Hymn i wystawa, czyli unijne świętowanie

67
01.05.2019
Hymn i wystawa, czyli unijne świętowanie
Jak fundusze unijne zmieniły Elbląg? To można zobaczyć na wystawie ustawionej między Ratuszem Staromiejskim a katedrą (fot. Anna Dembińska)
Modernizacja oczyszczalni ścieków, ale i instytucji kultury: Galerii El, Biblioteki Elbląskiej, Muzeum Archeologiczno – Historycznego, budowa Centrum Rekreacji Wodnej Dolinka i siedziby Młodzieżowego Domu Kultury przy ul. Warszawskiej, a także węzła Elbląg – Wschód czy Elbląskiego Parku Technologicznego – to tylko kilka inwestycji, które w ciągu 15 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej zrealizowano w Elblągu. Dziś jest okazja do tego, aby powspominać i podsumować ten okres. Zobacz zdjęcia z elbląskiego świętowania 15-lecia integracji.

 "Unia to tylko szansa, jak ją wykorzystamy, zależeć będzie tylko od nas" – powiedział 15 lat temu Henryk Słonina, były prezydent miasta, podczas uroczystości z okazji wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Miasto świętowało to wydarzenie przez cztery dni, od 30 kwietnia do 3 maja. Odbywały się koncerty, festyny, zawody sportowe. 2 maja odsłonięto "znak miast partnerskich", znajdujący się przy placu Słowiańskim, a zrobiono to w dość nietypowy sposób.
   "W rodzinie miast Unii Europejskiej przywitał Elbląg angielski "krzykacz" - postać, którą można by też nazwać heroldem.Trevor Heeks z Trowbridge na co dzień pracuje z osobami niepełnosprawnymi, a od prawie 20 lat na imprezach miejskich, wystawach czy targach ogłasza ważne wydarzenia, wykrzykuje komunikaty i zapowiada gości" – informowaliśmy wtedy naszych Czytelników. - "Niewysoki, ubrany w tradycyjny angielski strój i angielskiej urody herold obwieścił wstąpienie naszego miasta do europejskiej rodziny przy dźwiękach dzwonu i salwach śmiechu zaproszonych gości:
   - Witamy Elbląg w Unii Europejskiej! Boże, chroń królową! Boże, błogosław Elbląg!".

Hymn i wystawa, czyli unijne świętowanie
Tak było 15 lat temu (fot. arch.PortEl.pl)
- To był bardzo radosny dzień, wszyscy bardzo się cieszyliśmy, że jesteśmy w tej wspólnej Europie i mamy przed sobą perspektywy. Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy te 15 lat – wspominał dziś (1 maja) Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej pod Ratuszem Staromiejskim.
   Po czym zachęcił zebranych do wspólnego odśpiewania najpierw hymnu Polski, a później "Ody do radości", będącej oficjalną pieśnią Unii Europejskiej. Zobacz więcej zdjęć.
   O tym jubileuszu przypominać ma także wystawa, ustawiona między Ratuszem Staromiejskim a katedrą - pokazano na niej największe projekty inwestycyjne. Do tego dochodzą tzw. projekty miękkie, czyli różnego rodzaju szkolenia, imprezy edukacyjne czy kulturalne. Na to wszystko Elbląg pozyskał łącznie prawie 815 mln zł dofinansowania. 

mw

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
żeby nie Unia, byłoby tu bagno.
(2019.05.01)
Tłumy i tancerz! Nawet prezio olewke ma na to!
(2019.05.01)

info

19  
  4
Zatañczył tak jak mu zagrali, haha ale farsa elbląska
(2019.05.01)

info

16  
  3
Zdjęcie nr 1 jak z Alternatywy 4
Meg^^ (2019.05.01)
@Meg^^ - Raczej 20 :-)
all (2019.05.01)
Wczoraj jechałem s7 z Gdańska, przez most Unii - drobnostka. Jestem dumny, że głosowałem za Unią! Jestem dumny, że jednak jakieś pieniądze idą na inwestycje publiczne, a nie kościoły i Radio Ma. Tylko dzięki Unii tak rozwinęła się Polska. Teraz PiS rzucił kotwicę i ciągnie do dna. Mam nadzieję, że wybory to zmienią :)
(2019.05.01)
W tym mieście Bareja wiecznie żywy A gdzie wzmianka o sprzedaży elblaskiego przemysłu za bezcen Dodajmy do tego wyjazd kilku tysięcy młodych za granicę i mamy pełen SUKCES Nie piszę że unia sama w sobie jest zła tylko że tak naprawdę to zmarnowane lata w tym mieście
Z i e l a r z (2019.05.01)

info

24  
  6
Sciernisko ale jest San Elbląg isko
Z i e l a r z (2019.05.01)
Unia Europejska to najgorsze dziadostwo jakie może być! Nie ma nic za darmo i my wszyscy Polacy za to płacimy. Nie możemy pozwolić na utratę własnej SUWERENNOŚCI. Platforma Obywalelska jakby nie nastąpiła zmiana rządów całkowicie by nas sprzedała za bezcen. Jak to zrobił Kongres Liberalno Demokratyczny z którego powstała ta partia. Dlatego Pamiętajcie absolutnie NIE głosujemy na Koalicję Europejską!
(2019.05.01)
DLATEGO, że tak piszesz - ZAGŁOSUJĘ na Koalicję Europejską. a ciebie mam w nosie!
(2019.05.01)