Chcą wspierać elbląskich seniorów

31
07.07.2020
Chcą wspierać elbląskich seniorów
Zajęcia będą odbywały się m. in. w Klubie seniora, fot. Anna Dawid
Stowarzyszenie Inicjatyw Rodzinnych wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Elblągu rozpoczęło projekt dedykowany seniorom. Teleopieka, poradnictwo, pomoc sąsiedzka oraz integracja międzypokoleniowa to jego główne założenia.

Jak podkreśla Mirosława Marjańska, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu, seniorom dedykowanych jest wiele działań tej instytucji.

- Realizujemy gros działań ukierunkowanych na seniorów, szczególnie tych niesamodzielnych, samotnych. Świadczone są usługi opiekuńcze, funkcjonują środowiskowe domy samopomocy oraz dzienne domy pobytu. Jako jeden z pierwszych samorząd elbląski przystąpił do projektu pilotażowego dotyczącego teleopieki i ta forma pomocy seniorom sprawdza się bardzo dobrze - mówi Mirosława Marjańska.

Na początku lipca tego roku MOPS we współpracy ze Stowarzyszeniem Inicjatyw Rodzinnych rozpoczął realizację nowego projektu pn. „Nasz senior”. Uczestniczyć w nim ma około 20 elbląskich seniorów. Jego główne założenia to objęcie ich systemem teleopieki, odbudowa sąsiedzkiej wspólnoty, szeroki wachlarz poradnictwa, a także integracja międzypokoleniowa.

- W ramach projektu zakupione zostaną elektroniczne „anioły stróże”, czyli urządzenia do systemu teleopieki. To na przykład zegarek na rękę, który mierzy tętno, alarmuje służby ratunkowe (poprzez połączenie z centrum opieki), gdy senior upadnie czy zemdleje ale także przypomina o przyjmowaniu leków, a nawet mierzy temperaturę. Ma również wbudowany GPS - mówi Mirosława Marjańska.

Jak zaznacza Beata Wachniewska-Mazurek ze Stowarzyszenia Inicjatyw Rodzinnych, podczas projektu ważna będzie również mobilizacja sąsiadów seniorów.

- Chcemy zacząć odbudowywać sąsiedzką wspólnotę. Nie twierdzimy, że od razu zmienimy cały Elbląg. Jeśli zmienimy komfort życia uczestników projektu, będzie to pierwszy zaczyn. Mam nadzieję, że gdy skończy się nasz pilotażowy projekt, to więzi sąsiedzkie zostaną - mówi Beata Wachniewska-Mazurek.

W pierwszej kolejności do projektu będą kwalifikowani seniorzy samotni, którym pomóc nie może rodzina bądź jej nie mają.

- Wartością dodaną w projekcie jest także wymiana pokoleniowa, Młodzież może dać seniorom dużo od siebie i na odwrót. Osoby starsze są aktywne i kreatywne, również chcą się podzielić swoimi doświadczeniami. Chcą czuć się potrzebni. Senior ma dużo do powiedzenia i przekazania – podkreśla Mirosława Marjańska.

W ramach projektu przewidziane są m.in. zajęcia w Klubie seniora, który działa przy MOPS w Elblągu na ul. Winnej.

- Nie określiliśmy jakiego rodzaju będą to zajęcia, o tym seniorzy zdecydują sami. Jeśli będzie to na przykład nauka obsługi komputera, wówczas możemy zajęcia realizować we współpracy ze szkołami. Projekt będzie trwał przez rok, mamy nadzieję, że to początek działań systemowych - mówi Beata Wachniewska-Mazurek.

 

 

daw

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
emeryci maja emerytury i mieszkania odziedziczone po komunie, wiec sobie poradza. zamiast tego czas podniesc zasilki okresowe, ktore sa najnizsze w Polsce, bo w takiej dziurze jak Elblag bylo juz ciezko przed epidemia
(2020.07.07)
na jaką kwotę opiewa ten projekt skoro ma nim być objętych zaledwie 20 seniorów?!
(2020.07.07)
i po co?!znowu promocja staruchów?!!!!1a co dla MŁODYCH-którzy finansują te i inne fanaberie ze swoich podatków?
antyStarzec (2020.07.07)
A może coś zrobić dla tych którzy muszą na to wszystko harować?
Romano (2020.07.07)

info

5  
  16
wiecej miesiecznie ludzi umiera
(2020.07.07)
Wspaniała inicjatywa. Zwłaszcza uczenie seniorów obsługi komputerów. To ogromne dobro. W dzisiejszych czasach nieznajomość obsługi urządzeń takich jak komputer, czy tablet spycha ludzi na margines, izoluje. Brawo. Malkontenci, krytykanci, zamiast uprawiać Wasz ulubiony sport, zróbcie coś dobrego dla innych. To zmieni Wasz swiat. A
(2020.07.07)
Może zacznij od siebie a od innych. .. Dystans misiu.
Romano (2020.07.07)
duze pieniądze wydane na projekt. .. masakra dla 20 osób. .. może lepiej dla jednego. .poprostu żenada. ..
Ghh (2020.07.07)

info

3  
  4
projekt na który wyda się duże pieniądze. .. a skorzysta garstka wybrańców a co z reszta, seniorów. .. poprostu minializm na skalę wioski. ..
Kkk (2020.07.07)

info

6  
  0
Podatki od emerytur powinny być niezwłocznie zniesione i niepotrzebne pseudorrzynastki.
marabi (2020.07.07)