Przekop Mierzei: Budują most i śluzę

91
26.06.2020
W pierwszej połowie przyszłego roku ma być gotowy jeden z mostów nad przekopem Mierzei Wiślanej. - Ten obiekt jest niezbędny z tego względu, że musimy przełożyć na niego ruch, aby umożliwić wykonywanie ścianek szczelnych i kanału żeglugowego – mówi Jacek Szymański dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix. Co obecnie dzieje się na budowie przekopu? Zobacz zdjęcia i film. 

Obecnie w rejonie Zatoki Gdańskiej zakończono prace związane z pogrążaniem ścianki szczelnej nabrzeża południowego wraz z zakotwieniem mikropali  i zalądowieniem tego obszaru. Na nasadach falochronu zachodniego i wschodniego także zakończyło się pogrążanie ścianek szczelnych. Trwają prace pogłębiarskie w rejonie nabrzeża południowego. Coraz bardziej widoczne są też efekty prac przy budowie mostu, śluzy i kanału żeglugowego. Na mostach północnym i południowym zakończono pogrążanie pali prefabrykowanych, a na moście południowym, na którym prace są bardziej zaawansowane, trwają roboty żelbetowe.

- Planujemy uzyskać gotowość tego obiektu do przejazdu i poprowadzenia nim ruchu, w pierwszej połowie przyszłego roku – mówi Jacek Szymański dyrektor projektu z konsorcjum NDI/Besix.

- Ten obiekt jest niezbędny z tego względu, że musimy przełożyć na niego ruch, aby umożliwić wykonywanie ścianek szczelnych i kanału żeglugowego.

Wykonawca rozpoczął roboty w obrębie śluzy i bram śluzy. Kontynuowane są roboty ziemne, umocnienia skarp oraz budowa nasypów pod drogi.

– Prace toczą się zgodnie z przyjętym harmonogramem. Prowadzone są między innym roboty związane z mostami, mamy już częściowo pozalewane podpory, gotowe są wzmocnienia pod obydwa przyczółki. Trwają również prace związane ze śluzą, która będzie miała głębokość 6,5 m. Ta rezerwa, w stosunku do planowanej obecnie głębokości toru wodnego (5 m) jest pozostawiona na przyszłość, tak aby łatwiej można było dostosować parametry drogi wodnej do wymogów związanych z rozwojem żeglugi w tym rejonie – powiedziała Anna Stelmaszyk-Świerczyńska, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni ds. technicznych i pełnomocnik dyrektora ds. realizacji projektu. - Z uwagi na duże zainteresowanie, jakie wzbudza budowa, a także w trosce o płynność i bezpieczeństwo ruchu drogowego, w uzgodnieniu i dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Elbląg, niedługo zostanie oddane do użytku tymczasowe miejsce postojowe, zlokalizowane po wschodniej stronie budowy od strony Zalewu Wiślanego. 

Na terenie budowy uruchomiony został również węzeł betoniarski, który umożliwi przygotowywanie mieszanki betonowej na miejscu, bez konieczności jej transportu. Na terenie Zalewu Wiślanego zostało przygotowane nabrzeże tymczasowe, które jest wykorzystane na potrzeby dostarczania materiałów oraz sprzętu do budowy obwiedni sztucznej wyspy. Aktualnie trwają dostawy materiałów i mobilizacja sprzętu, aby zintensyfikować prace przy budowie wyspy.

W najbliższych tygodniach na budowie pojawi się kolejny sprzęt do prowadzenia prac. Będą to m.in. pontony i urządzenia, które rozpoczną pogrążanie ścianek szczelnych z wody. Oprócz prac przy budowie falochronów,  toczyć się będą roboty pogłębiarskie w basenie portowym w obrębie nabrzeża południowego.

- Będziemy kontynuować też roboty w obszarze śluzy i bram śluzy – mówi Dominik Wróblewski, kierownik budowy konsorcjum NDI/Besix.  - W lipcu planujemy zakończyć roboty żelbetowe na moście południowym, a rozpocząć na moście północnym. Kontynuowane będą roboty ziemne związane z pogrążaniem ścianki kanału i budową układu drogowego.

Przekop Mierzei: Budują most i śluzę
(fot. materiały prasowe NDI/Besix)

Pozostałe prace na najbliższe tygodnie to budowa budynków administracyjnych, czyli bosmanatu, prace branżowe tj. elektryczne, techniczne i sanitarne. Rozpoczną się także prace przy obwiedni sztucznej wyspy.

W toku są przetargi na drugą część budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, a mianowicie umocnienie brzegów rzeki Elbląg, a także na pogłębiarkę, która będzie dedykowana utrzymaniu nowej drogi wodnej, a prawdopodobnie również wykona część prac przy trzecim etapie budowy, tj. pogłębianiu toru na Zalewie Wiślanym.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,880 km (w tym przejście przez Zalew Wiślany - 10,176 km; rzekę Elbląg – 10,381 km; pozostałe 2,323 km to odcinek stanowiska postojowego, śluzy i portu zewnętrznego), a jej głębokość to 5 m. Docelowo ma ona umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości.

Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r. Inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, a wykonawcą pierwszej, aktualnie realizowanej części inwestycji konsorcjum firm NDI/Besix. ​

Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Brawo prezydent Duda. Brawo Pis. Ma moj glos!
MieszkaniecEl (2020.06.26)
Bardzo dobrze że prace idą w tak szybkim tempie !!!! Brawo Polska !!!! A dla czerwonej hołoty gest Kozakiewicza !!!!!
Miś uszatek (2020.06.26)
Dobrze ze Miasto Elbląg nie miesza się do tego mostu bo by była kładka drewniana nieprzejezdna
(2020.06.26)

info

100  
  15
nie cieszcie się tak bo Trzaskowski wygra i skończy z tym idiotycznym przekopem, marnowanie pieniędzy bez sensu, głosujcie na Rafała
emeryt Elblag (2020.06.26)
Co do przekopu i bełkotu jednego z kandydatów na Prezydenta Polski o ewentualnym wstrzymaniu prac "Jedyną opcją przerwania prac przy kanale jest wniesienie projektu ustawy nowelizującej tzw. plan wieloletni dotyczący przekopu Mierzei Wiślanej, który został poparty w Sejmie przez ponad 400 posłów - w tym tych, którzy zasiadają w ławach opozycji. Dlatego też trudno przypuszczać, że tym razem inicjatywa zmiany tej specustawy mogłaby się udać - ocenił rzecznik ministerstwa gospodarki morskiej. "a póki co Pis ma większość. Kopać !
pampi-ZAWADA (2020.06.26)
@emeryt Elblag - Nie emeryt a smietdzaca ruska onuca! Wypad do putina.
(2020.06.26)
@emeryt Elblag - Emeryt, pomarzyć mozesz. Wszyscy głosujemy na Andrzeja
(2020.06.26)
@Miś uszatek-pupil czerwonej hołty, ulubieniec otumanianych ideologią bolszewicką dzieci. Od razu widać kim jest twój idol, morały kończące każdy odcinek wypaliły piętno na twej psychice i logicznym myśleniu.
(2020.06.26)
@pampi-ZAWADA - Trzaskowski, Hołownia i chyba Biedroń. 3,nie 1.
hgfd (2020.06.26)
@MieszkaniecEl- czy zdajesz sobie sprawę ile za te pieniądze można by wybudować basenów takich jak przy Spacerowej, ile kilometrów ścieżek rowerowych, ile podziemnych przejść dla pieszych itp, itd. Ale w sumie lepiej wykopać ten rowek, niż utopić te pieniądze w szczujnię pisu. -, skoro opieka medyczna nie wymaga dofinansowania.
logic (2020.06.26)