Święto Konstytucji 3 Maja

15
03.05.2011
Święto Konstytucji 3 Maja
Generał Krzysztof Makowski odebrał meldunek o gotowości pododdziałów do uroczystości (fot. AD)
Konstytucja 3 Maja była drugą na świecie, ale pierwszą w Europie nowoczesną, spisaną ustawą rządową. Elblążanie rocznicę jej przyjęcia świętowali dziś na Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Zobacz więcej zdjęć.
Wcześniej, o godzinie 10 w katedrze pw. św. Mikołaja odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. W południe rozpoczęły się uroczystości na Pl. Kazimierza Jagiellończyka. Uczestniczyły w nich pododdziały Garnizonu Elbląg, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, parlamentarzyści, młodzież elbląskich szkół. Ceremoniałowi wojskowemu przewodniczył zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Krzysztof Makowski. W tym uroczystym dniu wręczył wyróżniającym się żołnierzom honorowe odznaki Zasłużony Żołnierz RP.
   Natomiast wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski przypomniał historię Konstytucji 3 Maja.
   - Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie nowoczesną i wręcz wizjonerską ustawą rządową – mówił. – Pamięć o niej pomagała w dążeniu do niepodległości.
   Wiceprezydent wskazywał na trudne losy Konstytucji 3 Maja aż do roku 1989: - I dzisiaj z dumą możemy obchodzić Święto Konstytucji i śmiało zaśpiewać „Witaj majowa jutrzenko/świeć naszej polskiej krainie/ uczcimy ciebie piosenką/która w całej Polsce słynie. Witaj Maj 3 maj dla Polaków błogi raj”.
   Odbył się również Apel Pamięci, podczas którego salwami oddano hołd twórcom konstytucji, a także tym, którzy do końca byli wierni jej ideałom.
   Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A w e Fromborku szpital przyjął nowego pacjenta : http://frombork.wm.pl/48455,Przyjechali-sympatycy-Palikota-i-wygrali-prawybory.html
Kot z azbestu (2011.05.03)

info

0  
  0
Pan Viceprezydent Lewandowski popełnił dzisiaj jaskrawe faux pas. Miast przywitać zebranych słowami "Dzień Dobry", "Uszanowanie", "Witam zebranych", czy powiedzieć jakiś parę zdawkowych słów na rozgrzewkę, podziękować młodzieży za przybycie itd. Zaczął in extenso czytać przygotowany zdawkowy i sztampowy tekst, do tego monotonnym usypiającym głosem - było ta naprawdę słabe wystąpienie. Gdyby nie przenikliwe zimno, to z pewnością parę osób by uśpił. To dziwna sytuacja - zważywszy, że Pan Lewandowski jest młodym człowiekiem, dobrze się prezentujacym na zewnątrz, a popełnia tak kardynalny błąd - kindersztuba kłania się nisko!
Na Placu K. Jagiellończyka.../ (2011.05.03)

info

0  
  0
A propos Gdzie na tak ważnej uroczystości nasz Prezydent bo i wczoraj również go nie było. .. .. za to widywany jest na meczach. .. .. czy to święto nie warte jest jego uwagi????. .. ..
SZanujący obywatel Elblaga (2011.05.03)

info

0  
  0
Do Portel (nie publikowac): pierwsze zdanie "swicie"
nie publikowac (2011.05.03)

info

0  
  0
niestety jaki prezydent tacy i zastępcy, jaka władze miasta takie święto, jaki intelekt takie przemówienie, jakie wojsko taka defilada, i ten uniwersalny pomnik co "pamięta" i 1 maja i 22 lipca itd i itp i na koniec jeszcze później jacy "dyrektorzy" takie i "departamenty' JM
(2011.05.03)

info

0  
  0
Nawt pogoda sie buntuje i pokazuje sprzeciw rzadowi dyletanta i oszusta
(2011.05.03)

info

0  
  0
To prawda jaki prezydent tacy zastępcy, przecież wiadomo kto to Lewandowski kolesie. Mądrych zwalnia się a zostają kumple nic nie znający się wstyd my ludzie z Fromborka jeszcze dziś śmiejemy się z wczorajszych wystąpień całe szczęście że partia Plikota stoi tak wysoko. Tak trzymać.
(2011.05.03)

info

0  
  0
niektóre buraki oficjalnie głoszą, że to jest druga w Europie konstytucja, inni nie uważają tego dnia za święto naszego narodu jak widać, taka to ich Polskość. To wszystko wina opozycji pewnie :)
(2011.05.03)

info

0  
  0
oj tam, oj tam. .. nie było go bo kaca leczył. .. .nie pierwszy raz i nie ostatni. Chcieliście. .. .to macie :)
(2011.05.03)

info

0  
  0
oj ta oj ta zaraz leczył kaca. Wiązał buty panu wojewodzie, przed uroczystościami w olsztynkowie.
gmol (2011.05.03)

info

0  
  0