Po kulturę znów do kiosku

14
09.07.2025
Po kulturę znów do kiosku
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl
Stowarzyszenie Kulturalne Co Jest? planuje kolejne działania kulturalne w przestrzeni Kiosku Kultury. Co będzie działo się nad rzeką Elbląg, niedaleko Mostu Wysokiego, w sezonie letnim?

Po kulturę znów do kiosku
Wernisaż "Za dużo piękna wokół", fot. FB SK Co Jest?
W ramach zaplanowanych wydarzeń w Kiosku Kultury odbędą się łącznie cztery wernisaże wystaw artystów zajmujących się sztuką wizualną oraz koncert lub impreza didżejska. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne dla odbiorców.

Pierwszy kioskowy wernisaż odbył się 4 lipca: „Za dużo piękna wokół” Pauliny Wiewióry. Goście kiosku, jak podaje stowarzyszenie na swoim profilu w mediach społecznościowych, mogli obejrzeć zbiór fotografii prezentowanych w formie artystycznych pocztówek.

18 lipca nad rzeką Elbląg swoje prace pokaże Anna Szewczyk-Ciesielska, artystka-plastyk, a 2 sierpnia – Łukasz Kotyński. Zaprezentuje "przegląd ulicznych kadrów zebranych w ciągu kilku ostatnich lat pod parasolem hasztagu #Elblągue" w mediach społecznościowych.

- To niekoniecznie urokliwe pocztówki z folderu turystycznego, ale zawsze inspirowane sympatią do poezji dnia powszedniego w naszym mieście - tłumaczy autor.

Przypomnijmy. Kiosk Kultury to inicjatywa, która w Budżecie Obywatelskim w 2023 roku zyskała 304 głosy w okręgu nr 4. Pomysł wspierali też mieszkańcy w ramach internetowej zrzutki. Od tamtego czasu zwłaszcza w sezonie letnim organizowane są tam inicjatywy kulturalne, m. in. wernisaże prac artystycznych.

Również w tym roku w okręgu czwartym Kiosk zyskał wystarczającą liczbę głosów, by został dofinansowany w ramach małych projektów. Na realizację zadań miasto udzieliło stowarzyszeniu środki w wysokości 10 tys. zł.

red.

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
"Kultura", imprezy, sport i tak w kółko a jak tam biznes który ma zarobić na te cele ? Jak miejsca pracy które wpływają bezpośrednio na portfele Elblążan i potwornie zadłużonej kasy miejskiej ? Obecna polityka to dziecinada "bawimy się dziś a co jutro to już nas nie obchodzi" ! To celowe działanie czy jakieś zapóźnienia intelektualne u władz ?By tworzyć kulturę i z niej korzystać to najpierw trzeba wytworzyć dobra materialne bo bez nich mieszkańcy poumierają i nie będzie komu z tego korzystać.
(2025.07.09)
Mam nadzieję, że ten skwer zostanie wkrótce zagospodarowany w jakiś sensowny sposób. Na razie nie licuje on z reprezentacyjną funkcją Starego Miasta. Brudne dmuchańce, przypadkowa zabudowa z kontenerów i nie wiadomo czego. Jestem ciekaw, czy miasto oddając ten teren pod użytkowanie, zabezpieczyło sobie jakiś wpływ na to, jak kontrolować tę samowolkę. Wygląda to obleśnie.
Aqq (2025.07.09)

info

11  
  2
Stop nielgalnej imigracji taką zrócie wystawę a nie gnioty
(2025.07.09)

info

7  
  12
raczej bełkot, nie idę.
(2025.07.09)

info

4  
  8
Aqq - w całości zgadzam sie z Pańskim wpisem. Obecny sezon letni powinien być ostatnim w którym ten teren tak wygląda. Nie mam nic naprzeciw działalności " Co Jest ", a wprost przeciwnie, ale absolutnie nie w tym miejscu. Starówka i Wyspa Spichrzów zdecydowanie zmieniają swoje oblicze i trzeba to uszanować W latach 70 tych na Starym przy Poczcie była pijalnia piwa Arizona lub Teksas i w liceum tam chodziliśmy. Nie porównuje, ale także inne obiekty obok kiosku muszą sie niedługo zmienić. Dla " co jest " widziałbym miejsce w budynku Elbląg Zdrój, gdy Miasto przejmie go od niepoważnego prywatnego NN własciciela. Na koniec ciągle zadziwia mnie tolerowanie w Urzędzie Miejskim urzędników nie umiejących właściwie sporządzić umów gruntów lub obiektów miejskich. Stąd potem taki ciągnący się latami bałagan jak z placem cukierników Majkowskich, niby kamienicą na Wigilijnej / Stary Rynek, Pałacykiem na Piechoty i dziwnymi małymi 20 - 40 m2 ogrodzonymi siatką placykami przy Nitschmana i Galerii EL. itp.
(2025.07.09)

info

9  
  2
Jak się widzi taką sztukę to trudno zachować kulturę.
KAOWIEC. (2025.07.09)
Biznes ma się dobrze, pracujący elblążanie też, pracują i uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych. Ci, którym się chce pracować nie jęczą, jęczą wciąż ci zapóźnieni intelektualnie i leniwi.
(2025.07.09)
Jeżeli krytyka to tylko konstruktywna i propozycja, a nie krytyka dla krytyki jaką sieją wyznawcy PiS. Tak, jak za czasów PRL, były propozycje, by członkowie partii osiedlali się w rejonie świętokrzyskim, tak teraz powinny być oficjalnie zaznaczone miasta i wsie w których prezydentami, burmistrzami i wójtami są członkowie PiS lub Konfederacji. By te 10 milionów obywateli, które głosowało na pana dr. Nawrockiego mogło się tam osiedlić i żyć w pełnym zadowoleniu i solidarnej symbiozie zgodnie ze swoimi przekonaniami. Oczywiście osoby LGBT i innej niz polska narodowości nie byłyby tam meldowane, nie mówiąc o znalezieniu pracy. Amerykanie zrobiliby o takim kraju świetny film oskarowy.
(2025.07.09)

info

2  
  4
Jeżeli krytyka to tylko konstruktywna i propozycja, a nie krytyka dla krytyki jaką sieją wyznawcy PO
(2025.07.09)

info

3  
  5
Ruch Obrony Granic (ROG) to ogólnopolska inicjatywa społeczna powołana przez Roberta Bąkiewicza, której celem jest obrona Polski przed masową migracją i zagrożeniami z nią związanymi.
(2025.07.09)

info

4  
  5