Nie ma już kolejek do żłobków

26
11.09.2025
Nie ma już kolejek do żłobków
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)
W elbląskich żłobkach nie ma już list rezerwowych, miejsc jest więcej niż chętnych. Minęły już czasy, gdy rodzice musieli czekać na przyjęcie swojego dziecka do publicznej placówki.

W miejskich żłobkach jest 410 miejsc dla dzieci do 3. roku życia, obecnie wolnych jest jeszcze ok. 20 procent miejsc.

 

Rekrutacja przez cały rok

- Te dane są oczywiście zmienne, rekrutacja do żłobków trwa przez cały rok. Część rodziców podczas rekrutacji zadeklarowała zapisanie dziecka do żłobka w terminie październik - styczeń – informuje w odpowiedzi na nasze pytania Joanna Urbaniak, kierownik referatu prasowego w Biurze Prezydenta Elbląga.

Podobna sytuacja jest w żłobkach niepublicznych. Na 430 miejsc wolnych jest 69. Minęły więc już czasy, gdy rodzice musieli czekać na przyjęcia swojego dziecka do żłobka, często czekając miesiącami na listach rezerwowych.

- W tej chwili nie ma list rezerwowych. W tym roku po raz pierwszy została uruchomiona rekrutacja elektroniczna do żłobków. System umożliwia prowadzenie całorocznej rekrutacji dzieci, sprawne zarządzanie całym procesem naboru, a przede wszystkim daje rzeczywisty obraz potrzeb w tym zakresie – dodaje Joanna Urbaniak.

Władze miasta wyjaśniają, że mniejsza liczba dzieci w żłobkach to przede wszystkim skutek niżu demograficznego, a także oferowanych form wsparcia opieki nad dziećmi w wieku 0-3 lat.

- Nie wykluczamy przeprowadzenia kampanii zachęcającej do korzystania z opieki w żłobkach miejskich – zapewnia Joanna Urbaniak.

Dodajmy, że w Elblągu jest zameldowanych 1696 dzieci w wieku 0-3 lat.

 

Jaka sytuacja w przedszkolach?

Wolne miejsca są też w przedszkolach – zarówno publicznych jak i niepublicznych.

- W 21 publicznych przedszkolach na rok szkolny 2025/2026 zaplanowano limit max. 2 542 miejsc. Obłożenie wynosi ok. 95%. Poza przedszkolami nr 18 i 31 wszystkie pozostałe placówki mają jeszcze od kilku do kilkunastu wolnych miejsc. Przedszkola niepubliczne miejsc 1813, wolnych 601 – informuje Joanna Urbaniak.

Dodaje, że władze miasta z tytułu mniejszego obłożenia w placówkach nie planują redukcji etatów. - Mniejsza liczba dzieci pozwala na tworzenie mniej licznych grup, co pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo i jakość opieki i nauki – dodaje Joanna Urbaniak.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
A co się dziwić, młodych nie stać na mieszkania i koczują latami u rodzicow, to co mówić o dzieciach ! Tak nam politycy urządzili raj
(2025.09.11)
No i mamy kolejny sukces pis. Doprowadzili do dzietności 3 x niższej niż 30 lat temu i rozwiązali problem żłobków
Kolejny sukces pis (2025.09.11)
Porteliku kochany, w co to za cenzura w sprawie Twoich przyjaciół ze wschodu? Teraz już rozumiem dlaczego zolto-niebieskie Markusy są tak bronione przez portel
(2025.09.11)
W Markizach do dziś dnia się w wielu domach po upadlińsku mówi
(2025.09.11)
Gdybyś porozmawiał z młodymi to wiedziałbyś że nie chodzi o mieszkanie ale o ryzyko zgonu na porodówce. Dziewczyny się boją zachodzić w ciążę. Tak nam politycy i kler urządzili raj
Taka prawda (2025.09.11)
Poczekamy troszkę i dzieci Ukraińskie urodzone w Polsce będą mogły skorzystać, pod warunkiem że rodzice pójdą do pracy.
Real (2025.09.11)

info

10  
  4
I oto mamy świat bez dzieci. W wyśmiewanym PRLu ludzie żyli w nieporównywalnie gorszych warunkach - byli ubożsi materialnie, mieszkali w karłowatych mieszkankach, ograniczeni w swobodach, z bardzo skąpym dostępem do środków higienicznych ale mieli większą wiarę w przyszłość i sens życia i dawali to życie następnym pokoleniom. Dziś komfort życia jest o niebo wyższy, towarów w bród, dostęp do lekarzy i szpitali na znacznie wyższym poziomie, higiena, żłobki, przedszkola, 800+ i inne dodatki.... Ale wielu młodych ludzi nie chce dzieci. Nie chcą trudu. Nie chcą macieżyństwa. To pokoleniowe samolubstwo
(2025.09.11)
Gdzie są dopłaty to zawsze jest wałek. Państwo dopłaca 1500zł i nagle żłobki podrożały i 1500 nie wystarczy. To jak wcześniej funkcjonowały za o wiele mniej pieniędzy?
Mex. (2025.09.11)
Czy w takim razie zmiana przedszkola nr 8 w żłobek ma sens? Tak rodzice walczyli o tą placówkę. Potem się okazało, że zrobią tam żłobek. A teraz w świetle tych doniesień co będzie?
(2025.09.11)
@Kolejny sukces pis - Ten PiS to jest sprawczy. W całej Europie doprowadził do spadku dzietnośći
jaPolak (2025.09.11)