"I wtedy przyszli Polacy" na dużym ekranie

15
07.05.2025
I wtedy przyszli Polacy na dużym ekranie
Ostatni w tym sezonie seans cyklu „Elbląg na dużym ekranie” będzie okazją do ponownego spotkania się z dr Arkadiuszem Wełniakiem, autorem książki „I wtedy przyszli Polacy”. Spotkanie to zilustrują filmy i kroniki ukazujące pierwsze miesiące powojennego Elbląga.

„I wtedy przyszli Polacy…” to niezwykle ważna książka opisująca trudne początki osadnictwa polskiego w Elblągu i powiecie elbląskim. Powstała na podstawie rozprawy doktorskiej, obronionej na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Wielokrotnie była już opisywana na łamach „Portelu” i wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników.

Seans w kinie Światowid będzie kolejną okazją do spotkania się z jej autorem i wysłuchania barwnych i dramatycznych historii, które rozgrywały się w naszym mieście 80 lat temu. To zupełnie nowe spojrzenie na tę historię, poparte wieloletnią, szczegółową kwerendą i udokumentowane cytatami z wcześniej niepublikowanych polskich i niemieckich źródeł. Autor w latach 2002-2020 przeprowadził szereg wywiadów ze świadkami tamtych wydarzeń, stąd swoją opowieść mógł uzupełnić o osobiste przeżycia nielicznych autochtonów, ale też reemigrantów z różnych stron świata i przesiedleńców z całej Polski.

Spotkanie uzupełnią filmy i kroniki obrazujące proces osadnictwa w Elblągu i regionie oraz pierwsze powojenne lata w naszym mieście. Będzie też okazja do nabycia książki w promocyjnej cenie wydawcy oraz uzyskania podpisu Autora.

Na seans pt. „I wtedy przyszli Polacy…” zapraszamy w środę, 7 maja o godz. 18:00 do kina „Światowid”. Gościem specjalnym będzie dr Arkadiusz Wełniak. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid i telewizja TRUSO.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa „Portel”. Wstęp wolny.

Juliusz Marek

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Tytuł tej książki jest co najmniej niefortunny. Ci Polacy co przyszli tu do Elbląga brzmią jak jacyś intruzi, a co najmniej nieproszeni goście. Niestety tytuł wywołuje ostre kontrowersje i negatywnie ustawia część czytelników. Tytuł ten determinuje opinię o tym opracowaniu nawet bez zaglądania do niego. Ja akurat jestem w trakcie czytania. Książka ok, ale tytuł źle dobrany. Zupełnie tak jakby podpowiedział go jakiś Juergen lub inny Hans, co musiał stąd odejść... bo przyszli Polacy
(2025.05.05)

info

20  
  13
Dość niemieckiej propagandy portelu!!!
(2025.05.05)
W jakiej cenie będzie książka?
Ploterek (2025.05.05)

info

1  
  5
no niestety lata zaborów pruskich i zniemczanie tych ziem zniszczyły polskość ale cieszmy się że Warmia i Mazury są nasze po wiekach niewoli
(2025.05.05)
Myślę, że trzeba by niemcom zapłacić jakieś reparacje za to, że bezprawnie zamieszkujemy ich miasto Elbląg... tzn Elbing...
(2025.05.05)
Kompletnie sie nie zgadzam z ta arbitralna opinia osoby ze skonnosciami do tendencyjnych nadinterpretacji. Sugestia, ze "Tytuł ten determinuje opinię o tym opracowaniu nawet bez zaglądania do niego. " jest po prostu smieszna, graniczy z infantylizmem..
(2025.05.05)
Czy Ty uczyłeś się historii?
(2025.05.05)
Zanim przeczytałem tą książkę byłem nastawiony dość sceptycznie. Kolejny w dodatku nieznany człowiek pisze o Elblągu i jego powojennych dziejach. Po lekturze jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Solidna publikacja i jak na tak sporą objętość czyta się naprawdę dobrze. Byłem na pierwszym spotkaniu w ratuszu, teraz mnie nie będzie. Ale warto przeczytać książkę Wełniaka.
(2025.05.06)

info

5  
  1
W książce jest bardzo dużo danych i faktów, ale brakuje trochę narracji
(2025.05.06)

info

5  
  1
Polacy tu byli cały czas !!!
(2025.05.06)