Odkryj domy podcieniowe. Europejskie Dni Dziedzictwa na Wysoczyźnie Elbląskiej

8
29.08.2025
Odkryj domy podcieniowe. Europejskie Dni Dziedzictwa na Wysoczyźnie Elbląskiej
Łecze, fot. Zygmunt Gawron
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej zaprasza do odkrywania domów podcieniowych – znikających pereł regionalnej architektury. 20 września o godzinie 10 rozpocznie się spacer z przewodnikiem po Łęczu. Udział jest bezpłatny, lecz obowiązują zapisy. Zapraszamy do udziału!

Czym są Europejskie Dni Dziedzictwa?

To coroczne wydarzenie obchodzone we wrześniu, które zostało zapoczątkowane w 1985 roku podczas II Konferencji Rady Europy w Granadzie. Polska bierze udział w tym projekcie kulturalnym od 1993 roku. W ramach EDD organizowane są przedsięwzięcia kulturalne i edukacyjne dotyczące dziedzictwa kulturowego zarówno narodowego, regionalnego jak i lokalnego.

Temat przewodni tegorocznych wydarzeń brzmi: „W stronę architektury. Młode dziedzictwo” i zaprasza do przyjrzenia się obiektom architektury, które pretendują do roli nowego dziedzictwa kulturowego.


   Spacer z przewodnikiem

20 września 2025 r. o godzinie 10.00 przy Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu (adres: Łęcze 40) rozpocznie się spacer z przewodnikiem, którego motywem przewodnim będą domy podcieniowe. Poprowadzi go Benita Kończak przewodniczka turystyczna po województwie warmińsko-mazurskim. Uczestnicy poznają genezę pojawienia się domów podcieniowych w naszym regionie a dzięki uprzejmości Właścicieli będzie można zajrzeć także do ich wnętrz. Spacer potrwa około 3 godzin a udział w nim jest bezpłatny. Po spacerze zapraszamy do Centrum Aktywności Lokalnej w Łęczu gdzie będzie możliwość zakupu ciast oraz kawy i herbaty od Koła Gospodyń Wiejskich w Łęczu.

 

Zapisy: wydarzenia@pkwe.warmia.mazury.pl

Organizator: Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Partnerzy: Koło Gospodyń Wiejskich w Łęczu, Sołectwo Łęcze

Karolina Galińska, Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem...

Fajnie, gdyby ktoś w Gronowie Elbląskim rozbudował wikipedię o willi z ulicy Świerkowej. Nic o tym budynku nie wiem, a przejeżdżam często.
(2025.08.29)

info

3  
  0
Cóż można powiedzieć - budynek z k. XIX w. , bez większej wartości estetycznej i historycznej. Nigdzie w Europie nie zrobiłby żadnego wrażenia, oczywiście Ziemia Elbląska to wyjątek, tu mało co zostało z dawnej architektury, więc szkoda, że "uległ modernizacji", która zabiła i tak szczątkowe walory estetyczne obiektu. Dość przykry przykład niemocy służb konserwatorskich, jeśli budynek jest w rejestrze, lub nadzoru budowalnego, który dopuścił taki projekt. No ale mieszkańcom jest ciepło cały rok, a mijający po kilku sekundach odzyska wzrok "pękniętych oczy", lub zawsze można odwrócić głowę.
Komu to przeszkadza (2025.08.29)
Widziałem sporo domów podcieniowych w okolicy i one wszystkie mają jedną cechę - są paskudne. Wyglądają, jakby się miały zaraz rozsypać. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że remont takiego domu jest praktycznie niemożliwy, bo to "zabytek" i pewnie wymaga sporej ilości pozwoleń i błagania na kolanach "konserwatora" zabytków. Sprzedać też się takiego domu nie da, bo kto kupi ruinę, której nie wolno remontować? Współczuję właścicielom tych domów. Jedyny budynek tego typu w ładnym stanie znajduje się w Żelichowie pod Nowym Dworem Gdańskim - ten, w którym urządzono restaurację.
(2025.08.29)
Kolejny w Orłowie - Dom z Wąsami - pod Nowym Dworem …👍
Yaro (2025.08.29)
Ładne i użytkowe domy z podcieniami i połączonymi z obiektami gospodarczymi budowali Niemcy. Część ich jest zagospodarowana jak te w Łęczu. Ale wiele, które zajęli " repatrianci " ze Wschodu, np. w Kamienniku Wielkim, legły w ruinie.
(2025.08.30)

info

1  
  0
@Komu to przeszkadza - Pałacyk po modernizacji odzyskał urok... nie rozumiem opinii. Teraz wygląda pięknie i jest to architektoniczna perełka. Niedawno widziałem jak jakaś wycieczka niemiecka robi tam zdjęcia, więc chyba jednak robi wrażenie malkontencie z PGRowskich blokowisk.
(2025.08.30)
Ciesze się, że opnia osoby z blokowiska w dawnym Państwowym Gospodarstwie Rolnym spotakła się z pełnym niezrozumieniem anaonimowego mieszkańca Hamburga lub innego niemieckiego zakątka np. apartamentu 20 m od Lidla (gdziekolwiek np. w Elblągu). Tak się skada że byłęm w tej grupie fotografujących. Jesli przezłyłeś szok, że mamy w blokach aparaty, to się trzymaj mamy też gust, tego się nie kupi w Lidlu - tak jak rozumu.
Komu to.... (2025.09.04)

info

0  
  0
Oj tak. Zdecydowanie. Skoro niemce robiły fotki to na pewno musi być coś warte. Tak, one się znajo.
(2025.09.17)