Hymn i wystawa, czyli unijne świętowanie
"Unia to tylko szansa, jak ją wykorzystamy, zależeć będzie tylko od nas" – powiedział 15 lat temu Henryk Słonina, były prezydent miasta, podczas uroczystości z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Miasto świętowało to wydarzenie przez cztery dni, od 30 kwietnia do 3 maja. Odbywały się koncerty, festyny, zawody sportowe. 2 maja odsłonięto "znak miast partnerskich", znajdujący się przy placu Słowiańskim, a zrobiono to w dość nietypowy sposób.
"W rodzinie miast Unii Europejskiej przywitał Elbląg angielski "krzykacz" - postać, którą można by też nazwać heroldem.Trevor Heeks z Trowbridge na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi, a od prawie 20 lat na imprezach miejskich, wystawach czy targach ogłasza ważne wydarzenia, wykrzykuje komunikaty i zapowiada gości" – informowaliśmy wtedy naszych Czytelników. - "Niewysoki, ubrany w tradycyjny angielski strój i angielskiej urody herold obwieścił wstąpienie naszego miasta do europejskiej rodziny przy dźwiękach dzwonu i salwach śmiechu zaproszonych gości:
- Witamy Elbląg w Unii Europejskiej! Boże, chroń królową! Boże, błogosław Elbląg!".