Święto Dywizji

11
16.09.2011
Święto Dywizji
Ciekawym elementem obchodów 92. rocznicy powstania 16 PDZ był udział Szwadronu Kawalerii (fot. AD)
15 września w Elblągu odbyły się uroczystości związane z obchodami 92. rocznicy istnienia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podczas popołudniowej zbiórki pododdziałów mówiono o historii jednostki, jej dzielnych żołnierzach, którzy biorą udział m.in. w misjach stabilizacyjnych, a także o zmianach strukturalnych. Zobacz fotoreportaż.
Najpierw było na wesoło, później – poważnie i uroczyście. Przed południem na Pl. Kazimierza Jagiellończyka rozpoczął się festyn wojskowy dla najmłodszych. Następnie o godz. 16.30 w katedrze odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy, zaś dwie godziny później pododdziały stawiły się na uroczystą zbiórkę ponownie na placu w centrum miasta.
   Wśród zaproszonych gości nie zabrakło byłych dowódców jednostek 16 PDZ, kombatantów, przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów, przedstawicieli służb mundurowych, a także instytucji i organizacji.
   Podkreślano, że rodowód 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej nierozerwalnie związany jest z powstaniem zrębów polskiej państwowości i tworzeniem regularnych jednostek wojska polskiego przed odradzającą się wówczas Rzeczpospolitą Polską.
   Formowanie ówczesnych jednostek 16 Dywizji Piechoty odbywało się w Poznaniu, Inowrocławiu i Toruniu. W styczniu 1920 roku oddziały wkroczyły na Pomorze przyznane Polsce na mocy traktatu wersalskiego. 16 marca 1920 r. - w uznaniu zasług żołnierzy w walkach o odzyskanie niepodległości Rzeczpospolitej - dywizja otrzymała numer „16” i wyróżniającą nazwę „Pomorskiej”.
   Bohaterscy żołnierze brali udział w działaniach obronnych, prowadzili krwawe walki z hitlerowskim najeźdźcą. Na pamiątkę jednej z bitew 14 września ustanowiono świętem Dywizji.
   16 PDZ tworzyły pokolenia żołnierzy. Zawsze na straży obronności. Ostatnie zadania to misje stabilizacyjne. Gdy świętowano urodziny dywizji, trwały wloty żołnierzy na dziesiątą zmianę do Afganistanu. W sumie poleci tam blisko tysiąc żołnierzy 16 PDZ.
   Dywizja przechodzi też zmiany strukturalne. Z jej struktur zostały wyłączone: 16 batalion saperów, 16 batalion remontowy, 16 batalion zaopatrzenia. Natomiast włączona została 1 Brygada Pancerna i jej pododdziały stacjonujące w garnizonach Wesoła, Siedlce, Chełm i Zamość. Do końca tego roku zakończy się proces rozformowania 13 Pułku Przeciwlotniczego i 16 Pułku Artylerii Część sił i środków wejdzie w skład innych jednostek.
   Uroczystość na Pl. Kazimierza Jagiellończyka to także wręczenie wyróżnień z okazji święta dywizji, Apel Pamięci, złożenie wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Króla Kazimierza Jagiellończyka, pokaz musztry paradnej.
   
A

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Byłem, widziałem. .. A raczej nie widziałem: apelu pamięci, musztry paradnej. Mam wrażenie, że piszącemu nie chciało się doczekać do końca imprezy. Ale, może się czepiam?
(2011.09.16)

info

0  
  0
Popieram wpis pierwszy i dodam, dużo gadania którego mało kto słyszał. Nagłośnienie -kolumny z demobilu. Więcej przedstawiania kto to nie przyjechał jak konkretnego widowiska. Na dodatek mieli co goście oglądać z trybuny bajzel na terenie i nie zaczętą galerię.
(2011.09.16)

info

0  
  0
do wpisow poprzednjch, czy wojsko jest winne dziurawym droga?kiedy zaprosicie mieszkancow elblaga na festyn z okazji swieta waszych zakladow pracy?
(2011.09.16)

info

0  
  0
A wojo czeżwe było?
(2011.09.16)

info

0  
  0
Zdjęcie 16 najlepsze; -)
uczestnik (2011.09.16)

info

0  
  0
To prawda, 16 najlepsze. Może dlatego, że to nie są żołnierze?
(2011.09.16)

info

0  
  0
Słaby ten pomnik czy raczej popiersie Kazimierza Jagiellończyka, powinien być na prawdę okazały, z fontanną n. p. - władze może o tym pomyślą, bo jest o czym !!!!
(2011.09.17)

info

0  
  0
Faktycznie słabe te popiersie.
(2011.09.17)

info

0  
  0
Ciekawe co ta dzisiejsza Pomorska Dywizja Zmechanizowana ma historycznie wspólnego z tą z 20-go roku walczącą o niepodległość Polski, poza tym że używa jej nazwy. Dzisiejsza 16 Dywizja jest bezpośrednią spadkobierczynią i sukcesorką16 Kaszubskiej Dywizji z Pomorskiego Okręgu Wojskowego pilnującej podległości Polski w czasach PRL-u. To ona wyruszyła w czasie stanu wojennego pacyfikować Warszawę i Gdańsk. Służyłem w tejże z poboru w 13 Plot. w tamtym czasie i nie mam dobrego zdania o tym tworze i jego wyindoktynowanej kadrze. Krótka pamięć oszczędzając na prawdzie wzbogaca schizofrenię.
exbombardier (2011.09.18)

info

0  
  0
Było być nauczycielem ! Resort oblicza, że od 2015 r. minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników uczelni publicznych będą o co najmniej 30 proc. wyższe w stosunku do 2012 r. Tak więc, drogie "ciało pedagogiczne" czas przechodzić kursy wojskowe bo wojska nie zobaczysz, oj nie zobaczysz.
(2011.09.18)

info

0  
  0