Nie tylko droga, ale też parking

45
15.04.2025
Nie tylko droga, ale też parking
Fot. Mikołaj Sobczak, arch. portEl.pl
Radny Piotr Opaczewski zaproponował, by w ramach przebudowy ulicy Nowogródzkiej uwzględniono również kilkanaście miejsc postojowych w okolicy przedszkola i żłobka Jedyneczka. – Projekt przebudowy nie zakłada miejsc parkingowych. Po zakończonej inwestycji może zaistnieć sytuacja, że rodzice dzieci z Jedyneczki będą auta zostawiać albo na nowo projektowanych trawnikach, albo wzdłuż drogi, co utrudni ruch mieszkańcom osiedla – argumentuje przedstawiciel klubu radnych PiS.

- Nowogródzka jest ulicą płytową z niezagospodarowanym poboczem, które jest wykorzystywane przez rodziców przywożących swoje dzieci i odbierających je z przedszkola i żłobka. Każdego ranka i popołudnia parkuje tam na kilkuminutowy czas jednocześnie nawet ponad 20 aut. Obecnie nie stanowi to większego kłopotu dla mieszkańców wyjeżdżających i wjeżdżających na osiedle – przyznaje radny, wskazując, że sytuacja może być jednak inna po przebudowie.

Na jego interpelację odpowiedział prezydent Michał Missan.

- Priorytetem przy zlecaniu w 2023 roku dokumentacji projektowej przebudowy ul. Nowogródzkiej w Elblągu było zaspokojenie potrzeb mieszkańców związanych z budową nowej drogi - jezdni i chodników z ich oświetleniem i prawidłowym odwodnieniem. Na etapie wykonywania dokumentacji projektowej nie zaplanowano budowy miejsc postojowych. Jednakże rozwiązania projektowe zostały tak zaplanowane, aby w przypadku możliwości zabezpieczenia środków finansowych umożliwić niezależne zaprojektowanie i wybudowanie miejsc postojowych pomiędzy jezdnią i chodnikiem bez konieczności przebudowywania wykonanych nowych elementów drogi – wskazuje prezydent Elbląga.

Nie oznacza to jednak, że miejsca do parkowania teraz nie powstaną, w sprawie "poczynione zostaną starania". Kwoty ofert, które wpłynęły w postępowaniu przetargowym na przebudowę ul. Nowogródzkiej są niższe niż środki zabezpieczone na to zadanie w budżecie (,3,9 mln zł), stąd jeszcze w tym roku mogą zostać wybudowane miejsca postojowe wzdłuż ul. Nowogródzkiej, „w zakresie możliwości finansowych i zgodnie z obowiązującymi przepisami”.

- Powyższe zaspokoi potrzeby mieszkańców w tym zakresie oraz umożliwi dogodny dowóz dzieci do przedszkola – przekonuje Michał Missan.

Przypomnijmy, że ofert we wspomnianym przetargu jest sześć. Najtańszą opiewającą na 2 mln 890 tys. Złożyła Żuławska Grupa Handlowo-Usługowa z Nowego Dworu Gdańskiego, najdroższą – firma Sanbud z Olsztyna (3 mln 830 tys. zł). Wśród zainteresowanych jest też miejska spółka EPGK, która wyceniła swoje usługi na 3 mln 480 tys. zł. Dodajmy jeszcze, że miasto pozyskało 1,6 mln zł dofinansowania na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
My biedaki mamy sponsorować ulice i parking bogaczom z domków
(2025.04.15)
Parking pod prywatnym przedszkolem za publiczne pieniądze?!?!
(2025.04.15)

info

68  
  7
Rozumiem, że radny wyłoży swoje pieniądze na parking?
(2025.04.15)

info

54  
  7
Biedaki nie będą sponsorować niczego, dlaczegoś biedny? Boś głupi. Twój wpis jednoznacznie tego dowodzi.
(2025.04.15)
Nikt Ci nie bronił zostać bogatym i kupić tam sobie domek (który z resztą nie jest żadnym wyznacznikiem luksusu).
KapitanSzyderca (2025.04.15)
a ulice u siebie przed budynkiem masz ?? miejsca parkingowe przy ulicy są ?? Ktoś jeszcze biedniejszy Ci to "sponsorował" ?? Naucz się życia w społeczeństwie.
okoniowaty (2025.04.15)
Zawsze jest coś bezmyślnie niedopracowane
(2025.04.15)

info

9  
  8
to powinien fundować deweloper który zarobił fortunę na mieszkaniach i domkach a nie publicznej-naszej kasy ! Niech mieszkańcy wpłacą jakąś kwotę a miasto częściowo dołoży.
(2025.04.15)
Miasto jest odpowiedzialne za infrastrukturę. Jeżeli miasto się rozrasta, to też jest odpowiedzialne za infrastrukturę w nowopowstałych miejscach. Według Ciebie tam są inni mieszkańcy, niż ci, którzy dostali w poniemieckich i po-PRL-owskich spadkach mieszkania i domy za darmo, przy których już były ulice? Zwyczajna zawiść przez ciebie przemawia.
KapitanSzyderca (2025.04.15)
Parking to prosze zrobic na Kusnierskiej obok Galerii El gdzie sie zjezdza caly Elblag i nie tylko
obserwatorelblaga (2025.04.15)

info

16  
  3