Fizjoterapeuci chcą, by ich zauważono

32
07.05.2019
Fizjoterapeuci chcą, by ich zauważono
(fot. RG)
Fizjoterapeuci w całym kraju dzisiaj nie pracują, za to masowo oddają krew. Także w Elblągu. To początek ogólnopolskiej akcji, której celem jest poprawa warunków pracy tej grupy zawodowej. Zobacz zdjęcia.
Dzisiaj o godz. 7.30 w elbląskim oddziale Regionalnego Centrum Krwiodawstwa przy ul. Bema było naprawdę tłoczno. A to za sprawą około 40-osobowej grupy fizjoterapeutów, którzy zamiast przyjść do pracy, stawili się, by oddać krew. Dzięki temu mieli usprawiedliwioną nieobecność.
   - Wszyscy fizjoterapeuci się jednoczą i oddają krew. Jest nas około 60 tysięcy w Polsce, jesteśmy trzecią grupą zawodową w grupach medycznych pod względem liczebności. Domagamy się, by nas wreszcie zauważono, bo jesteśmy niedoceniani finansowo, mamy też bardzo niską wycenę naszych usług, określoną przez NFZ – mówi Justyna Charko-Mróz, terapeutka z 16-letnim stażem - Nasza dzisiejsza akcja ma zapoczątkować „Maj bez fizjoterapeuty”. W środę mamy strajk włoski, wszystkie procedury będziemy wykonywać bardzo powoli, a po 13 maja ma rozpocząć się głodówka.
   - Mam 25 lat stażu, wyższe wykształcenie i zarabiam na rękę 2300 złotych – przyznaje pani Ewa, która również przyszła oddać krew - Coraz więcej od nas się wymaga, ale za tym nie idzie poprawa warunków naszej pracy.
   - W zakładzie rehabilitacji w Szpitalu Miejskim, gdzie ja pracuję, przyjmujemy około 200 pacjentów dziennie. A jest na dziesięcioro, więc wychodzi średnio 20 osób na terapeutę. Każdy pacjent ma inne potrzeby, w zależności od tego, w jakiej jest formie. Często jest tak, że stawiamy pacjenta na nogi. To ciężka fizyczna praca – dodaje Justyna Charko-Mróz.
   Fizjoterapeuci przyznają, że od lat są pomijani w rozdziale dodatkowych pieniędzy w służbie zdrowia. - Pielęgniarki i ratownicy medyczni sobie podwyżki wywalczyli. Nam ciągle się obiecuje, ale to są czcze obietnice. Ostatnia podwyżka miała być od 1 marca i oczywiście nic się nie zadziało, To był dla nas taki impuls, by zadziałać i to w skali ogólnokrajowej. To nas zmobilizowało – dodaje Justyna Charko-Mróz.
   Większość elbląskich fizjoterapeutów oddała dzisiaj krew po raz pierwszy w życiu. - Nie wiedziałam, że to tak szybko idzie. Czuję się bardzo dobrze, pewnie tu jeszcze przyjdę oddać krew – powiedziała nam jedna z fizjoterapeutek.
   
   
RG

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
I można protestować w taki sposób, by ludzie czuli sympatię do protestujących? MOŻNA! :-)
(2019.05.07)
Popieram formę protestu i postulaty fizykoterapeutów, a po drugie ich krew jest bezpieczna bo pozbawiona jadu, jaki posiadają co niektórzy nauczyciele.
(2019.05.07)
Taki protest się chwali, jestescie bardzo potrzebni i powinniście godnie zarabiać!!! Zresztą, jak my wszyscy.. Taka prawda..
Brunon (2019.05.07)

info

29  
  4
No to do Pani dyrektor Gelert, niech daje podwyżkę.
rolio (2019.05.07)

info

18  
  3
Albo 500+. Albo podwyzka 500 zł do pensji. To jak?
(2019.05.07)

info

12  
  3
Popieram formę protestu i postulaty fizykoterapeutów, a po drugie ich krew jest bezpieczna bo pozbawiona jadu, jaki posiadają co niektórzy nauczyciele, sedziowie i lekarze
(2019.05.07)
Nie wspominając o pisofanatykach
majkelllll (2019.05.07)
I kaczofanatycy
yellow (2019.05.07)
Właśnie zaczynam turnus rehabilitacyjny. Więc chyba w czasie strajku włoskiego będę powoli masowany i traktowany prądem. Ok.
Jamess (2019.05.07)

info

9  
  2
Na kase do biedronki nieroby
Ja interesant (2019.05.07)