Mieszkania przy Warszawskiej później niż planowano

24
07.04.2026
Mieszkania przy Warszawskiej później niż planowano
Widok na teren inwestycji zl otu drona (fot. Mikołaj Sobczak, archiwum portEl.pl)
O trzy lata wydłuży się budowa osiedla przy ul. Warszawskiej. Inwestor zwrócił się do prezydenta Elbląga z wnioskiem o ponowne wydłużenie terminu m.in. z powodu trudnej sytuacji na rynku budowlanym. I zgodę uzyskał.

Gdańska spółka INPRO kupiła od miasta ponadhektarową działkę przy ul. Warszawskiej w 2022 roku za 5 mln zł. Mają tu powstać dwa budynki w sumie ze ponad 180 mieszkaniami i garażami podziemnymi. Inwestor ma pozwolenie na budowę, którą miał rozpocząć do końca 2024 r. i zakończyć do 31 grudnia 2027 r.

W 2024 roku INPRO poprosiło prezydenta Elbląga o wydłużenie terminów o rok, a powodem były przedłużające się procedury związana z uzyskaniem niezbędnych zgód i pozwoleń oraz prace archeologiczne, podczas których odkryto m.in. pozostałości fundamentów kilkunastu spichlerzy, brukowanej nawierzchni dawnej ulicy Chmielnej oraz kilkanaście studni. Prezydent wyraził zgodę na zmianę terminów, ale pod koniec 2025 roku INPRO wystąpiła z nową prośbą, „uzasadniając złożony wniosek koniecznością dotrzymania harmonogramu prac budowlanych, prowadzonych na innej nieruchomości, położonej przy ul. Malborskiej w Elblągu, nabytej również od Gminy Miasto Elbląg. Spółka, na etapie planowania inwestycji na przedmiotowej nieruchomości, zakładała możliwość równoległego prowadzenia robót budowlanych na obu nieruchomościach nabytych od Miasta, ale trudna sytuacja na rynku budowlanym - zarówno w zakresie sprzedaży mieszkań, jak i dostępność zasobów wykonawczych - wymusiła weryfikację pierwotnych założeń” – brzmi część uzasadnienia zarządzenia prezydenta, który zgodził się na wydłużenie terminu rozpoczęcia prac do 30 czerwca 2028 r. i zakończenia do 31 grudnia 2030 r. Zmiany terminów muszą być potwierdzone w akcie notarialnym, którego koszty pokryje INPRO.

„Spółka podkreśla także fakt, iż prowadzi rozmowy z podwykonawcami, którzy jednoznacznie wykazują, że obecny rynek charakteryzuje się ograniczoną dostępnością wykwalifikowanych ekip budowlanych. Zamysłem Spółki jest korzystanie z usług sprawdzonego generalnego wykonawcy oraz współpracujących z nim zespołów, celem utrzymania kosztów inwestycji na założonym poziomie oraz dla zachowania wysokiej jakości prac wykończeniowych” – piszą urzędnicy w uzasadnieniu decyzji prezydenta.

INPRO w piśmie do władz miasta z 20 lutego 2026 roku informuje, że dotychczas na działce przy ul. Warszawskiej m.in. ogrodziła teren inwestycji, przeprowadziła badania architektoniczne i archeologiczne, uzyskała pozwolenie na budowę, wykonała wjazd do nieruchomości i fragment drogi dojazdowej oraz rozpoczęła niwelację terenu.

 

O tym, jak będzie wyglądać nowe osiedle pisaliśmy tutaj.

RG

Najnowsze artykuły w tym dziale Bądź na bieżąco, zamów newsletter

A moim zdaniem... (od najstarszych)

Pokazuj od
najnowszych
Największe
emocje
Ceny nieruchomości spadają, ten zły czas trzeba przeczekać.
obibok (2026.04.07)
@obibok - Naiwni PIS i Konfę wybiorą i przestaną spadać
(2026.04.07)
Zasypali ponownie 4m. wykop bo nie przewidzieli wody głębinowe a więc bedą garaże pod budynkiem czy nie ?
(2026.04.07)

info

7  
  3
Tam bloki pasują jak świni siodło ! Kamienice !
(2026.04.07)
Nie marudź jest wiek dwudziesty pierwszy i nikt nie będzie budował od podstaw kamienic na wzór tych niemieckich. Nowoczesna zabudowa ma nawiązywać minimalnie tylko do zabudowy starówkowej a nowe osiedle na wizualizacji bardzo ładnie wygląda i wpisuje się w charakter zabudowy starego miasta. Nie ma i nie będzie odwzorowania jeden do jednego czym jest przykład bloku klocka w ogóle nie nawiązującego do starówki obok Poczty Polskiej pasujący jak świni siodło.
(2026.04.07)
A kto powiedział że blok obok poczty pasuje do starówki ? Tam to już cyrk przebierańców. Ul. Warszawska już zawodzi płynnością a jak rozbudują to będzie oaza :⁠-⁠)
(2026.04.07)
Póżniej, czyli nigdy, jak to w Elblągu.
(2026.04.07)

info

16  
  3
Parodia mieszkania w takiej lokalizacji...
(2026.04.07)

info

6  
  9
Parodia to mieszkać w Elblongu.
(2026.04.07)
Rozumiem że władze miasta zgadzają się na dziurę w ziemi żeby deweloper mógł więcej zarobić? To są jakieś jaja? W czyim imieniu ta zgoda? Bo na pewno nie mieszkańców.
Jaja wielkanocne (2026.04.07)