Bitwa o słowa trwa

56
13.07.2018
Bitwa o słowa trwa
Radość z uniewinnienia Roberta Kolińskiego nie trwała długo (fot. AD, arch. portEl)
Robert Koliński, działacz partii Razem i Jacek Gierwatowski, działacz Obozu Narodowo-Radykalnego znowu spotkają się na sali sądowej. Ich spór dotyczy wpisów internetowych dotyczących ONR, których autorem był Koliński. Co prawda, wyrok z lutego był korzystny dla działacza Razem, jednak dziś (13 lipca) Sąd Okręgowy w Elblągu go uchylił i sprawa wróci na wokandę.
Robert Koliński w lutym 2017 r. zamieścił w mediach społecznościowych i lokalnych portalach szereg wpisów dotyczących ONR. Napisał też do prezydenta i przewodniczącego Rady Miejskiej, protestując przeciwko temu, by ONR współorganizował w Elblągu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „Organizatorem tego haniebnego wydarzenia są m. in. Obóz Narodowo-Radykalny oraz Młodzież Wszechpolska, organizacje w sposób jawny odwołujące się do swych przedwojennych, faszystowskich, antysemickich, rasistowskich i ksenofobicznych korzeni” - napisał Robert Koliński w jednym z komentarzy na portEl.pl
   Te i inne wpisy tego rodzaju nie spodobały się 47-letniemu Jackowi Gierwatowskiemu, współzałożycielowi Stowarzyszenia Elbląscy Patrioci i członkowi ONR, który był głównym organizatorem marszu. Skierował do sądu prywatny akt oskarżenia, domagając się przeprosin i wpłacenia 2 tysięcy złotych na cele społeczne.
   Po kilku miesiącach procesu w lutym 2018 r. zapadł wyrok w tej sprawie. Sędzia Maciej Rutkiewicz uniewinnił Roberta Kolińskiego od stawianych mu zarzutów, a kosztami procesu (około 800 zł) obciążył oskarżyciela prywatnego.
   - Pańska organizacja niestety sama na siebie ukręciła ten bicz. Nawiązujecie do organizacji przedwojennej, która była jawnie organizacją faszystowską, stosujecie te same symbole i nazwy – mówił do oskarżyciela po ogłoszeniu wyroku sędzia Maciej Rutkiewicz, odnosząc się do zapisów deklaracji założycielskiej ONR i organizowanych przez to stowarzyszenie wydarzeń.
   Wyrok nie był prawomocny, strony mogły się odwołać. Oskarżyciel prywatny tak też uczynił. Dziś (13 lipca) Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił poprzedni wyrok w całości i skierował sprawę do ponownego rozpoznania.
   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Panie Koliński czy jest pan Polakiem? Czy zna pan historię Polski? Faszystami i antysemitami byli Niemcy, którzy muszą Polsce wypłacić reparacje za swoje zbrodnie.
(2018.07.13)
Identyczna sprawa w Gdansku z udziałem lewicowo obrzydliwego prezydenta Gdańska i jakoś został skazany. Tam sądy są inne niż ten czerwony Elbląg, który chroni darmozjada i miłośnika Trockiego.
Kaja.Z (2018.07.13)

info

47  
  43
Ten pan ze zdjęcia ma do powiedzenia dużo i na każdy temat. Mądrzy ludzie mówią, że nieraz warto wziąć na wstrzymanie.
(2018.07.13)

info

34  
  11
Koliński ma masę czasu jako nierob, więc za chwilę zasypie was komentarzami z milionem fantazyjnych ników. Co za typ. Elbląg takich trutni nie szanuje.
Głos miasta (2018.07.13)

info

46  
  23
Musi to na Rusi. Polacy lubią robić z siebie ofiarę losu na całą Europę, wracać do przykrej historii. Wiecznie narzekać i tylko myśleć o II woj św., zamiast o przyszłości. Tak do porzygania. Najbardziej zabawne są marionetki z ONR, które rzucają tępe hasełka, non stop gloryfikują żołnierzy wyklętych, a robią u Niemca czy w UK :D. Brawa dla sądu, za decyzję.
jdjd (2018.07.13)
Ale cojones, dobrozmienne sądy w działaniu - no nic, będziem wykazywać faszystowski charakter nacjololi z ONRu ponownie przed kolejnym sądem, tym razem już w kampanii wyborczej. Ale to już po wakacjach - No Pasarán!:)
RobertKoliński (2018.07.13)
Pani sędzi ku pamięci:) https://www.facebook.com/osrodek.monitorowania/posts/770818879759914
RobertKoliński (2018.07.13)

info

10  
  15
Polacy murem za ONR!
(2018.07.13)
Przykro mi, ale p. Koliński ma rację. Smutne, że ktoś to kwestionuje. Panu Gierwatowskiemu proponuję analizę dostępnych źródeł, które dokumentują poczynania ONR-u, organizacji, która powinna zostać zdelegalizowana z przyczyn wspominanych przez p. Kolińskiego. Nie wątpię, że p. Gierwatowski nie identyfikuje się ze wszystkim hasłami głoszonymi przez członków ONR-u, ale fakty są takie, ze hasła te jednak padają. I są niestety przyczyną wstydu i zażenowania, podobnie jak prezentowane przez tzw. prawdziwych Polaków zachowania. Bywa, że powiązane są z przemocą, skrajną agresją np. wobec cudzoziemców. Przecież to totalny obciach. Potem się dziwić, ze ktoś w tramwaju pobije obcokrajowca, czy kogoś o ciemnym kolorze skóry. No tak niestety jest.
Elbląg-mentalnawioska (2018.07.13)
Polska oenerowska, Polska kibolska. .. .mam nadzieję, ze jednak nie.
Zbychu (2018.07.13)