"Dziewiątka" na termomodernizację musi poczekać

62
25.09.2024
Dziewiątka na termomodernizację musi poczekać
Fot. Czytelnika
Interpelację w sprawie termomodernizacji SP nr 9 skierowała do prezydenta radna Ewa Horbaczewska (KO), była wieloletnia dyrektor tej podstawówki. Jak wskazuje w odpowiedzi Michał Missan, najpierw termomodernizację czeka jednak SP nr 11 i Żłobek Miejski nr 5.

O Szkole Podstawowej nr 9 pisał niedawno nasz Czytelnik w liście do redakcji:

- W tej szkole uczy się ogromna liczba dzieci z naszego osiedla i codziennie zastanawiam się, jak to jest możliwe, że do tej pory nikt nie zainteresował się tak tragicznym stanem technicznym tego budynku. Zawada od kilku lat pięknieje budynki są wyremontowane osiedle staje się czyste bezpieczne i wygląda to naprawdę dobrze, ale niestety takie rodzynki jak Szkoła Podstawowa nr 9 psują wizerunek całego tego miejsca – twierdził mieszkaniec elbląskiej Zawady.

- Szkoła Podstawowa nr 9 jest placówką, która kształci dzieci z terenu osiedla Zawada, Rubno i Próchnik. Obecnie uczy się w niej 433 uczniów. Jest placówką rozwojową ze względu na powstające w jej obwodzie nowe bloki mieszkalne oraz planowane powstanie osiedla mieszkaniowego na Modrzewinie. Od wielu lat Gmina Elbląg bagatelizowała stan techniczny tego obiektu. Pomimo wykonanych dwukrotnie audytów termomodernizacyjnych, do remontu szkoły nie doszło. Ponadto gmina nie zapewniała środków na likwidację najbardziej uciążliwych i niebezpiecznych usterek. Z roku na rok następowała dalsza degradacja budynku. Obecna kontrola techniczna wykazuje, że obiekt nie jest bezpieczny w bezpośrednim sąsiedztwie ścian zewnętrznych. W zaleceniach wykazano, że termomodernizację należy traktować priorytetowo ze względu na bezpieczeństwo jej użytkowników. Czy szkoła jest uwzględniona w najbliższych planach termomodernizacyjnych elbląskich placówek oświatowych? - pyta radna.

- Gmina Miasto Elbląg, jako lider Związku Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Elbląga, w celu właściwego rozdysponowania ograniczonej alokacji przeznaczonej na efektywność energetyczną, koordynuje prace związane z ustaleniem potrzeb i możliwości wszystkich gmin ww. Związku – odpowiada prezydent Missan. - Rozważane i analizowane są więc obecnie wszystkie możliwe scenariusze, jak również kolejność realizacji zadań związanych z termomodernizacją elbląskich obiektów użyteczności publicznej. Harmonogram działań wynika przede wszystkim z najpilniejszych potrzeb i gotowości realizacyjnej – wskazuje.

Prezydent Elbląga podkreśla, że na wrześniowej sesji Rady Miejskiej zostały zabezpieczone środki na wykonanie dokumentacji projektowej dwóch obiektów, czyli SP nr 11 oraz Żłobka Miejskiego nr 5. We wszystkich placówkach konieczne jest również wykonanie audytu energetycznego.

- Po zakończeniu prowadzonych analiz dotyczących kolejnych obiektów użyteczności publicznej, w tym obiektów oświatowych, informacja dot. realizacji następnych zadań termomodernizacyjnych zostanie podana do publicznej wiadomości – stwierdza Michał Missan.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Niczego nie będzie. Rozpatrzymy, przeprowadzimy konsultację, poczekamy na ekspertyzy i złożymy wnioski. Minie kadencja i niech następca się tym martwi.
(2024.09.25)
Priorytety tych ktorych wybraliscie.500tyś oddali lekką ręką na dokumentację pogrzewanej murawy.
(2024.09.25)

info

38  
  8
Wystarczy przypomnieć żę Pan Michał Missan wiele lat mieszkał na Zawadzie i dostał w tym rejonie wyborczym czerwoną kartkę od wyborców. Z tego co wiem tu wygrał Pan Śliwka. Andrzej Śliwka wygrał w sześciu komisjach: SP nr 9 przy ul. Wybickiego, Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług przy ul. Obrońców Pokoju, III LO przy ul. Browarnej, DPS-ie „Niezapominajka” (przy ul. Toruńskiej), ANS-ie przy ul. Czerniakowskiej, SP nr 14 przy ul. Mielczarskiego.
(2024.09.25)
Czekają aż się zawali i spokój będzie
Szejk Ali (2024.09.25)
Jak to mówił "Ja wam wójta nie wybierałem", macie dokładnie to za czym głosowaliście ! Na obecnych terenach popowodziowych też wyraźnie się opowiedzieli za politykami którzy byli przeciwni regulacji rzek i budowy zbiorników retencyjnych-przeciwpowodziowych. Jesteście dorośli a dorosłość polega na ponoszeniu konsekwencji swoich decyzji !
(2024.09.25)
Jak się zawali albo komuś coś się stanie to wtedy może wezmą się do roboty dramat
były uczeń (2024.09.25)

info

25  
  4
Pan Turlej też się niczym nie wykazał a mieszkał na Zawadzie bardzo długo. Ta Szkoła ma tyle osiągnięć sportowych ale jakoś włodarzom nie na rękę ją wyremontować. Skala zniszczeń postepuje a jak widać z opisu jest dramatycznie niebezpiecznie.
(2024.09.25)
A Ogrodowa to pies? Ona dopiero psuje wizerunek. Środek miasta a syf jak w Bronxie
Godz (2024.09.25)

info

12  
  3
Także czekamy i uśmiechamy się:)
EmblonskaMasakraŁopatomPiekar (2024.09.25)

info

17  
  4
To się pani radna popisała, szkoda słów
;';'; (2024.09.25)

info

6  
  9