Polonijny biznes szuka u nas okazji

11
03.10.2016
Polonijny biznes szuka u nas okazji
Spotkanie biznesmenów z władzami miasta odbyło się w Bibliotece Elbląskiej (fot. Anna Dembińska)
Przyjechali z całego świata: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Stanów Zjednoczonych, krajów europejskich. Chcą na własne oczy przekonać się, że w Elblągu da się zrobić „dobry biznes”. To biznesmeni polskiego pochodzenia, którzy przyjechali do naszego kraju na XIX Światową Konferencję Gospodarczą Polonii. Zobacz zdjęcia.
- Urodziłem się w Polsce, obecnie mieszkam w Chicago, ale ostatnio dużo czasu spędzam w Azji, gdzie moja firma produkuje – mówił Piotr Całka, jeden z gości konferencji.
   Region elbląski to dla niego okazja do nawiązania kontaktów biznesowych i rozpoczęcia kolejnej działalności gospodarczej. - Region elbląski ma niedoceniony potencjał inwestycyjny. Jest dojście do Bałtyku i droga na wschód do Rosji, gdzie jest wszystko, co możemy wyprodukować i przepuścić przez Polskę tranzytem – zauważył Piotr Całka.
   Prezydent Witold Wróblewski mówił podczas dzisiejszego spotkania z kilkudziesięcioma biznesmenami polskiego pochodzenia, że Elbląg jest przygotowany do przyjęcia dużych inwestycji.
   Na Modrzewinie jest 16-hektarowa uzbrojona podstrefa Warmińsko-Mazurskiej Strefy Ekonomicznej, w której inwestorzy mogą liczyć na ulgi podatkowe. Do rządu został skierowany też wniosek o zwiększenie powierzchni podstrefy. - Obecnie w podstrefie działa 10 firm, a 6 kolejnych podpisało listy intencyjne dotyczące rozpoczęcia działalności – mówił Witold Wróblewski.
   Jak dodał, po wybudowaniu kanału przez Mierzeję Wiślaną ma wrosnąć znaczenie elbląskiego portu. Nie można też nie wspomnieć o Elbląskim Parku Technologicznym, z którego usług mogą korzystać inwestorzy.
   - W Elblągu jestem pierwszy raz. Przyjechałam się rozejrzeć, jakie są możliwości inwestowania w regionie elbląskim. Moja firma zajmuje się głównie reeksportem – mówi Anita Wojtkowska ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W przypadku takich inwestorów jak pani Anita, Elbląg musi konkurować zarówno z pobliskim Trójmiastem, jak i z całym światem.
   Na konferencji prezentowały się branże będące siłą napędową regionu elbląskiego m.in. meblarska, informatyczna i budowlana. - Firmy meblarskie z regionu elbląskiego stworzyły grupę zakupową, z którą muszą się liczyć monopoliści na naszym rynku. Jako klaster jesteśmy największym wystawcą na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jesteśmy poważnym partnerem dla władz samorządowych. Stworzyliśmy potężne przedsiębiorstwa, które są w stanie konkurować z firmami zagranicznymi – mówił Wojciech Macijewicz z Klastra Mebel Elbląg.
   To właśnie silne przedsiębiorstwa z naszego regionu mogą być partnerami dla zagranicznych biznesmenów. - Przyjechałem w konkretnym celu. Chcę nawiązać współpracę z firmami meblarskimi – mówił Andre Michel Pakulski z Belgii.
   Na efekty dzisiejszej konferencji będziemy musieli poczekać. Po oficjalnej części, na której przedsiębiorcy z Elbląga prezentowali swój potencjał, przyszedł czas na spotkanie networkingowe. I to właśnie w rozmowach „twarzą w twarz” powstaną pierwsze pomysły na wspólny biznes.
   Po południu goście ze świata odwiedzą niektóre przedsiębiorstwa w Elblągu. - Jesteśmy gotowi do współpracy – zadeklarował Zbigniew Ludger Olszewski, przewodniczący Fundacji Polonii Gospodarczej Świata.
   - Na dzisiejszej konferencji poznamy władze samorządowe i może znajdziemy inspirację, by tu wrócić z pieniędzmi i zainwestować – dodał Piotr Całka.
   
   Czy Twoim zdaniem Elbląg jest atrakcyjny dla biznesu? Wypowiedz się w naszej sondzie.
   
   
Sebastian Malicki

Fotoreportaż

Kliknij, żeby zobaczyć więcej zdjęć

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Jestem mega ciekaw jakie to firmy zostaną odwiedzone....i dlaczego biznesmeni z Elbląga nic nie wiedzą o takim spotkaniu....:):) P.S ...Elbląga tu nie znalazłem.... http://www.forbes.pl/ranking-miast-atrakcyjnych-dla-biznesu-efekt-kuli-sniegowej,artykuly,195054,1,1.html
Mirka12 (2016.10.03)

info

6  
  0
brawo Prezydencie ludzie dostaną 1500 na ręke a dotacje za mieszkanie jak i samotne matki z dziecmi nie dostaną zasiłków jeśli miasto nie potrafi ściągnąć alimentów bo ukrywa się w Anglii ai kobieta najlepiej sama jak go znajdzie
cudzy (2016.10.03)
Trzeba było myśleć, a co mają alimentu do artykułu. Wylewaj swoje żale, gdzie indziej...
gwf (2016.10.03)
nie żale kolego/koleżanko tylko pomysl że ludzie zarobią najniższa krajową to żadna przyszłość dla tych ludzi a kolego pomyśl sobie że mniej ludzie zarabiają tym mniej wydajemy i więcej sklepów się zamyka i ceny rosna
cudzy (2016.10.03)

info

3  
  0
widać w dąbrowie że budują się bogaci a ludzie chodzą do biedronek i do szmateksów bo biznesmeni maja kosztem wyzysku i dlatego uciekajcie z Elbląga i z Polski tu tylko bogaci i księża się bogacą a innym nie chce rząd pomóc
innak (2016.10.03)

info

2  
  3
Przekop mierzei w tym szansa ta inwestycja rozkręci wszystko tylko niech zaczną kopac.
(2016.10.03)

info

8  
  0
Tak długo jak olsztyn będzie promował Elbląski region tak długo będzie bida w Elblągu a inwestorzy będą nas omijać.
(2016.10.03)

info

6  
  0
Żeby te szukanie nie zakończyło się zakrapiana kolacją i niechciana ciążą. .. .. nic więcej.
c.ieciorka (2016.10.03)

info

1  
  2
Dobrze, że przyjechali - dzięki temu dziennikarze będą mieli o czym napisać i zgarnąć a to wynagrodzenie. Na inne pozytywne efekty nie ma co liczyć.
RedaktorJabłkalski (2016.10.03)

info

1  
  3
Zakłady produkcyjne potrzebne w Elblągu
(2016.10.03)

info

1  
  1