Cały ten jazz

17
03.06.2014
Cały ten jazz
Od lewej: Beata Branicka, Jarosław Denisiuk, Jerzy Małek, Teresa Wojcinowicz (fot. WS)
Połączenie wysublimowanych form ekspresji muzycznej w sposób maksymalnie komunikatywny dla współczesnego odbiorcy – to pomysÅ‚ Jerzego MaÅ‚ka na JazzblÄ…g. PochodzÄ…cy z ElblÄ…ga muzyk, który współpracowaÅ‚ m.in. z Wojciechem Karolakiem, Januszem Muniakiem, Markiem Dyjakiem dba o program artystyczny trzeciej edycji festiwalu.
- ZastanawiaÅ‚em siÄ™, jaki festiwal chcÄ™ stworzyć. JakÄ… nadać mu formułę, by odróżnić od innych, tak licznie organizowanych festiwali jazzowych na caÅ‚ym Å›wiecie – mówiÅ‚ podczas dzisiejszego spotkania z dziennikarzami Jerzy MaÅ‚ek, dyrektor festiwalu JazzblÄ…g 2014. - PostawiÅ‚em na wokale, stÄ…d Urszula Dudziak – legenda i ikona miÄ™dzynarodowego formatu, ale i Beata Przybytek i Ida Zalewska. WspaniaÅ‚e kobiece gÅ‚osy swym stylem nawiÄ…zujÄ…ce do korzeni jazzu, bluesa i soulu. Nie zabraknie też gÅ‚osu mÄ™skiego w postaci Marka Dyjaka [z nim MaÅ‚ek również współpracuje – red.]. PostawiÅ‚em wiÄ™c na wokalistyczne osobowoÅ›ci i taki przekaz sztuki, by byÅ‚a ona zrozumiaÅ‚a nawet dla tych, którzy nie wiedzÄ…, co to jazz.
   W repertuarze JazzblÄ…ga nie mogÅ‚o zabraknąć takich legend, jak Wojciech Karolak i Janusz Muniak. BÄ™dzie też ciekawy projekt Piotra WyleżoÅ‚a oraz zespół nominowany do nagrody Fryderyka elblążanina Marcina Gawdzisa.
Cały ten jazz
(fot. WS)
Festiwal rozpocznie wystawa "Jazz on the cover" – okÅ‚adek Jazz Forum autorstwa RafaÅ‚a OlbiÅ„skiego (15 lipca). Pierwszy dzieÅ„ koncertowy bÄ™dzie należaÅ‚ do Marka Dyjaka i Wojciecha Karolaka (17 lipca). Dalej: Piotr WyleżoÅ‚ Trio feat. Stephen Riley, Urszula Dudziak (18 lipca), Marcin Gawdzis Quintet, Beata Przybytek, Janusz Muniak i przyjaciele (19 lipca).
   Jazz to muzyka nie tylko dla dorosÅ‚ych sÅ‚uchaczy. ElblÄ…skie Towarzystwo Kulturalne zaprasza 20 lipca na Małą AkademiÄ™ Jazzu. - Bo dzieci lubiÄ… jazz – przekonuje Teresa Wojcinowicz. - MogÄ… przynieść maÅ‚e instrumenty, by współgrać z poznaÅ„skÄ… formacjÄ… Dixie Company.
   Po koncertach zaleca siÄ™ pozostanie w Galerii EL, bo muzycy bÄ™dÄ… brali udziaÅ‚ w jam session w klubie Krypta.
   Organizacja elblÄ…skiego festiwalu JazzblÄ…g to koszt ok. 200 tys. zÅ‚, część tych pieniÄ™dzy wyÅ‚ożyÅ‚o Miasto, które jest współorganizatorem przedsiÄ™wziÄ™cia. PrzedsiÄ™wziÄ™cia, które pretenduje do wydarzenia w skali kraju.
   - W tym celu postawiliÅ›my na promocjÄ™ – dodaje Beata Branicka z Galerii EL. - NagraliÅ›my siedem materiałów wideo, a z reklamÄ… JazzblÄ…ga wyszliÅ›my poza miasto.
   - To bÄ™dzie dawka potężnych emocji – zachwala festiwal dyrektor Galerii EL JarosÅ‚aw Denisiuk.
   Sprzedaż biletów na JazzblÄ…g wÅ‚aÅ›nie rusza.
   
Patronat medialny nad festiwalem Jazzbląg objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

   
A

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Panie Dyrektorze a co Pan zrobi jak ktoś zadzwoni do Prezydenta Wilka i powie że za głośno? Będzie Pan ściszał muzykę? A miało być tak pięknie.
elfik (2014.06.03)

info

14  
  9
A gdzie w programie miejsce dla jazzującej przecież najlepiej w mieście także EOK?
(2014.06.03)

info

2  
  6
Prawdziwi fani dżezu na bezrybiu złowią rybę, a EOK też złowi rybę. .. .
Gniewkosynrybaka (2014.06.03)

info

0  
  0
Za homofobizm i oportunizm galeri el i ratusza elblaga w tym roku chyba mniej biletów się sprzeda na festiwal? Kto ma honor to nie kupi. Nie wspiera się obłudy.
(2014.06.03)

info

13  
  7
Bardzo dobrze, że mimo problemów ze strony Ratusza III edycja Jazzbląga, choc zdecydowanie skromniejsza niż poprzednie, jednak się odbędzie. Za rok warto pamiętac także o wykonawcach jazzowych z sasiednich krajów, jak Szwecja, Niemcy, Litwa, Białoruś, czy z obwodu kaliningradzkiego, którzy chętnie by wystapili w Elblągu za niewielkie pieniądze. Szkoda też, że pomysły internautów, by festiwal był w calym mieście nie zostały podchwycone, a Mjazzga, piękna sala w hotelu Elbląg i muszla koncertowa w Bażanciarni, aż się proszą. Organizację IV edecji warto więc zacząć już od 21 lipca.
(2014.06.03)

info

8  
  3
Jedno wydarzenie w skali kraju macie Państwo już za sobą. Nie wciskajcie ludziom ciemnoty, że Jazzbląg ma jakiekolwiek szanse na ogólnopolski aplauz. Takich festiwali jest Polsce kilkadziesiąt, z gwiazdami pokroju David Sanborn, Joey De Francesco, Jack De Johnette. Proponuję myśleć najpierw o najbliższej okolicy a nie silić się na wydarzenie w Polsce bo to śmieszne jest. w spisie festiwali Jazz Forum 2014 nawet wzmianki nie ma o Jazzblągu. Ktoś zapomniał albo nie pomyślał, bo i po co, ciemny lud elbląski to kupi przecież. Miało być tak pięknie a wyszło jak zawsze.
Jazzinelblag (2014.06.03)

info

13  
  3
Świetna sprawa!!! Jazzbląg będzie się rozwijał, byleby nie przeszkadzano. Dyjak! Super!
(2014.06.04)

info

3  
  6
I bardzo dobrze p. Marku, bo coś się dzieje. Na naszą miarę, a może i da Bóg na większą. Stare przysłowie, ale nie ludowe mówi że ten, co nie szuka nic nie znajdzie, a ten co szuka może i coś znajdzie. Zatem powodzenia w szukaniu drogi do sukcesu. Tylko niech Pan uważa, na tego w białych spodniach i w trampkach o białych sznurówkach. Jakoś niewyraźnie wygląda i tak samo patrzy.
(2014.06.04)

info

6  
  2
Z tą promocją to chyba jakieś kpiny. Jeśli ktoś uważa że zrobienie paru clipów załatwia temat to współczuję.
(2014.06.04)

info

8  
  3
Jeśli pomysłem jest sprowadzenie paru wokalistek to nie wróżę frekwencji.
(2014.06.04)

info

9  
  3