym argumentem dla tolkmickich radnych, którzy mieliby podjąć decyzję w tej sprawie, bowiem pomysły na przywrócenie trasy nie doszły do realizacji między innymi wskutek braku pieniędzy w samorządach.

W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in.: "pismem z dnia 12 lipca br. NKD sp. z o.o. zwróciła się z wnioskiem o wskazanie jej jako zarządcy linii kolejowej 254 przebiegającej na terenie Gminy Tolkmicko w kilometrażu od 17,46 Suchacz Zamek do 31,80 granica gminy Tolkmicko w celu jej dalszej eksploatacji. Art. 18 ust. 6a ustawy z dnia 8 września 2000r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe (t.j. Dz. U. z 2021r., poz. 146) określa, że do dokonania przez PKP czynności prawnych polegających na nieodpłatnym przejęciu przez podmiot trzeci linii kolejowej w zarządzanie, niezbędne jest wskazanie przez jednostkę samorządu terytorialnego zarządcy, który będzie eksploatował dany odcinek linii kolejowej."

Uchwała radnych to dopiero część procedury, której musi dopełnić spółka.

- Uchwała jest niezbędna, aby spółka mogła przejąć nieodpłatnie linię 254 od PLK. Taką uchwałę, o ile mi wiadomo, podjąć mają również radni Fromborka – mówi Magdalena Dalman.

Dzisiaj nie udało nam się skontaktować z władzami Fromborka. Do tej sprawy wrócimy.

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Bardzo ciekawy pomysł ale czemu z suchacza a nie z elblag? W sesnie rozumiem ze od czegos trzeba zaczac ale czy elblaf tez jest brany pod uwage?
sdfsdf (2021.09.27)
a co to jest dyrezyna?
jagłupi (2021.09.27)
Zrobilibyście zwykłą trasę rowerową, a nie cudujecie z jakimiś drezynami. Bez sensu.
niechceunikalnegopodpisu (2021.09.27)
No i mamy konkretne konsekwencje niedawnego sPOtkania oligarchii, patodeweloperki i burżuazji niedawno we Fromborku (z neoliberalnymi samorządowcami, dla POrządku)- czy mam przyPOminać, kto i dlaczego (PO-PSL, prywaciarskie rzęch-busiarstwo)dąży do przejęcia tej linii i uniemożliwienia jej reaktywacji oraz świadczenia rzetelnych usług kolejowo-transportowych dla ludności?
RobertKoliński (2021.09.27)
@sdfsdf - Gdy ostatnio byla inicjatywa rewitalizacji linii nadzalewowej, władze Elbląga - z Wróblem na czele - zareagowały, jak oparzone na taki pomysł i go odrzuciły. Skończyło się histeryczną wręcz sprzdażą Dworca Zdrój "tajemniczemu wlaścicielowi"za bezcen. Byle tylko uwalić potencjalną atrakcję. Nic więc dziwnego, że nikt nie chce brać pod uwagę naszego miasta. A może nawet inicjatorzy w/w pomysłu podeszły do wladz Elbląga, ale usłyszały - "nie bo nie". Tak wlaśnie "pro-rozwojowo i perspektywnicznie"dzialają władze miasta. W dobie przekopu Mierzei rewitalizacja linii powinna być priorytetem. I tu powstaje pytanie - czy wladze miasta celowo dzialają na szkodę miasta czy moze wzdłuż linii mieszka jakiś pociotek kogos z UM, ktory się "popłakał", ze ciuchcia będzie mu znowu jeździla pod oknem? Pole do popisu dla reporterów, ktorzy chyba boją się naszym wladzom zadawać trudne pytania.
Do_pomorskiego (2021.09.27)
@RobertKoliński - Nie, to nie tak! Po tych akcjach z rewitalizacją kolei, jakei urządził Wrobel - histeria na samą myśl rewitalizacji czy sprzedaż dworca - nikt juz nie traktuje poważnie naszego miasta w tej kwestii. Opinia poszła w Świat. Przypadek? A o sprawie sprzedaży, która podobno miala zostać poddana kontroli nadal cisza. ..
Do_pomorskiego (2021.09.27)
Ale się uśmiałem. Jak PKP się zgodzi to będzie cud. Wymyślą jakiś powód typu znaczenie strategiczne i tyle z tego będzie. To samo było z drezynami kupionymi przez Tolkmicko. PKP jest jak pies ogrodnika, sam nie zje, drugiemu nie da.
(2021.09.27)

info

22  
  4
Redakcja może zainteresuje się tym drezynom na które dostali dofinansowanie w Tolkmicku?! Warto spojrzeć na władze stowarzyszenia. .. i kwotę oraz to czy projekt miał sens wydatkowania takiej kasy?!
Kat_Na_Idiotów (2021.09.27)

info

17  
  2
@Do_pomorskiego - To niestety bardzo tak - ten pomysł 3 prywaciarzy nie jest ani nowy, ani też "bezhaczykowy"; chodzi zwyczajnie o to, żeby dziś bić pianę i robić medialną kontrofensywę do społecznego i rządowego pomysłu rewitalizacji tej linii kolejowej. Utrącenie przez pazerną a aspołeczną koalicję PO-PSL koncepcji odbudowy Linii Nadzalewowej nie POzostało bez wymiernego, społeczno-politycznego skutku w lokalnej opinii publicznej przecież. Dziś te zarobasy i wraże lib-szkodniki próbują zwyczajnie innej taktyki: - Patrzcie, jak chcemy robić byznesy na tem szlaku, mówią, ale nam WRAŻE PISIORY ROBIĆ NIE POZWALAJO!!1 [POmijam tu już całkiem idiotyczny sposób przeprowadzania tej propagandowej operacji - kto niby za tę naprawę szlaku miałby zapłacić, bidne samorządy? xd - ale to nie jest kwestia tylko nieudolności i sabotażu elbląskiego ratusza. To jest grubsza, i do tego zorganizowana!, POlityczna akcja; ]
RobertKoliński (2021.09.27)
@RobertKoliński - Wladze UM Elbląg pokazaly, jak dba się o takie atrakcje ze środkow publicznych :). Musiał przyjsć prywaciarz, ktory widzi potencjał i tyle. Ta, jak tutaj. A że wladze Elbląga po raz kolejny pokazały, że są nieprzychylne inwestorom. ..
Do_pomorskiego (2021.09.27)