Podwyżek ciąg dalszy

54
02.11.2021
Podwyżek ciąg dalszy
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)
O planach wprowadzenia podwyżek opłat w strefie płatnego parkowania i cen biletów komunikacji miejskiej w Elblągu już informowaliśmy. Decyzje mają zapaść na czwartkowej sesji Rady Miejskiej. Ale to nie koniec. Elblążanie zapłacą też wyższy podatek od nieruchomości, a właściciele aut ciężarowych – wyższy podatek od środków transportu.

Nowe stawki podatku od nieruchomości i podatku od środków transportu mają wejść w życie 1 stycznia 2022 r. W obu przypadkach podwyżki wyniosą ok. 10 procent.

- Minister finansów określił jak co roku maksymalne stawki podatku. Wiele miast do tego poziomu dąży lub go właśnie osiągnęła. Nasza propozycja dotyczy podwyżki o około 10 procent, to o wiele mniej niż wynosi stawka maksymalna. Po podwyżce planowane dochody z tytułu podatku od nieruchomości wzrosną w budżecie miasta wzrosną o ok. 4,5 mln zł. Gdybyśmy zastosowali stawkę maksymalną, wzrosłyby o dodatkowe 3 mln zł, ale tego nie stosujemy – informowała radnych na dzisiejszym posiedzeniu komisji finansowo-budżetowej Rozalia Grynis, skarbnik miasta.

Przykładowo właściciele mieszkań będą od 1 stycznia 2022 roku płacić 83 groszy za metr powierzchni lokalu (dotychczas 75 groszy, stawka maksymalna określona przez ministra to 89 zł), a za lokale związane z prowadzeniem działalności gospodarczej stawka wyniesie 24,92 zł (dotychczas 22,65 zł, maksymalna ministerialna to 25,74).

W przypadku podwyżki podatku od środków transportu budżet miasta ma zyskać ok. 200 tys. złotych.

- Ten podatek ostatni raz podwyższaliśmy w 2013 roku, w 2016 r. była zmiana jednej ze stawek, wynikająca z obniżenia jej przez ministra finansów. Od tego czasu stawek nie waloryzowaliśmy, teraz podwyżka ma wynieść 10 procent. Waloryzujemy ją, by później uniknąć gwałtownego wzrostu – dodała Rozalia Grynis.

Przykładowo właściciel pojazdu ciężarowego o masie całkowitej między 3,5 do 5 ton zapłaci od 1 stycznia 2022 r. 806 zł (dotychczas 733 zł, maksymalna ministerialna stawka to 912 zł).

- Wzrosną koszty stałe działalności przedsiębiorców, a więc wzrosną też ceny produktów i usług, które oferują. To taka smutna konstatacja – stwierdziła Krystyna Urbaniak, przewodnicząca komisji finansowo-budżetowej.

W głosowaniu na posiedzeniu komisji radni poparli podwyżki. Cała siódemka głosowała za nowymi stawkami podatku od środków transportu, w przypadku podatku od nieruchomości sześć osób było za, przeciw jeden radny. Wiele wskazuje na to, że w czwartek Rada Miejska większością głosów zdecyduje podobnie.

 

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Daje sobie rękę uciąć że już niedługo komuś puszczą hamulce i dojdzie do rozlewu krwi na ulicach. Pod okupacją pissowską Polak znów będzie strzelał do Polaka
Prorok prorok (2021.11.02)
wszystko to po to aby ludziom żyło się bogaciej i dostatniej, żeby było lepiej, trzeba być zalganym komuchem aby nie zauważyć dobrobytu jaki nastał dzięki modlitwom w telewizji
Prawdziwy Polak nie oszust (2021.11.02)

info

31  
  26
Dalej głosujecie na pisiorow
Antypisowiec (2021.11.02)
nie ma się tymi podwyżkami podniecać, już od stycznia wchodzi Nowy Ład i wszyscy będą milionerami i te parę groszy podwyżek to tylko śmiechem można skwitować
Ukm (2021.11.02)

info

43  
  22
Za chwilę pewien lokalny śmieszek napisze że dzięki tym podwyżkom rząt dba o nasze kręgosłupy byśmy nie musieli ciężkich portfeli nosić
Takie buty (2021.11.02)

info

32  
  11
Pazerny traci dwa razy. Połasili się na marne grosze za które teraz dwa razy odbiorą. No bo przecież dali no to macie.
Jest super (2021.11.02)
Najwyższy czas odwołać nieudolne lewacko-liberalne władze miasta czas na Dobrą zmianę i nowy polski ład w Elblągu.
TeofilSkorupa (2021.11.02)
Sprzedam eko groszek w promocyjnej cenie po 1399 zł za tonę. Ten z lata co był po 700 to lipa ten jest dobrze zlany wodą.
Tylko dziś (2021.11.02)

info

21  
  5
Macie swoje 500 plus i inne programy socjalne. Jak ktoś zaproponuje to w innej formie np. ulg w podatkach to sam na nich zagłosuje. Przez patologiczną większość beneficjentów tych programów wszyscy muszą płacić więcej za wszystko. No zaraz coś mnie trafi.
Czaskowski (2021.11.02)
towarzyszu skorupa pisowski podnóżku czas na dobra zmianę i nowy ład w Elblagu a więc zamilcz. ..
(2021.11.02)